Koniec z darmowym leczeniem na NFZ. Dla tych pacjentów ubezpieczenie wygaśnie

Są takie sytuacje, w których prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, finansowanych ze środków publicznych, wygasa. W takim przypadku mamy zwykle 30 dni na znalezienie jakiegoś rozwiązania.
Przeważnie trzeba znaleźć nową pracę, zarejestrować się jako bezrobotny, albo zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jak to zrobić oraz – ile to kosztuje? Podpowiadamy.
Kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne?
Dostęp do „darmowej” (darmowa nie jest – płacimy na nią podatki) opieki zdrowotnej w Polsce przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem zdrowotnym – najczęściej z tytułu zatrudnienia, nauki, prowadzenia działalności gospodarczej lub zgłoszenia jako członek rodziny. Jeśli jednak status osoby ubezpieczonej się zmienia – na przykład kończymy pracę albo studia – ubezpieczenie również wygasa, choć nie od razu.
Zwykle ochrona zdrowotna działa jeszcze przez 30 dni od momentu ustania tytułu do ubezpieczenia. To taki czas, który daje czas na uporządkowanie formalności. Później – jeśli nie znajdziemy nowego tytułu do ubezpieczenia – tracimy prawo do świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ. Co ważne, w przypadku studentów okres ochronny trwa 4 miesiące od zakończenia nauki, a w przypadku absolwentów szkół ponadpodstawowych lub uczniów skreślonych z listy – 6 miesięcy.
Przeczytaj też: Czy można iść do lekarza po rozwiązaniu umowy o pracę? Sprawdź, kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne
Zaburzenia widzenia, zapalenie spojówek? To może być półpasiec oczny 5 sposobów na regenerację wątroby. Narząd ci podziękujeCo można zrobić po utracie ubezpieczenia?
„Jeśli Twoje prawo do świadczeń wygasło, a chcesz nadal korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ, musisz uzyskać inny tytuł do ubezpieczenia, np. ubezpieczyć się dobrowolnie lub zostać zgłoszonym jako członek rodziny. Jeżeli tego nie uczynisz, możesz ponieść koszty udzielonych świadczeń" – czytamy na stronie nfz.gov.pl.
Najprostsze rozwiązanie sytuacji, w której tracimy prawo do ubezpieczenia, to jak najszybsze podjęcie nowej pracy lub zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna. W tym drugim przypadku urząd pracy zgłasza nas do ZUS, a składki opłacane są z budżetu państwa. Można też zostać zgłoszonym do ubezpieczenia jako członek rodziny – jeśli ktoś bliski, np. współmałżonek, ma aktywne ubezpieczenie.
Jeżeli natomiast żadna z tych opcji nie wchodzi w grę, pozostaje jeszcze możliwość przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ.
Przeczytaj też: 800 plus na okulary na NFZ. Mało kto o tym wie

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – jak przystąpić i ile to kosztuje?
Aby przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, należy zgłosić się do oddziału NFZ właściwego dla miejsca zamieszkania, złożyć odpowiedni wniosek i podpisać umowę. Potrzebnych będzie także kilka dokumentów (LINK), jak dowód tożsamości, świadectwo pracy, czy wydruk z CEIDG lub zaświadczenie z ZUS potwierdzające zakończenie lub zawieszenie działalności gospodarczej, wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej, a w przypadku spółek wykreślenie z KRS
„Jeżeli nie byłeś ubezpieczony przez okres powyżej 3 (trzech) miesięcy, objęcie ubezpieczeniem dobrowolnym uzależnione jest od wniesienia opłaty dodatkowej. Wysokość tej opłaty zależy od czasu, w którym nie byłeś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeżeli przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosiła nieprzerwanie:
- od 3 miesięcy do roku – opłata wynosi 20% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki,
- powyżej roku do 2 – opłata wynosi 50% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki,
- powyżej 2 lat do 5 lat – opłata wynosi 100% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki,
- powyżej 5 lat do 10 lat – opłata wynosi 150% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki,
- powyżej 10 lat – opłata wynosi 200% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki."
Koszt dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego nie jest więc niski – składka w 2025 roku wynosi, w tej podstawowej wersji bez przerw, około 769,43 zł miesięcznie i jest przeliczana na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Przeczytaj też: Rekordowe świadczenia dla seniorów w 2024 roku. Ta decyzja jest już przesądzona
nfz.gov.pl/dla-pacjenta/ubezpieczenia-w-nfz





































