Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Ważne zmiany w przepisach dotyczące aptek. Farmaceuci będą mieli więcej możliwości
Zmiany w funkcjonowaniu aptek Fot. Pacjenci.pl

Ważne zmiany w przepisach dotyczące aptek. Farmaceuci będą mieli więcej możliwości

7 lutego 2025
Autor tekstu: Marta Uler

W piątek 14 lutego w życie wchodzą w życie nowe przepisy, które regulują funkcjonowanie aptek i pracę farmaceutów. Co to oznacza dla pacjentów? Od przyszłego piątku czeka nas sporo ważnych zmian.

Nowelizacja rozszerza możliwości farmaceutów co do wystawiania recept na wszystkie szczepionki stosowane w ramach szczepień ochronnych u osób dorosłych, w tym również na szczepionki refundowane, a ponadto, na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów.

Wchodzą nowe przepisy dotyczące aptek

30 stycznia w Dzienniku Ustaw został opublikowany dokument o nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. 14 lutego w życie wejdą w związku z tym przepisy, które regulują funkcjonowanie aptek oraz pracę farmaceutów. Co się zmieni? Sporo – zarówno z punktu widzenia samych aptek, jak i bezpośrednio, dla pacjentów.

Nowelizacja obejmuje, m.in., kwestie pełnienia dyżurów przez apteki, a także uprawnień farmaceutów do wystawiania recept. Warto wiedzieć, co będziemy mogli uzyskać, udając się do apteki. Tu przeczytaj o tym, jak wygląda praca farmaceuty: Gdy o lekarza ciężko, idziemy do apteki. Farmaceutka: “Cieszy mnie, gdy pacjenci zadają pytania”

Bardzo często to pierwszy objaw SM. Dotyka oczu
Seniorzy otrzymają dodatkowe 500 zł. Ta decyzja jest już pewna

Farmaceuta wystawi potrzebne recepty

Do tej pory farmaceuci mogli wystawiać recepty farmaceutyczne tylko pełnopłatne w sytuacji zagrożenia zdrowia, a także na szczepionkę przeciw grypie. Od 14 lutego poszerzy się znacznie zakres ich możliwości. Będą mogli wystawiać recepty na wszystkie szczepionki stosowane w ramach szczepień ochronnych u osób dorosłych, w tym również na szczepionki refundowane.

Co więcej, farmaceuta wystawi także receptę na bezpłatne leki dla seniorów i dzieci (S i DZ). Dotychczas prawo do wystawienia recepty z uprawnieniem S lub DZ przysługiwało wyłącznie lekarzowi, lub pielęgniarce w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. W kilku, ściśle określonych sytuacjach, recepta z uprawnieniem S i DZ mogła być wystawiona w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub przy wypisie ze szpitala. Prawo takie przysługiwało także lekarzowi, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawiał receptę dla siebie lub rodziny.

Zgodnie ze zmianami w przepisach, od 14 lutego 2025 receptę z uprawnieniem S lub DZ będzie mogła wystawić każda osoba uprawniona , w tym również osoba, która zaprzestała wykonywania zawodu i wystawia receptę dla siebie lub rodziny, a co za tym idzie – również farmaceuta (art. 43a ust.1 i 1b us.)

Komu przysługują bezpłatne leki? Poczytaj: Nie tylko dzieci i seniorzy. Zobacz, komu jeszcze przysługują darmowe leki

Farmaceuta może wykonać szczepienie Fot. Canva/SDI Productions/Getty Images

Co jeszcze zmieni się w aptekach?

Nowe przepisy wpłyną także na organizację dyżurów aptek. Ustawa wprowadza obowiązek zapewnienia lepszej dostępności do usług farmaceutycznych w godzinach nocnych oraz w dni świąteczne. Oznacza to, że pacjenci łatwiej znajdą czynne apteki poza standardowymi godzinami pracy, co ma szczególne znaczenie w nagłych przypadkach, gdy konieczne jest szybkie uzyskanie leków.

Jak zmieni się funkcjonowanie aptek? Fot. Canva/M_J Prototype/Getty Images

Co więcej, apteki ogólnodostępne, które nie pełniły wyznaczonego dyżuru lub pełniły go w mniejszym zakresie, niż określone to zostało w uchwale zarządu powiatu, będą musiały zwrócić otrzymane wynagrodzenie ryczałtowe wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Tu znajdziesz więcej informacji dotyczących działania aptek: Braki w aptekach i mafia lekowa. O co chodzi? Farmaceuta wyjaśnia

Trucizna, którą pijemy litrami. Prowadzi do głębokich uszkodzeń i stłuszczenia wątroby
Nowotwory z lodówki. Lekarz wskazał 3 produkty, które są dla raka jak nawóz
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko