Bardzo często to pierwszy objaw SM. Dotyka oczu
Stwardnienie rozsiane (SM) to przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego, która prowadzi do uszkodzenia mózgu i rdzenia kręgowego. Jednym z pierwszych objawów choroby mogą być problemy ze wzrokiem. Co powinno zaniepokoić i jakie są inne wczesne objawy SM?
Stwardniesie rozsiane – co to za choroba?
Stwardnienie rozsiane (SM) to przewlekła, postępująca choroba atakująca ośrodkowy układ nerwowy.
Powoduje uszkodzenie osłonek mielinowych otaczających włókna nerwowe, co zaburza przekazywanie impulsów nerwowych. W efekcie dochodzi do stopniowego uszkodzenia mózgu i rdzenia kręgowego.
Choroba może wystąpić w każdym wieku, jednak najczęściej diagnozuje się ją u osób między 20. a 40. rokiem życia. U kobiet SM postępuje szybciej niż u mężczyzn, co sprawia, że mogą one dwukrotnie częściej doświadczać niepełnosprawności w krótszym czasie.
Dokładne przyczyny SM nie są znane. Naukowcy przypuszczają, że istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne, ale nie są one jedynym wyzwalaczem choroby. Do możliwych przyczyn zalicza się również infekcje wirusowe oraz niedobory witaminy D w dzieciństwie.
Wczesne objawy SM
SM to choroba, która może objawiać się na wiele sposobów. Pierwsze objawy zwykle są niespecyficzne, co opóźnia postawienie diagnozy. Niestety, im później rozpoczęte leczenie, tym mniejsze szanse na zachorowanie sprawności.
Wielu chorych początkowo doświadcza przewlekłego zmęczenia, które nie ustępuje nawet po odpoczynku, a także problemów z koordynacją i równowagą. Z czasem pojawiają się problemy z równowagą i zwiększa się ryzyko upadków.
Częstym objawem SM jest również drętwienie oraz mrowienie kończyn, objawiające się nieprzyjemnym uczuciem "mrówek” w rękach i nogach. Mięśnie chorych ulegają osłabieniu, co utrudnia wykonywanie podstawowych czynności.
Wśród wczesnych objawów SM mogą pojawić się również problemy z pęcherzem, takie jak nagłe, trudne do opanowania parcie na mocz lub nietrzymanie moczu. Ponadto niektórzy chorzy skarżą się na ból głowy i uczucie dezorientacji.
Wczesne objawy SM:
- uczucie zmęczenia,
- problemy z równowagą,
- częste upadki,
- drętwienie kończyn,
- bolesne skurcze,
- problemy z pęcherzem,
- zawroty głowy.
Zaburzenia wzroku jednym z pierwszych objawów SM
Jednym z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego są problemy z narządem wzroku, które mogą pojawić się nawet kilka lat przed innymi objawami SM.
U chorych na SM częste jest pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego. Powoduje ono ból oka, zaburzenia ostrości widzenia, problemy z widzeniem kolorów oraz tzw. mroczki. Czasami może dojść nawet do chwilowej utraty wzroku.
Główną przyczyną pogorszenia widzenia jest rozpad osłonki mielinowej otaczającej włókna nerwu wzrokowego. W miejscu uszkodzonej mielinki pojawia się tkanka glejowa, która zaburza przepływ impulsów.
Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego najczęściej występuje w przebiegu stwardnieniu rozsianego, ale może oznaczać również inne choroby, jak chociażby choroba Devika czy. choroba Schildera.
SM a wzrok – objawy:
- ból oka,
- nieostre widzenie,
- daltonizm,
- mroczki przed oczami.
Ważne! Pogorszenie widzenia zazwyczaj dotyczy jednego oka.
Pamiętajmy, że każde nagłe pogorszenie wzroku jest wskazaniem do jak najszybszej wizyty u okulisty. Dodatkowo, osoby dorosłe powinny badać wzrok minimum raz na dwa lata, nawet jeśli nie odczuwają żadnych objawów.
Zobacz też:
Jak odróżnić depresję od "doła"? Psychoterapeutka wskazuje podstawowe różnice
Czym jest kosmetologia holistyczna? Rola aromatoterapii w dbaniu o zdrowie
Polska mistrzyni jest w tragicznym stanie. Straciła wzrok