Ważne zmiany w przepisach dotyczące aptek. Farmaceuci będą mieli więcej możliwości
W piątek 14 lutego w życie wchodzą w życie nowe przepisy, które regulują funkcjonowanie aptek i pracę farmaceutów. Co to oznacza dla pacjentów? Od przyszłego piątku czeka nas sporo ważnych zmian.
Nowelizacja rozszerza możliwości farmaceutów co do wystawiania recept na wszystkie szczepionki stosowane w ramach szczepień ochronnych u osób dorosłych, w tym również na szczepionki refundowane, a ponadto, na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów.
Wchodzą nowe przepisy dotyczące aptek
30 stycznia w Dzienniku Ustaw został opublikowany dokument o nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. 14 lutego w życie wejdą w związku z tym przepisy, które regulują funkcjonowanie aptek oraz pracę farmaceutów. Co się zmieni? Sporo – zarówno z punktu widzenia samych aptek, jak i bezpośrednio, dla pacjentów.
Nowelizacja obejmuje, m.in., kwestie pełnienia dyżurów przez apteki, a także uprawnień farmaceutów do wystawiania recept. Warto wiedzieć, co będziemy mogli uzyskać, udając się do apteki. Tu przeczytaj o tym, jak wygląda praca farmaceuty: Gdy o lekarza ciężko, idziemy do apteki. Farmaceutka: “Cieszy mnie, gdy pacjenci zadają pytania”
Farmaceuta wystawi potrzebne recepty
Do tej pory farmaceuci mogli wystawiać recepty farmaceutyczne tylko pełnopłatne w sytuacji zagrożenia zdrowia, a także na szczepionkę przeciw grypie. Od 14 lutego poszerzy się znacznie zakres ich możliwości. Będą mogli wystawiać recepty na wszystkie szczepionki stosowane w ramach szczepień ochronnych u osób dorosłych, w tym również na szczepionki refundowane.
Co więcej, farmaceuta wystawi także receptę na bezpłatne leki dla seniorów i dzieci (S i DZ). Dotychczas prawo do wystawienia recepty z uprawnieniem S lub DZ przysługiwało wyłącznie lekarzowi, lub pielęgniarce w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. W kilku, ściśle określonych sytuacjach, recepta z uprawnieniem S i DZ mogła być wystawiona w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub przy wypisie ze szpitala. Prawo takie przysługiwało także lekarzowi, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawiał receptę dla siebie lub rodziny.
Zgodnie ze zmianami w przepisach, od 14 lutego 2025 receptę z uprawnieniem S lub DZ będzie mogła wystawić każda osoba uprawniona , w tym również osoba, która zaprzestała wykonywania zawodu i wystawia receptę dla siebie lub rodziny, a co za tym idzie – również farmaceuta (art. 43a ust.1 i 1b us.)
Komu przysługują bezpłatne leki? Poczytaj: Nie tylko dzieci i seniorzy. Zobacz, komu jeszcze przysługują darmowe leki
Co jeszcze zmieni się w aptekach?
Nowe przepisy wpłyną także na organizację dyżurów aptek. Ustawa wprowadza obowiązek zapewnienia lepszej dostępności do usług farmaceutycznych w godzinach nocnych oraz w dni świąteczne. Oznacza to, że pacjenci łatwiej znajdą czynne apteki poza standardowymi godzinami pracy, co ma szczególne znaczenie w nagłych przypadkach, gdy konieczne jest szybkie uzyskanie leków.
Co więcej, apteki ogólnodostępne, które nie pełniły wyznaczonego dyżuru lub pełniły go w mniejszym zakresie, niż określone to zostało w uchwale zarządu powiatu, będą musiały zwrócić otrzymane wynagrodzenie ryczałtowe wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Tu znajdziesz więcej informacji dotyczących działania aptek: Braki w aptekach i mafia lekowa. O co chodzi? Farmaceuta wyjaśnia