Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > W tatarze wykryto groźną bakterię. GIS wydał ostrzeżenie
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 24.04.2024 16:36

W tatarze wykryto groźną bakterię. GIS wydał ostrzeżenie

Tatar wołowy, GIS
Fot. East News/ Zofia Bazak

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) po raz kolejny ostrzega. Tym razem chodzi o wykrycie groźnej bakterii Escherichia coli w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

GIS zaapelował, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów po spożyciu mięsa, należy skontaktować się z lekarzem. Natychmiast nakazano też wycofanie produktu z obrotu.

Spożycie skażonego mięsa może poważnie zagrażać zdrowiu

Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat w związku z wykryciem Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga w tatarze wołowym. Bakteria została wykryta w 4 na 5 badanych próbkach w określonej partii mięsa. GIS  zaapelował, że spożycie mięsa może spowodować niemałe problemy ze zdrowiem.

"Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej, bezkrwawej biegunki. W rzadkich przypadkach może wystąpić znaczne pogorszenie stanu zdrowia objawiające się jako zespół hemolityczno-mocznicowy (ang. hemolytic-uremic syndrome, HUS) lub jeszcze rzadziej jako zakrzepowa plamica małopłytkowa" - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
 

Szczegóły dotyczące produktu: 

Tatar wołowy, 200 g.

Numer partii: 1032604.

Termin przydatności do spożycia: 26.04.2024.

Producent: Zakłady Mięsne Łuków S.A. Przemysłowa 15, 21-400 Łuków, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 06110266 WE

Mikołaj Roznerski mierzył się z anoreksją: "W najgorszym czasie ważyłem 39 kilo" Kosztują grosze, a wygładzają zmarszczki jak botoks. Te maści warto kupić

Mięso zostało wycofane z obrotu

GIS podkreślił, że producent po otrzymaniu informacji o nieprawidłowościach produktu, natychmiast uruchomił procedurę wycofania skażonej partii mięsa z obrotu. Z kolei organy urzędowej kontroli żywności mają za zadanie nadzorowanie wycofywania tej partii żywności z obrotu.

Jak wyjaśnia GIS, tego typu ostrzeżenia nie powstają po to, by piętnować przedsiębiorców, ale natychmiast podjąć działania, takie jak zwrot produktów do sklepów, czy też wycofać je z asortymentu.

Ogłoszenia o skażonej żywności na stronie GIS

Regularnie na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiają się ogłoszenia o kolejnych, wycofywanych produktach spożywczych. 

Niedawno GIS informował o wycofaniu określonych partii mąki migdałowej ze względu na przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn. Są to substancje produkowane przez grzyby pleśniowe z rodziny Aspergillus, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.

Czytaj też:

Pestycydy i MOAH w popularnej przyprawie. GIS ostrzega: "Nie jedzcie tego"

Ostrzeżenie GIS. Pieprz syczuański wycofany z obrotu

Niebezpieczna toksyna w napoju z Lidla. GIS wydał ostrzeżenie