Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie To jest znak, że czas na kolonoskopię. Nawet wtedy, kiedy czujemy się dobrze
Fot. Canva/stefanamer/Getty Images

To jest znak, że czas na kolonoskopię. Nawet wtedy, kiedy czujemy się dobrze

18 kwietnia 2025
Autor tekstu: Marta Uler

Niektóre badania są wyjątkowo nieprzyjemne. Gastroskopia czy kolonoskopia należą tu do czołówki... Ale są takie momenty w życiu, kiedy warto odłożyć na bok uprzedzenia, lęk przed dyskomfortem czy wstyd, i się przełamać, bo chodzi po prostu o zdrowie.

W przypadku kolonoskopii, jest taki jeden, bardzo konkretny moment, kiedy trzeba się na nią zapisać. Nawet jeśli nie mamy żadnych niepokojących objawów i, generalnie, czujemy się świetnie.

Rak jelita grubego – podstępna choroba

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych – zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku diagnozuje się ponad 1,9 miliona nowych przypadków. W Polsce jest to trzeci najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn i drugi u kobiet. Statystyki są niepokojące – każdego roku około 18 tysięcy Polaków słyszy tę diagnozę, a 12 tysięcy – umiera.

Co więcej, rak jelita grubego jest wyjątkowo podstępną chorobą, ponieważ bardzo długo może rozwijać się powoli i bezobjawowo – nie dawać żadnych sygnałów ostrzegawczych. A kiedy pojawiają się objawy:

  • krwawienie z odbytu,
  • zmiana rytmu wypróżnień,
  • bóle brzucha,

rak zwykle znajduje się już w zaawansowanym stadium. Dlatego właśnie tak ważne są badania profilaktyczne. A pierwsze miejsce na podium wśród nich zajmuje kolonoskopia.

Przeczytaj też: Test na krew utajoną zamiast kolonoskopii. To dobra wiadomość dla wielu pacjentów

RPP reaguje ws. darowizn na operacje. Będzie postępowanie
Ta czekolada jest najgorsza. Obniża nawet płodność

Kolonoskopia – brzmi groźnie, ale to bezpieczne i skuteczne badanie

To badanie pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza jelita grubego za pomocą cienkiego, elastycznego endoskopu wyposażonego w kamerę. Dzięki temu lekarz może nie tylko wykryć niepokojące zmiany, ale także od razu usunąć polipy , które z czasem mogłyby przekształcić się w nowotwór. To niezmiernie ważne!

Choć kolonoskopia wielu osobom kojarzy się z bólem i dyskomfortem, wcale nie musi tak być. Badanie można przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym i przespać cały czas, kompletnie nic nie czując. Cała procedura trwa zwykle od 20 do 40 minut, a jej skuteczność w wykrywaniu raka jelita grubego jest bardzo wysoka.

Przeczytaj też: Dieta po kolonoskopii – czego unikać, na co zwracać uwagę. Ta wiedza może Ci się przydać

Fot. Canva/Kzenon

Jakie są wskazania do kolonoskopii?

Do wykonania kolonoskopii kwalifikują się osoby z objawami sugerującymi chorobę jelita grubego, osoby z obciążeniem genetycznym, ale także – i to najważniejsze – każdy, kto ukończył 50 lat. Nawet jeśli nie czuje się źle.

Wczesne objawy wskazujące na obecność raka jelita grubego nie istnieją. Symptomy pojawiają się zwykle, gdy rak jest już "porządnie" rozwinięty. Dlatego akurat w prewencji tego nowotworu zaleca się silnie badania przesiewowe, jak kolonoskopia, gdy jedynym czynnikiem ryzyka jest wiek: 50 lat. Czyli po 50. roku życia powinniśmy poddać się badaniu przesiewowemu. To bardzo ważne, nawet wtedy, gdy człowiek czuje się dobrze” – mówi dla medonet.pl prof. dr hab. med. Jarosław Reguła, Kierownik Kliniki Gastroenterologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Szacujemy, że mniej więcej 40 proc. ludzi po 50. roku życia ma już gruczolaki , które są stanem przedrakowym i które mogą zamienić się w nowotwór. Czyli krótko mówiąc, każda osoba po pięćdziesiątce powinna zrobić sobie prezent i zapisać się na kolonoskopię lub inny rodzaj badania przesiewowego”.

Przeczytaj też: Po tym poznasz, że czas zrobić kolonoskopię. Gdy to zobaczysz, biegiem do lekarza

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27139361/, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29731694/

Suplementy na zbicie kortyzolu. Co kupić w aptece?
Wlej do miski i wymocz stopy. Będą gładkie i gotowe na wiosnę [INSTRUKCJE]
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Z wykształcenia dziennikarka. Po studiach ukończyła podyplomowo dietoterapię i psychodietetykę, a także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach łączy wiedzę z zakresu zdrowia fizycznego, psychicznego i świadomego odżywiania. Pisze o chorobach, jedzeniu, stresie, odporności, a także o tym, jak codzienne wybory wpływają na nasze samopoczucie i energię do życia. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko