Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Witamina B12 (cyjanokobalamina) - kiedy wykonać badanie? Objawy niedoboru
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:27

Witamina B12 (cyjanokobalamina) - kiedy wykonać badanie? Objawy niedoboru

Witamina B12 (cyjanokobalamina) - objawy niedoboru
pixabay.com

Witamina B12 (cyjanokobalamina) pełni w organizmie szereg kluczowych funkcji, dlatego jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Jakie są objawy niedoboru witaminy B12, o czym świadczy jej nadmiar w organizmie? Kiedy należy przeprowadzić badanie witaminy B12? 

Czym jest witamina B12 (cyjanokobalamina) i jakie są jej funkcje?

Witamina B12, czyli inaczej cyjanokobalamina to witamina rozpuszczalna w wodzie. Jest odpowiedzialna za syntezę DNA, uczestniczy w procesach: podziału komórek, wzrostu organizmu i hematopoezy. Syntezuje pirymidyny i puryny, wpływa na przyspieszenie metabolizmu białek, a także bierze udział w dojrzewaniu komórek nabłonkowych. 

Odgrywa także ważną rolę w prawidłowym działaniu układu nerwowego oraz ma wpływ na procesy powstawania krwi. Cyjanokobalamina bierze udział w przemianach białek, tłuszczów oraz węglowodanów.  Dodatkowo, witamina B12 wpływa na poprawę pamięci i koncentracji oraz zdolności uczenia się. 

Witamina B12 wytwarzana jest w jelicie grubym człowieka. Jej niedobór może być bardzo szkodliwy w skutkach dla zdrowia, dlatego tak istotne jest badanie jej poziomu w regularnych odstępach czasowych. Warto zatem wiedzieć, że dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 wynosi około 2 µg/dobę. 

W jakich produktach występuje witamina B12 (cyjanokobalamina)?

Witamina B12 występuje w takich produktach pochodzenia naturalnego, jak między innymi:

  • ryby,

  • jajka,

  • sery,

  • mleko,

  • rośliny strączkowe,

  • skorupiaki. 

Wskazania do wykonania badania poziomu witaminy B12

Badanie poziomu witaminy B12 w organizmie przeprowadza się w przebiegu diagnozowania niedokrwistości makrocytarnych i megaloblastycznych. Badanie wykonuje się także w celu monitorowania stanu pacjentów po resekcji żołądka. Wskazaniem do przeprowadzenia badania poziomu cyjanokobalaminy jest obecność objawów neurologicznych, takich jak parestezje, zaburzenia sznurów tylnych, pogorszenie wzroku połączone z niedokrwistością oraz zapaleniem języka. Lekarz może zlecić przeprowadzenie tego badania także w podejrzeniu zakażenia tasiemcem (a konkretnie - bruzdogłowcem szerokim). Badanie wykonuje się też w przebiegu tzw. zespołu złego wchłaniania oraz u osób nadużywających alkoholu oraz u alkoholików.

Witamina B12 (cyjanokobalamina) - przebieg badania

Materiałem, którego używa się do badania poziomu witaminy B12 w organizmie człowieka jest surowica. Do badania należy się odpowiednio przygotować i na co najmniej 8 godzin przed przystąpieniem do badania nie należy spożywać posiłków. Pielęgniarka pobiera jednorazowo krew z żyły łokciowej pacjenta. Zazwyczaj, na wynik badania oczekuje się około 24 godziny.

Tagi:
Polecane