Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Umówisz wizytę i na nią nie przyjdziesz? W tym kraju słono za to zapłacisz
Fot. Pexels / Karolina Grabowska

Umówisz wizytę i na nią nie przyjdziesz? W tym kraju słono za to zapłacisz

10 kwietnia 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Umawiają się na wizyty do specjalistów, nie odwołują ich i nie przychodzą. To powszechny problem w służbie zdrowia - zarówno publicznej, jak i prywatnej. Niektórzy politycy mają pomysł, jak to zmienić. Planują kary dla takich pacjentów!

Premier Francji, Gabriel Attal, chce odkorkować kolejki to specjalistów i ma na to pomysł. Chodzi o karanie pacjentów, którzy umawiają wizyty, ale na nie nie przychodzą – chodzi o kwotę 5 euro, czyli ok. 21 zł. Nie wszyscy zgadzają się z jego wizją.

5 euro kary za zignorowanie wizyty

Premier Francji Gabriel Attal zapowiada, że kara za ignorowanie terminów wizyt lekarskich będzie wynosiła 5 euro. Pieniądze będą trafiać na konta placówek medycznych lub lekarzy. W skali roku mówimy o kwotach rzędu 100 milionów euro.


Attal w rozmowie z "Le Monde" przyznał, że w ten sposób przepada nawet 21 milionów wizyt rocznie – jedna osoba niepotrzebnie zajmuje miejsce, a druga traci zdrowie, czekając w kolejce. – Nie możemy na to pozwalać – powiedział polityk.


Attal podkreślił, że nie chodzi mu o dofinansowanie służby zdrowia, a “stworzenie poczucia odpowiedzialności” , jednak nie wszyscy się z nim zgadzają. Członkowie Francuskiego Stowarzyszenia Lekarzy Medycyny Ratunkowej uważają, że to "zwykły podatek".

EN_01612376_2559.jpg
Gabriel Attal, premier Francji Fot. East News / DIMITAR DILKOFF
Surowe kary dla pacjentów za nieodwołanie wizyt? Minister zdrowia zabrał głos
100 tys. kary dla Niedzielskiego? Były minister zdrowia zostanie ukarany

Nieodwołane wizyty lekarskie w Polsce – ogromny problem

W 2023 roku przez zapominalskich pacjentów przepadło ponad 1,3 mln wizyt na NFZ . Najwięcej, bo 420 tys. nieodwołanych świadczeń dotyczyło ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Na drugim miejscu znalazła się kardiologia z 280 tys. nieodwołanych wizyt.


Z problemem zmarnowanych wizyt zmaga się nie tylko NFZ , ale i sektor prywatny. W Lux Medzie mowa o 25-30 tys. nieodwołanych wizyt miesięcznie, co rocznie daje nawet 360 tys. nieudzielonych świadczeń.


Nie pomogło udostępnienie pacjentom możliwości odwołania wizyt telefonicznie, przez aplikację lub SMSem – m.in. tego powodu powstała ogólnopolska kampania #Odwolujenieblokuje .

"Nieodwołanie wizyty u lekarza wpływa na dostępność terminów i wydłużenie kolejki dla innym pacjentów. W kolejce do lekarza jest wiele osób, które potrzebują natychmiastowej pomocy" – czytamy na stronie kampanii.

NFZ wysyła zapominalskim przypomnienia

NFZ od listopada 2019 roku wysyła pacjentom przypomnienia o wizytach – dotyczy to pacjentów, którzy będą stawiać się u specjalisty po raz pierwszy. W 2023 roku NFZ wysłał prawie 12 mln takich przypomnień . Niektóre wizyty zostały odwołane.


Z badań przeprowadzonych przez Fundację MYPACJENCI wynika, że pacjenci dostrzegają problem nieodwołanych wizyt i chcą mu zaradzić. Jako najprostsze rozwiązanie wskazują na SMSy z przypomnieniem o wizycie od NFZ lub bezpośrednio od placówek.


A dlaczego pacjenci nie przychodzą na wizyty? Powody są różne – część ich nie dożywa, część w między czasie zdrowieje, a część z powodu długiego okresu oczekiwania leczy się prywatnie (zwłaszcza, jeśli chodzi o ortopedię). I tak to błędne koło się napędza ...

źródło: odwolujenieblokuje.pl, gloswielkopolski.pl, iFrancja.pl

Zobacz też:

Ile zarabiają lekarze? Ten raport obnaża brutalną prawdę

Ratownicy medyczni będą wykonywać USG. Duży sprzeciw lekarzy

Co wie o tobie lekarz rodzinny? Więcej, niż ci się wydaje

Kuru, czyli choroba kanibali. Mówili o niej: "śmiejąca się śmierć"
"Wieczne chemikalia" wykryte w polskich wodach. Powodują wiele chorób
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko