Wirus polio, inaczej poliowirus, jest patogenem wywołującym chorobę zakaźną zwaną poliomyelitis, czyli chorobę Heinego-Medina. Polio atakuje układ nerwowy, co w ciężkich przypadkach prowadzi do porażeń mięśniowych. Panująca w Polsce w latach 50. epidemia polio dotknęła ok. 27 tysięcy osób, głównie dzieci, w wielu przypadkach powodując ciężkie paraliże i trwałe kalectwo.Dzięki globalnym kampaniom szczepień choroba Heinego-Medina została niemal całkowicie wyeliminowana, choć sporadyczne przypadki wciąż występują w niektórych regionach świata. Ostatni przypadek poliomyelitis wywołany dzikim wirusem w Polsce odnotowano 40 lat temu.
Często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia jakim jest zapalenie płuc. Prowadzi do tysięcy zgonów rocznie, a w wielu przypadkach naraża pacjentów na przykre powikłania. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych przypominają, że zapalenie płuc to poważna choroba i podpowiadają, jak się przed nią chronić.Według informacji z 2019 roku w całej Unii Europejskiej stan zapalny w płucach każdego roku zabija około 120 tys. osób, a na całym świecie 2,5 mln ludzi. W Polsce było to blisko 12 tys. zgonów rocznie. W 2023 liczba zgonów z powodu zapalenia płuc osiągnęła już ponad 27 tys. osób wśród pacjentów hospitalizowanych. Oznacza to, że nie wolno bagatelizować tej choroby.
To jedna z najgroźniejszych dla człowieka chorób odzwierzęcych. Obecnie w samej wschodniej Polsce stwierdzono w sumie 39 ognisk wścieklizny, w tym 32 w woj. lubelskim i 7 w woj. podkarpackim.