Udawał chorego na raka, zbierał na leczenie. Razem z żoną stanie przed sądem
Małżeństwo spod Strzelina (województwo dolnośląskie) przez sześć lat organizowało zbiórki na leczenie Grzegorza P. Mężczyzna miał cierpieć z powodu guza mózgu. Dzięki zbiórkom organizowanym przez stowarzyszenie ze Strzelina, na portalu pomagam.pl i bezpośrednim wpłatom na konta bankowe, mogli zebrać nawet milion złotych.
Grzegorz P. i Justyna P. odpowiedzą przed sądem za organizację zbiórek na fałszywe leczenie guza mózgu. W okresie od maja 2018 r. do kwietnia 2024 oszukali ponad 3 tys. osób na kwotę przeszło 500 tys. zł. Według oskarżonego ofiar mogło być więcej, a suma wpływów ze zbiórek sięga miliona złotych.
Sposób na wyłudzenie pieniędzy
Grzegorz P. wraz z żoną wyłudzali pieniądze w bardzo przemyślany sposób, żerując na empatii ludzi. Pomysł na wzbogacenie się był prosty. Mężczyzna wcielił się w rolę pacjenta cierpiącego na nieoperacyjnego glejaka mózgu . W sieci publikował zdjęcia z leczenia, opisywał zmagania z chorobą i konieczność korzystania z kosztownej terapii za granicą. Udzielał się także w mediach.
O chorobie dowiedział się zupełnie przez przypadek, w dniu kiedy jego wyczekana córeczka obchodziła swoje pierwsze urodziny. Rutynowy tomograf wykazał, że ma glejaka w drugim stopniu rozwoju. Nieoperacyjnego.
– można przeczytać w opisie grupy na Facebooku, w której organizowano zbiórki na jego leczenie.
Na potwierdzenie swojej historii spreparował całą historię medyczną. Podczas przeszukania domu państwa P. policja zabezpieczyła sfałszowane dokumenty, a także podrobioną pieczątkę lekarską . Grzegorz P. przygotował m.in. faktury za konsultacje lekarskie, rachunki za leki i zaświadczenie, że zmaga się z guzem mózgu.
Przeczytaj: 8 lat żył z glejakiem, nie mając o tym pojęcia. Lekceważył te objawy
Wpadli przez literówkę
Paradoksalnie, oszustwo Grzegorza P. wyszło na jaw, gdy próbował uwiarygodnić swoją historię o chorobie. W kolejnym opublikowanym dokumencie z leczenia pojawiła się literówka w nazwie placówki medycznej. Na sfingowanym dokumencie zamazano też stawki VAT za leczenie , co wzbudziło podejrzenia, że twórca dokumentu po prostu ich nie znał. W poście na portalu Facebook zdjęcie opisano tak:
Po wczorajszej publikacji naszej historii w Słowie Regionu Strzelińskiego wylał się na nas hejt i fala oskarżeń, że jesteśmy oszustami. Że zrobiliśmy sobie ze zbiórki sposób na życie... Strasznie nas to dotknęło. Niżej wklejam fakturę za pierwszy wlew immunoterapii celowanej, który odbył się 10.04 (…)
Przeczytaj też: To ma być nowy najdroższy lek świata. Niewiarygodne, ile kosztuje

Mężczyzna przyznał się do winy, żona wciąż zaprzecza
Grzegorz P. w trakcie przesłuchań w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i obszernie wyjaśnił okoliczności z nimi związane
– poinformowała w poniedziałek (7 kwietnia) rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prok. Karolina Stocka-Mycek.
Mężczyzna przyznał się do oszustwa i fałszowania dokumentów. Ponieważ fundusze „na leczenie” zbierał nie tylko przez oficjalne kanały, ale też m.in. wśród znajomych, łączny zysk z procederu szacuje na około milion złotych . Ile dokładnie? Tego nie wiemy. Pieniądze przepadły na giełdzie.
Justyna P. w przeciwieństwie do męża nie przyznaje się do winy. Wciąż utrzymuje, że wierzyła w chorobę męża i dlatego pomagała mu w organizacji zbiórek .
Parze grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Przeczytaj też: Tak wyglądało życie z Tomaszem Komendą. Była partnerka ujawnia, co robił za zamkniętymi drzwiami
Glejak wielopostaciowy mózgu
Glejak wielopostaciowy ( glioblastoma multiforme , GBM) to najbardziej agresywny i najczęstszy nowotwór złośliwy ośrodkowego układu nerwowego u osób dorosłych. Charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem, naciekaniem zdrowych tkanek mózgu oraz opornością na leczenie.
Glejak wywodzi się z komórek glejowych, które pełnią funkcje wspomagające neurony, a jego typową lokalizacją są półkule mózgowe. Mimo postępu w diagnostyce obrazowej, leczeniu chirurgicznym, radioterapii i chemioterapii, rokowanie w przypadku GBM pozostaje niekorzystne – mediana przeżycia pacjentów wynosi około 12–15 miesięcy od momentu rozpoznania.
Przeczytaj też: Leczenie może powodować raka. Analityk ostrzega
Źródła:
Bigos, E., Spych, M. K., Masłowski, M., Gottwald, L. M., & Fijuth, J. (2014). Glejak wielopostaciowy mózgu – problem coraz bardziej aktualny. Medycyna Paliatywna, 6(1), 7–13.
Wyborcza Wrocław. (2025, kwiecień 8). Zebrał milion złotych, udając chorego na glejaka. Za fałszywą zbiórkę odpowie przed sądem. Gazeta Wyborcza. https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,31834357,zebral-milion-zlotych-udajac-chorego-na-glejaka-za-falszywa.html.
Tokfm. (2025, kwiecień 8). Zbierał pieniądze na walkę z rakiem. Wraz z żoną stanie przed sądem za oszustwo. TOK FM. https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,189664,31836060,zbieral-pieniadze-na-walke-z-rakiem-wraz-z-zona-stanie-przed.html.
TuWrocław. (2025, kwiecień 8). Symulował glejaka. Od września odpowie za oszustwo. TuWrocław. https://tuwroclaw.com/artykul/symulowal-glejaka-od-n1524241.
TVN24. (2025, kwiecień 8). Strzelin: Udawał chorego na glejaka. Razem z żoną odpowie za fałszywą zbiórkę. TVN24. https://tvn24.pl/wroclaw/strzelin-udawal-chorego-na-glejaka-razem-z-zona-odpowie-za-falszywa-zbiorke-st8398475?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR5pK7GG7OLztZl38RarsLTLfFb1Pragw7nGujQsv8mzs28meu5VpQTTbK8LqQ_aem_6KQj7GCb_DADQTSy5m1hhA.
Facebook. (n.d.). Grupa – 201587674925870. Facebook. https://www.facebook.com/groups/201587674925870.