To nie nagły ból w klatce piersiowej. 5 najgroźniejszych objawów zawału serca

Nie każdy zawał serca objawia się filmowym bólem w klatce piersiowej i dramatycznym upadkiem na ziemię. W rzeczywistości, wiele zawałów przebiega w sposób cichy, skrywając się za mało charakterystycznymi sygnałami. Te „nieme” objawy są szczególnie niebezpieczne, ponieważ bywają lekceważone lub mylone z innymi schorzeniami. Oto pięć sygnałów, których nie wolno ignorować.
- Zawał serca może objawiać się nietypowo, bez bólu w klatce piersiowej
- Przewlekłe zmęczenie, duszność, niestrawność czy ból w nietypowych miejscach to potencjalne sygnały ostrzegawcze
- Kobiety, osoby starsze i chorzy na cukrzycę są szczególnie narażeni na tzw. nieme zawały
- W razie wątpliwości nie zwlekaj – szybka konsultacja z lekarzem może uratować życie
1. Uporczywe, niewyjaśnione zmęczenie
Jednym z najczęściej pomijanych objawów zawału, zwłaszcza u kobiet, jest przewlekłe uczucie zmęczenia. Może się ono pojawić kilka dni, a nawet tygodni przed ostrym incydentem sercowym. Organizm nie ma wystarczającego dopływu krwi i tlenu, co powoduje osłabienie, brak energii i trudności w wykonywaniu codziennych czynności — nawet po długim odpoczynku. Jeśli czujesz się stale wyczerpany bez wyraźnego powodu, warto skonsultować to z lekarzem.
2. Duszność, nawet w spoczynku
Zaburzenia w pracy serca mogą wpływać na funkcjonowanie płuc. Jeśli zauważasz, że łapiesz powietrze częściej niż zwykle, a zwykłe czynności (jak wejście po schodach czy ubieranie się) powodują duszność, może to świadczyć o problemach z krążeniem. Szczególnie alarmujące jest występowanie duszności w stanie spoczynku lub w nocy, gdy kładziemy się do snu. Przeczytaj też: Kardiolodzy biją na alarm. Te objawy zawału pojawiają się kilka miesięcy wcześniej
3. Mdłości, niestrawność, ból żołądka
Nietypowe objawy zawału mogą przypominać zwykłe dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nudności, wymioty, uczucie ciężkości w nadbrzuszu czy zgaga to symptomy, które częściej pojawiają się u kobiet. Bywają błędnie interpretowane jako zatrucie pokarmowe lub refluks. W rzeczywistości mogą wynikać z niedokrwienia mięśnia sercowego i wymagać pilnej diagnostyki.

4. Ból w nietypowych miejscach: szyja, szczęka, plecy, ramię
Choć klasyczny ból zawałowy zlokalizowany jest za mostkiem, ból może promieniować lub pojawiać się wyłącznie w innych częściach ciała. U kobiet często występuje jako dyskomfort w górnej części pleców, szyi, szczęce lub lewym ramieniu. Tego typu ból może mieć charakter tępy, uciskający lub palący, a jego wystąpienie bez wyraźnej przyczyny powinno wzbudzić niepokój. Przeczytaj też: 7 objawów niemego zawału serca. Tak rozpoznasz, że serce mówi dość
5. Nagłe osłabienie i zawroty głowy
Zaburzenia krążenia mogą prowadzić do nagłych spadków ciśnienia, co objawia się zawrotami głowy, uczuciem omdlenia lub dezorientacji. Choć te objawy mogą mieć wiele innych przyczyn, ich wystąpienie w połączeniu z innymi nietypowymi dolegliwościami może sygnalizować poważne problemy z sercem. Szczególnie groźne są sytuacje, gdy osoba czuje, że „zaraz zemdleje” – to może być sygnał, że serce nie radzi sobie z utrzymaniem odpowiedniego przepływu krwi.

Źródło: heart.org, pacjenci.pl





































