Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Ile zarabiają lekarze? Ten raport obnaża brutalną prawdę
Daria  Siemion
Daria Siemion 04.03.2024 15:24

Ile zarabiają lekarze? Ten raport obnaża brutalną prawdę

Załamana lekarka siedząca pod ścianą
fot. Shutterstock Inc.

Platforma "Lekarze – oferty pracy" opublikowała raport ukazujący, na jakie zarobki w ubiegłym roku mogli liczyć lekarze. W tym celu porównano stawki godzinowe proponowane lekarzom. Łącznie pod uwagę wzięto prawie 5 tys. ogłoszeń. Jakie są wyniki raportu i ile zarabiają polscy lekarze?

"Lekarze – oferty pracy" to istniejący od 2016 roku serwis internetowy z ogłoszeniami pracy dla lekarzy. Strona powstała po protestach rezydentów domagających się zwiększenia jakości polskiej służby zdrowia i wzrostu płac. Społeczność LOP liczy obecnie ponad 34. tys. osób – są to zarówno ogłoszeniodawcy, jak i lekarze.

W Warszawie zarobki lekarzy najwyższe

Z raportu LOP wynika, że średnia stawka godzinowa w 2023 roku dla lekarza wyniosła w 198,29 zł i była o 11 proc. wyższa niż w zeszłym roku – jest to wartość zbliżona do inflancji, czyli spadku wartości pieniądza. Najwięcej medycy zarabiali w woj. mazowieckim (średnio 225, 75 zł na godzinę), najmniej w świętokrzyskim (172,14 zł).

Współautorka raportu Anna Gołębicka zwraca uwagę, że w dużych miastach, np. w Warszawie czy Poznaniu, lekarze zarabiają więcej, niż w małych. "Najlepiej wyglądają miasta powyżej 500 tys. mieszkańców. Wpływa na to obecność centrów klinicznych, do których zjeżdżają ludzie z całej Polski" – tłumaczy ekspertka.

Okazuje się też, że duże znaczenie dla zarobków lekarzy ma wojna w Ukrainie oraz związany z nią napływ uchodźców. Osoby te w dużej mierze zamieszkały w miastach wojewódzkich, co przełożyło się na wzrost ilości pacjentów, a co za tym idzie – większą konkurencję o specjalistów i lepsze dla nich warunki. 

Projekt bez nazwy - 2024-03-04T151505.794.pngfot. canva

Wystawiali 700 recept dziennie. Narazili życie tysięcy pacjentów Zmiany na SOR-ach stają się faktem. Czy kolejki będą jeszcze dłuższe?

Psychiatrzy w cenie

W szpitalach, gdzie medycy mają najwięcej pracy, lekarze zarabiają najmniej – średnio 162, 79 zł na godzinę, a na SORach (Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych) średnio 184, 89 zł. Z kolei w placówkach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lekarze mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 248, 58 zł za godzinę.

Wiele zależy też od specjalizacji. Najwięcej zarabiają psychiatrzy (304 zł na godzinę), reumatolodzy (300 zł na godzinę) i dermatolodzy (287 zł na godzinę). Na drugim biegunie znajdują się specjaliści rehabilitacji medycznej (155 zł) i interniści, czyli lekarze, z którymi pacjenci najczęściej  mają kontakt (173, 34 zł). 


“W poprzednim raporcie pisaliśmy, że tak deficytowa specjalizacja jak psychiatria, nie generuje atrakcyjnych ofert pracy dla lekarzy. Teraz widzimy odwrócenie sytuacji, gdyż psychiatria ma jedne z wyższych stawek. Otwartym pozostaje pytanie, czy fakt ten oznacza przekroczenie punktu krytycznego niedoboru kadr, czy początek odbudowy systemu wsparcia zdrowia psychicznego” – zastanawia się Gołębnicka.

Przeczytaj też: Szykuje się powrót zimy? Możliwe burze, deszcz, a nawet śnieg

Rezydenci mogą liczyć na więcej

Na najwyższe stawki mogą liczyć lekarze z ukończoną specjalizacją, np. psychiatrzy, chirurdzy, dermatolodzy i jest to średnio 297, 71 zł na godzinę, a na najniższe lekarze bezpośrednio po studiach (152, 94 zł). Między nimi plasują się lekarze rezydenci z wynagrodzeniem rzędu 170 zł na godzinę.

"Przypomnijmy, że 8 sierpnia 2023 weszło w życie rozporządzenie, które reguluje płace, tzw. minimalne rezydentów. W pierwszych dwóch latach rezydent kształcący się w dziedzinie priorytetowej nie może zarabiać mniej niż 8308 zł. Po dwóch latach zatrudnienia wynagrodzenie minimalne wzrasta do 9063 zł" – tłumaczą autorzy raportu. 

"Taki stan rzeczy jest mocno demotywujący dla lekarzy specjalistów, gdyż to właśnie oni mają być nauczycielami i mistrzami dla rezydentów, ponoszą w systemie największą odpowiedzialność, wymaga się od nich najszerszych kompetencji i samodzielności, a oferuje niewiele różniące się minimalne wynagrodzenia" – czytamy w raporcie.

Przeczytaj też: Niepokojące wieści dla seniorów. Wiadomo, ile potrącą z emerytur

Lekarzom nadal opłaca się wyjechać

Z danych Eurostatu wynika, że w Unii Europejskiej pracuje obecnie 1,7 mln lekarzy. Według raportu "OECD Healthcare Salary Index" polscy lekarze zarabiają średnio 52 tys. euro rocznie (ok. 220 tys. zł rocznie i ok. 18 tys. zł  miesięcznie), co stawia ich w końcówce rankingu, a dokładnie na drugim miejscu od końca – lekarze zarabiają mniej tylko na Węgrzech.


Przypomnijmy, że od czasu przystąpienia Polski do UE w 2004 roku do pracy w krajach wspólnoty wyjechało ponad 20 tys. lekarzy. Obecnie szacuje się, że w Polsce brakuje ok. 68 tys. medyków. Wiele wskazuje na to, że ta liczba będzie wzrastać, ponieważ jest wiele krajów, które kuszą polskich specjalistów wysokimi zarobkami.

Do takich państw należy chociażby Szwajcaria, gdzie lekarz z Polski może liczyć na wynagrodzenie w okolicach 60 tys. zł miesięcznie i dodatkową pensję na koniec roku. Podobnie jest w Luksemburgu, gdzie lekarz specjalista może zarobić nawet 85 tys. zł miesięcznie, a jego pensja będzie wyższa z każdym rokiem.

Zobacz też:

Młodzi lekarze napisali list do mediów. Walczą też o przyszłych pacjentów

"Kup sobie dyplom lekarza”. Wkrótce strach będzie zostać pacjentem w Polsce?
Opiekun onkologiczny od teraz będzie w Polsce standardem. Jak ma pomagać pacjentom?