Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > "Wieczne chemikalia" wykryte w polskich wodach. Powodują wiele chorób
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 09.04.2024 14:51

"Wieczne chemikalia" wykryte w polskich wodach. Powodują wiele chorób

Woda, zanieczyszczenia
Fot. Shutterstock/ Alina Kruk

“Wieczne chemikalia”, powodujące wiele chorób, jak chociażby nowotwory czy problemy z tarczycą znajdują się w polskich wodach. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy podkreśla, że w trakcie badań znacznie większy nacisk kładziony jest na wykrywanie tzw. syntetycznych zanieczyszczeń antropogenicznych, jak farmaceutyki, ale też związki per i polyfluoroalkilowe (PFAS).

“Uwzględnienie nowych związków w ocenie wód może odmienić aktualny pogląd o stanie wód" - podkreśla PIG -PIB. Instytut poinformował, że ocenę stanu wód podziemnych przeprowadza się na podstawie wyników monitoringu stanu chemicznego. Czynność wykonywana jest cyklicznie co 3 lub 6 lat.

Wiele zanieczyszczeń w polskich wodach

Z informacji zamieszczonych przez Państwowy Instytut Geologiczny -Państwowy Instytut Badawczy można dowiedzieć się, że w wyniku zmian klasyfikacji jakości wód podziemnych, pitnych oraz powierzchniowych, znaczny nacisk kładziony jest na wykrywanie syntetycznych zanieczyszczeń antropogenicznych. 

Chodzi o m.in. farmaceutyki, związki per oraz  polyfluoroalkilowe (PFAS). To substancje chemiczne - powszechnie stosowane, ale też kumulujące się w środowisku i organizmie człowieka. PFAS nazywane są “wiecznymi chemikaliami” ze względu na długotrwałą obecność w środowisku. Wieczne chemikalia mogą przyczynić się do rozwoju nowotworów lub problemów z tarczycą. Farmaceutyki często są wykrywane w wodach. Jak wyjaśniają badacze z Państwowego Instytutu Badawczego, “uwzględnienie nowych związków w ocenie wód może odmienić aktualny pogląd o stanie wód”.

shutterstock_1548860402.jpg
Fot. Shutterstock/ Alter ego
Magnez na lęki i depresję? Uważaj na szarlatanów z reklam Czyrak - rozpoznanie, objawy, leczenie. Kiedy czyrak jest niebezpieczny?

Ocena stanu wód podziemnych przeprowadzana jest na podstawie wyników monitoringu stanu chemicznego

Eksperci zwracają też uwagę na to, że w naszym kraju woda pitna dystrybuowana wodociągami w ok. 73 proc. pochodzi z wód podziemnych. Z kolei zasoby dyspozycyjne wód podziemnych dla kraju wynoszą ok. 34 mln m sześć./ dobę.

Ocena stanu wód podziemnych przeprowadzana jest na podstawie wyników monitoringu stanu chemicznego.

“Ostatnia ocena stanu wód podziemnych wykonana została w roku 2023 i wykazała, że stan wód podziemnych jest dobry na obszarze 95 proc. powierzchni kraju. Tylko na terytorium 5 proc. powierzchni kraju jakość wód jest antropogenicznie zmieniona i jej wykorzystanie na cele komunalne może być ograniczone” - podkreślił instytut.

 

Woda podziemna wzbogacona jest w związki mineralne

Naukowcy podkreślają też, że wody podziemne stanowią największy zasób dostępnych wód słodkich na Ziemi.

 “Łącznie zasoby wodne na Ziemi szacuje się na ok. 1 386 mld km sześc., z czego 97 proc. jest zgromadzone w oceanach i morzach (wody słone). Z pozostałych 3 proc. zasobów wodnych naszej planety 68,3 proc. jest uwięzione w lodowcach i pokrywie lodowej, 31,4 proc. stanowią wody podziemne, zaś wody powierzchniowe 0,3 proc.” - czytamy.

Według PIG-PIB, nie zawsze woda podziemna niezmieniona antropologicznie nadaje się do picia. Często wzbogacona jest w związki mineralne, m.in. żelazo, mangan, jon amonowy czy związki organiczne, które w naturalny sposób występują w stężeniach przewyższających normy wód pitnych. "Taka woda, choć czysta i dobrej jakości, musi być specjalnie uzdatniana przed wtłoczeniem do sieci wodociągowej" - zaznaczył instytut.

Źródło: Pgi.gov.pl

Czytaj też:

Korzyści z picia ciepłej wody. Ten gorący napój pomoże nie tylko w odchudzaniu

Lubisz brać gorący prysznic? Możesz sobie poważnie zaszkodzić

Woda mineralna czy źródlana - którą lepiej pić i dlaczego? To warto wiedzieć
 

 

Polecane