Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Co piąty z nas zachoruje na raka. Naukowcy nie mają wątpliwości
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 09.04.2024 13:10

Co piąty z nas zachoruje na raka. Naukowcy nie mają wątpliwości

Nowotwór, zdrowie, rak, badania
Fot. Freepic

Najnowszy raport amerykańskiego stowarzyszenia American Cancer Society nie napawa optymizmem. Jak oszacowali lekarze, co piąta z żyjących obecnie osób zachoruje na nowotwór.

Przewiduje się, że do 2050 r. liczba osób zmagających się z nowotworami na całym świecie może wzrosnąć nawet o 77 procent. Jak podkreślają osoby tworzące raport, do 2050 r. zdiagnozowanych zostanie aż 35 milionów nowych przypadków nowotworów. Jakie są czynniki wpływające na tak duży wzrost zachorowań?

Tak prezentuje się najnowszy raport dotyczący zachorowania na raka

American Cancer Society to amerykańska organizacja samorządowa, która zajmuje się przeciwdziałaniu nowotworom. Tamtejsi lekarze opublikowali najnowszy raport dotyczący zachorowań populacji na nowotwór. Autorzy wzięli pod uwagę dane Światowej Organizacji Zdrowia z 2022 r. 

W najnowszym zestawieniu badacze przewidują, że nawet jedna na pięć żyjących dziś osób zachoruje w ciągu swojego życia na raka, natomiast jeden na dziewięciu mężczyzn i jedna na dwanaście kobiet umrze. Lekarze zwrócili też uwagę na to, że do 2050 r. zdiagnozowanych zostanie nawet 35 milionów nowych przypadków nowotworów. Oznaczałoby to aż 77-procentowy wzrost liczby zachorowań - i to w ciągu niepełnych trzech dekad.

2151064673.jpg
Fot. Freepic
Mięso z grilla może być rakotwórcze. O tym pamiętaj, by nie zaszkodzić sobie i swoim bliskim Co Twój ulubiony kolor mówi o Twojej osobowości?

Narażone na ryzyko zachorowania są kraje o niskich dochodach

Skąd tak duży wzrost zachorowań? Jak się okazuje, wśród czynników wpływających na tak duży wzrost przypadków nowotworów jest starzenie się populacji oraz wzrost jej liczebności.  Tak twierdzi dr William Dahut, główny specjalista naukowy organizacji American Cancer Society. Zdaniem lekarza przewidywania, które są przedstawione w raporcie, w rzeczywistości mogą być jeszcze gorsze. Lekarz wyjaśnia, że wpływ na to ma palenie tytoniu, czy i tak już mocno rozwinięta otyłość.

Te czynniki mogą być problematyczne, zwłaszcza w państwach o niskich dochodach. Lekarz w rozmowie z CNN rozwinął również pojęcie krajów o niskich dochodach.

To kraje, które nie posiadają narzędzi do wczesnego diagnozowania nowotworów, ich odpowiedniego leczenia czy zapobiegania im w taki sposób, w jaki (robi się to) w innych państwach. Obawiamy się, że będziemy obserwować tam wzrost zachorowalności na raka i więcej spowodowanych nim zgonów - podkreślił Dahut.

Jakie są najczęściej diagnozowane nowotwory?

W najnowszym zestawieniu przedstawiono również dane Międzynarodowej Agencji Badań nad rakiem (IARC) odnośnie liczby nowych zachorowań na nowotwory. W 2022 r. odnotowano ich aż 20 milionów, z kolei samych zgonów było aż 9,7 miliona.

Najczęściej diagnozowane rodzaje raka to nowotwory płuc, piersi, jelita grubego, prostaty oraz żołądka. W 2022 r. w kontekście najwyższej śmiertelności mówiło się o nowotworach płuc, jelita grubego, wątroby, piersi oraz żołądka. Lekarze podkreślają również, jak ważna jest profilaktyka nowotworowa. To zbiór działań, który ma na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory. W profilaktyce warto uwzględnić zwiększenie aktywności fizycznej do 30 min intensywnego ruchu przez pięć dni w tygodniu, ograniczenie opalania się, kontrolowanie wagi oraz unikanie otyłości czy nadwagi.

Źródło: TVN 24/ American Cancer Society

Czytaj też:

Nadmierna potliwość to jeden z objawów raka. Szczególnie, gdy występuje o tej porze

Wczesne objawy raka jelita. One powinny skłonić do przebadania się

Nowotwór trzustki długo nie daje objawów. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Chcesz podzielić się swoją historią? Napisz na [email protected]. Wybrane listy opublikujemy anonimowo.
 

Polecane