Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Wlej do miski i wymocz stopy. Będą gładkie i gotowe na wiosnę [INSTRUKCJE]
Alina Gałka
Alina Gałka 11.04.2025 07:00

Wlej do miski i wymocz stopy. Będą gładkie i gotowe na wiosnę [INSTRUKCJE]

Moczenie stóp wygładza stopy
Fot. Canva

Chociaż pogoda za oknem na to nie wskazuje, za chwilę nadejdzie wiosna, a razem z nią duże porządki w szafach. Ciepłe buty i grube skarpety rzucimy znów w kąt. Co zrobić, żeby stopy w sandałach i klapkach prezentowały się pięknie? Mam dobrą wiadomość: sposób jest prosty i tani.

Skóra stóp po zimie jest często zmęczona, sucha i popękana. Zanim sięgniesz po skarpetki złuszczające, zatrzymaj się na chwilę w… kuchni. Właśnie tu znajdziesz środek, który przywróci stopom urodę łatwo i bezpiecznie.

Eliksir na gładkie stopy

Ocet jabłkowy to prawdziwa skarbnica właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Powstaje w wyniku fermentacji jabłek, dzięki czemu zawiera kwasy organiczne, enzymy i przeciwutleniacze.

Według dostępnych badań spożywanie octu jabłkowego pomaga kontrolować wagę, trzymać w ryzach cukier i zmniejszać stany zapalne w organizmie. Stosowany na skórę pomaga w walce z zakażeniami bakteryjnymi i z drożdżakami. Wpływa wyraźnie również na jej wygląd.

Jakie efekty przynosi stosowanie octu jabłkowego w zabiegach pielęgnacyjnych?

Zmiękczanie naskórka – zawarte w occie kwasy delikatnie złuszczają martwe komórki skóry, pozostawiając stopy idealnie gładkie.
Działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze – pomaga w walce z nieprzyjemnym zapachem i zapobiega infekcjom.
Regulacja pH skóry – przywraca równowagę kwasowo-zasadową, co wspomaga regenerację skóry.

TOP 3 kolageny na mocne stawy, jędrną skórę i gęste włosy. Wyprasują też zmarszczki RPP reaguje ws. darowizn na operacje. Będzie postępowanie

Jak przygotować kąpiel stóp z octem jabłkowym?

Przepis na wygładzającą kąpiel dla stóp z octem jabłkowym jest banalnie prosty i wymaga tylko kilku składników, które większość z nas ma w domu.

• 1 szklanka naturalnego octu jabłkowego (najlepiej niefiltrowanego, z tzw. matką octową),
• 2 szklanki ciepłej wody,
• kilka kropli olejku eterycznego, np. lawendowego lub miętowego (opcjonalnie)
miska lub wanienka na stopy,
• ręcznik i krem nawilżający.

Wystarczy wymieszać wodę z octem i zanurzyć stopy w takiej kąpieli na 15-20 minut. Dla lepszego efektu możesz delikatnie usunąć zrogowaciałą skórę pumeksem. Po dokładnym osuszeniu stóp nałóż na nie krem nawilżający albo olejek, żeby wzmocnić efekt nawilżający zabiegu.

Przeczytaj też: Domowy sposób na piękne stopy. Na pewno masz tę przyprawę w kuchni

kąpiel stóp fot.Canva.jpg
Kąpiel stóp w occie jabłkowym jest prosta i przyjemna, a daje rewelacyjne efekty. Fot. Canva

Jak często stosować kąpiele octowe?

Ocet jabłkowy jest naturalnym składnikiem, jednak jego działanie jest dość intensywne. Dlatego ze stosowaniem takiej kąpieli nie należy przesadzać. Wystarczy, że powtórzysz kąpiel octową 2-3 razy w tygodniu.

Ważne! Zrezygnuj z używania octu na skórę, jeśli są na niej rany lub wyraźne pęknięcia. Organiczne kwasy mogą dodatkowo podrażnić takie uszkodzenia, wywołując uczucie pieczenia. Pamiętaj też o dodatkowym nawilżeniu po kąpieli.

Efekty, które pokochasz

Systematyczne moczenie stóp w occie jabłkowym przynosi zaskakująco dobre rezultaty – i to bez konieczności wychodzenia z domu czy płacenia za kosztowne zabiegi w salonie kosmetycznym. Już po kilku takich kąpielach zauważysz świetne efekty, w tym:

• wyraźne zmiękczenie i wygładzenie skóry,
• redukcję zrogowaceń i modzeli,
• ograniczenie nieprzyjemnego zapachu,
• uczucie świeżości, lekkości i odprężenia.

Nie musisz być miłośnikiem domowych sposobów, by docenić skuteczność tego rytuału. Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze – a ocet jabłkowy to prawdziwy kosmetyczny hit na wyciągnięcie ręki.

Przeczytaj też: Swędzą Cię podeszwy stóp? To może być objaw choroby

 

Źródło:
Olędzki, R. (2023). Nowe doniesienia na temat właściwości prozdrowotnych octu jabłkowego. Nauki Inżynierskie i Technologie, (39).