Finał WOŚP już w tę niedzielę. Na co zbieramy?
26 stycznia, czyli już w najbliższą niedzielę, odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hasłem tegorocznego finału jest „Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci”. Na co dokładnie fundacja planuje przeznaczyć zebrane pieniądze?
W tym roku po raz piąty WOŚP zbiera fundusze na doposażenie klinik onkologicznych. Dzięki pieniądzom ze zbiórek na ten cel jak dotąd udało się przekazać medykom w 3 urządzenia do rezonansu magnetycznego, 6 tomografów komputerowych i 93 ultrasonografy.
Cel zbiórki WOŚP w 2025
Fundacja WOŚP rozgrzewa serca Polaków i wspiera naszą medycynę już od 1993 roku. Jak dotąd orkiestrze pod przewodnictwem Jurka Owsiaka udało się zebrać ponad 2 mld złotych i doposażyć placówki zdrowia w niemal 75 tys. nowoczesnych urządzeń medycznych. W tym roku pieniądze ze zbiórki zostaną przekazane na zakup sprzętu na oddziały onkologii i hematologii dziecięcej. Wsparcie otrzyma 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, 5 ośrodków neurochirurgii onkologicznej, 6 ośrodków chirurgii onkologicznej oraz 4 zakłady patomorfologii.
Tegoroczna lista zakupów WOŚP jest długa i obejmuje m.in.:
• zestawy laparoskopowe,
• roboty do chirurgii onkologicznej,
• mobilne aparaty RTG cyfrowe,
• egzoskopy neurochirurgiczne,
• urządzenia do mapowania magnetycznego mózgu,
• rezonanse magnetyczne MRI,
• aparaty do śródoperacyjnej tomografii,
• koncentratory tlenu.
Jak WOŚP wybiera cel zbiórki?
Decyzja o tym, na co zostaną przeznaczone środki zebrane przez fundację, nie jest przypadkowa. WOŚP konsultuje się z ekspertami służby zdrowia. Specjaliści zwrócili uwagę na potrzeby pacjentów nowotworowych, podkreślając, że ta grupa chorób stanowi drugą najczęstszą przyczynę zgonów dzieci w Polsce. Każdego roku w kraju diagnozę raka otrzymuje ok. 1100 małych pacjentów, a dzięki rozwojowi onkologii liczba wyleczeń wynosi obecnie ponad 80%. To wielki sukces polskiej medycyny i Polaków, którzy otwierają swoje serca i kieszenie na potrzeby chorych dzieci. Bardzo częstym problemem wśród młodych pacjentów są przewlekłe schorzenia hematologiczne – stąd drugi cel tegorocznej zbiórki pieniędzy.
Co jeszcze wspiera Fundacja WOŚP?
Oprócz zakupu sprzętu medycznego i realizacji programów zdrowotnych Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy angażuje się również w inne inicjatywy, które mają na celu poprawę jakości opieki zdrowotnej oraz edukację społeczeństwa.
Jak dotąd fundacja wspierała hospicja i domy opieki, rehabilitację oraz opiekę pooperacyjną, a także psychiatrię dziecięcą – finansując remonty oraz zakup sprzętu dla oddziałów psychiatrycznych w Polsce. Z funduszy WOŚP sfinansowano też zakup nowoczesnych karetek dla placówek medycznych w całym kraju.
WOŚP angażuje się także w pomoc Polakom w sytuacjach kryzysowych. W czasie pandemii COVID-19 fundacja przeznaczyła znaczne środki na zakup respiratorów, łóżek do intensywnej terapii, maseczek ochronnych i testów diagnostycznych, wspierając polski system ochrony zdrowia w walce z pandemią.
W czasie wrześniowej powodzi w ramach pomocy powodzianom fundacja wysłała na miejsce klęski 47 tirów z wodą, środkami czystości i chemią gospodarczą i przekazała m.in. 800 agregatów, 1555 osuszaczy, 4997 nagrzewnic, 1564 grzejniki. Zorganizowała też działający przez pięć tygodni punkt sanitarny w Lądku-Zdroju. Dodatkowo fundacja finansuje część sprzętu do zalanego szpitala w Nysie, m.in. zakup nowego tomografu komputerowego za niemal 5 mln zł. Pieniądze na pomoc dla powodzian pochodzą ze środków fundacji i osobnych zbiórek organizowanych dokładnie na ten cel.
WOŚP prowadzi kampanie informacyjne i edukacyjne dotyczące zdrowia, profilaktyki chorób i zasad udzielania pierwszej pomocy. Wspiera także rozwój medycyny, finansując wybrane projekty badawcze i współpracując z polskimi uniwersytetami medycznymi.
Czytaj także:
Sukces białostockich lekarzy onkologów. Skomplikowana operacja żołądka wspomagana chirurgią robotyczną
Jurek Owsiak trafił do szpitala. Nie obyło się bez operacji. "Moja głupota"
To wczesny objaw raka tarczycy! Pojawia się na twarzy