Witamina B12 (cyjanokobalamina) - kiedy wykonać badanie? Objawy niedoboru
Witamina B12 (cyjanokobalamina) pełni w organizmie szereg kluczowych funkcji, dlatego jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Jakie są objawy niedoboru witaminy B12, o czym świadczy jej nadmiar w organizmie? Kiedy należy przeprowadzić badanie witaminy B12?
Czym jest witamina B12 (cyjanokobalamina) i jakie są jej funkcje?
Witamina B12, czyli inaczej cyjanokobalamina to witamina rozpuszczalna w wodzie. Jest odpowiedzialna za syntezę DNA, uczestniczy w procesach: podziału komórek, wzrostu organizmu i hematopoezy. Syntezuje pirymidyny i puryny, wpływa na przyspieszenie metabolizmu białek, a także bierze udział w dojrzewaniu komórek nabłonkowych.
Odgrywa także ważną rolę w prawidłowym działaniu układu nerwowego oraz ma wpływ na procesy powstawania krwi. Cyjanokobalamina bierze udział w przemianach białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Dodatkowo, witamina B12 wpływa na poprawę pamięci i koncentracji oraz zdolności uczenia się.
Witamina B12 wytwarzana jest w jelicie grubym człowieka. Jej niedobór może być bardzo szkodliwy w skutkach dla zdrowia, dlatego tak istotne jest badanie jej poziomu w regularnych odstępach czasowych. Warto zatem wiedzieć, że dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 wynosi około 2 µg/dobę.
W jakich produktach występuje witamina B12 (cyjanokobalamina)?
Witamina B12 występuje w takich produktach pochodzenia naturalnego, jak między innymi:
ryby,
jajka,
sery,
mleko,
rośliny strączkowe,
skorupiaki.
Wskazania do wykonania badania poziomu witaminy B12
Badanie poziomu witaminy B12 w organizmie przeprowadza się w przebiegu diagnozowania niedokrwistości makrocytarnych i megaloblastycznych. Badanie wykonuje się także w celu monitorowania stanu pacjentów po resekcji żołądka. Wskazaniem do przeprowadzenia badania poziomu cyjanokobalaminy jest obecność objawów neurologicznych, takich jak parestezje, zaburzenia sznurów tylnych, pogorszenie wzroku połączone z niedokrwistością oraz zapaleniem języka. Lekarz może zlecić przeprowadzenie tego badania także w podejrzeniu zakażenia tasiemcem (a konkretnie - bruzdogłowcem szerokim). Badanie wykonuje się też w przebiegu tzw. zespołu złego wchłaniania oraz u osób nadużywających alkoholu oraz u alkoholików.
Witamina B12 (cyjanokobalamina) - przebieg badania
Materiałem, którego używa się do badania poziomu witaminy B12 w organizmie człowieka jest surowica. Do badania należy się odpowiednio przygotować i na co najmniej 8 godzin przed przystąpieniem do badania nie należy spożywać posiłków. Pielęgniarka pobiera jednorazowo krew z żyły łokciowej pacjenta. Zazwyczaj, na wynik badania oczekuje się około 24 godziny.