To jest znak, że czas na kolonoskopię. Nawet wtedy, kiedy czujemy się dobrze
Niektóre badania są wyjątkowo nieprzyjemne. Gastroskopia czy kolonoskopia należą tu do czołówki... Ale są takie momenty w życiu, kiedy warto odłożyć na bok uprzedzenia, lęk przed dyskomfortem czy wstyd, i się przełamać, bo chodzi po prostu o zdrowie.
W przypadku kolonoskopii, jest taki jeden, bardzo konkretny moment, kiedy trzeba się na nią zapisać. Nawet jeśli nie mamy żadnych niepokojących objawów i, generalnie, czujemy się świetnie.
Rak jelita grubego – podstępna choroba
Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych – zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku diagnozuje się ponad 1,9 miliona nowych przypadków. W Polsce jest to trzeci najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn i drugi u kobiet. Statystyki są niepokojące – każdego roku około 18 tysięcy Polaków słyszy tę diagnozę, a 12 tysięcy – umiera.
Co więcej, rak jelita grubego jest wyjątkowo podstępną chorobą, ponieważ bardzo długo może rozwijać się powoli i bezobjawowo – nie dawać żadnych sygnałów ostrzegawczych. A kiedy pojawiają się objawy:
- krwawienie z odbytu,
- zmiana rytmu wypróżnień,
- bóle brzucha,
rak zwykle znajduje się już w zaawansowanym stadium. Dlatego właśnie tak ważne są badania profilaktyczne. A pierwsze miejsce na podium wśród nich zajmuje kolonoskopia.
Przeczytaj też: Test na krew utajoną zamiast kolonoskopii. To dobra wiadomość dla wielu pacjentów
Kolonoskopia – brzmi groźnie, ale to bezpieczne i skuteczne badanie
To badanie pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza jelita grubego za pomocą cienkiego, elastycznego endoskopu wyposażonego w kamerę. Dzięki temu lekarz może nie tylko wykryć niepokojące zmiany, ale także od razu usunąć polipy , które z czasem mogłyby przekształcić się w nowotwór. To niezmiernie ważne!
Choć kolonoskopia wielu osobom kojarzy się z bólem i dyskomfortem, wcale nie musi tak być. Badanie można przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym i przespać cały czas, kompletnie nic nie czując. Cała procedura trwa zwykle od 20 do 40 minut, a jej skuteczność w wykrywaniu raka jelita grubego jest bardzo wysoka.
Przeczytaj też: Dieta po kolonoskopii – czego unikać, na co zwracać uwagę. Ta wiedza może Ci się przydać

Jakie są wskazania do kolonoskopii?
Do wykonania kolonoskopii kwalifikują się osoby z objawami sugerującymi chorobę jelita grubego, osoby z obciążeniem genetycznym, ale także – i to najważniejsze – każdy, kto ukończył 50 lat. Nawet jeśli nie czuje się źle.
„ Wczesne objawy wskazujące na obecność raka jelita grubego nie istnieją. Symptomy pojawiają się zwykle, gdy rak jest już "porządnie" rozwinięty. Dlatego akurat w prewencji tego nowotworu zaleca się silnie badania przesiewowe, jak kolonoskopia, gdy jedynym czynnikiem ryzyka jest wiek: 50 lat. Czyli po 50. roku życia powinniśmy poddać się badaniu przesiewowemu. To bardzo ważne, nawet wtedy, gdy człowiek czuje się dobrze” – mówi dla medonet.pl prof. dr hab. med. Jarosław Reguła, Kierownik Kliniki Gastroenterologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
„ Szacujemy, że mniej więcej 40 proc. ludzi po 50. roku życia ma już gruczolaki , które są stanem przedrakowym i które mogą zamienić się w nowotwór. Czyli krótko mówiąc, każda osoba po pięćdziesiątce powinna zrobić sobie prezent i zapisać się na kolonoskopię lub inny rodzaj badania przesiewowego”.
Przeczytaj też: Po tym poznasz, że czas zrobić kolonoskopię. Gdy to zobaczysz, biegiem do lekarza
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27139361/, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29731694/