Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Przełomowe badania leku na raka trzustki. Znamy rezultaty
Fot. Freepic

Przełomowe badania leku na raka trzustki. Znamy rezultaty

10 kwietnia 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

“Bezprecedensowe zdolności zwalczania komórek nowotworowych” wykazał eksperymentalny lek na raka trzustki. Tak twierdzą amerykańscy lekarze i naukowcy. Zbadana substancja powodowała kurczenie się komórek, nie uszkadzając również tych zdrowych. Lek kierunkuje się na onkogenną formę białek Ras, które powodują nawet jedną trzecią przypadków raka u ludzi.

“Od ponad czterech dekad wiemy, że jest jedno konkretne białko Ras, o nazwie KRAS, które mutuje i wywołuje około 95 proc. wszystkich przypadków gruczolakoraka przewodowego trzustki, ale przez większość tego czasu nie posiadaliśmy żadnych  narzędzi, by móc zwalczać” - wyjaśnia jeden z autorów badania prof. Kenneth Olive.

Rewolucyjne badanie nowego leku na raka trzustki

Wyniki badania opublikowane zostały we wtorek na łamach czasopisma “Nature”. Lekarze z Centrum Medycznego Irving na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, we współpracy z naukowcami z innych uczelni postanowili przetestować skuteczność eksperymentalnego leku RMC-7977. W badaniach testy nowego leku wykazały “bezprecedensową zdolność zwalczania komórek nowotworowych" w przedklinicznych modelach raka trzustki .

Zdaniem lekarzy i naukowców badany lek może w przyszłości leczyć niemal wszystkie rodzaje nowotworów trzustki.

“Od ponad czterech dekad wiemy, że jest jedno konkretne białko Ras, o nazwie KRAS, które mutuje i wywołuje około 95 proc. wszystkich przypadków gruczolakoraka przewodowego trzustki, ale przez większość tego czasu nie posiadaliśmy żadnych bezpośrednich narzędzi, by go zwalczać” - podkreśla prof. Kenneth Olive, jeden z autorów badania leku na raka trzustki.

lekarze-wspolpracujacy-przy-badaniach-medycznych.jpg
Fot. Freepic
"Wieczne chemikalia" wykryte w polskich wodach. Powodują wiele chorób
Czyrak - rozpoznanie, objawy, leczenie. Kiedy czyrak jest niebezpieczny?

Pod wpływem leku komórki nowotworowe skurczyły się

Na czym polegało badanie? Lekarze poddali analizie komórki nowotworowe , które pochodzą od ludzi, jednocześnie korzystając też z różnych modeli raka trzustki. Zdaniem naukowców testowany lek sprawdził się w każdym z modeli.

Wnioski badaczy są takie, że pod wpływem lek u komórki nowotworowe skurczyły się od 30 do 98 proc. To jeszcze nie wszystko, bo badany lek nie uszkodził też zdrowych komórek. Zdarza się to w przypadku dostępnych aktualnie form leczenia raka.

"Od razu wiedzieliśmy, że pracujemy z czymś zupełnie innym"

Profesor Olive podkreślał w rozmowie z mediami, że choć on sam zajmuje się rakiem trzustki od niemal 20 lat, nigdy nie widział takich wyników badań przedklinicznych, jak te. “Od razu wiedzieliśmy, że pracujemy z czymś zupełnie innym” - zauważył. Lekarz dodał również, że istnieje realna szansa na to, że próba może pomóc w zmianie standardowej opieki nad pacjentami z rakiem trzustki .  Naukowiec zaznaczył też, że tylko testy kliniczne, które będę prowadzone na pacjentach, pozwolą to ocenić.

Co ważne, rak trzustki jest jednym z nowotworów o najwyższej śmiertelności. W naszym kraju każdego roku raka trzustki wykrywa się u 3,5 tys. osób. Najczęstsze objawy to m.in. nawracające bóle w nadbrzuszu - promieniujące do kręgosłupa, ale również utrata apetytu, spadek masy ciała czy zaparcia.

Źródło: cuimc.columbia.edu, TVN 24

Czytaj też:

Nowotwór trzustki długo nie daje objawów. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Rak trzustki – pierwsze objawy, leczenie i rokowania

To główny czynnik ryzyka występowania raka trzustki, o którym mało się mówi! Ostrzeżenie od lekarza

Borderline nazywane jest zaburzeniem osobowości naszych czasów. Skąd się bierze? Psychiatra tłumaczy
Co piąty z nas zachoruje na raka. Naukowcy nie mają wątpliwości
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko