Wlej do kawy zamiast zwykłego mleka. Wzmocnisz serce
Dodaj to do kawy, a wzmocnisz swoje serce i układ nerwowy. O czym mowa? O mleku, a właściwie o napoju, migdałowym - jest zdrowszą alternatywą dla mleka krowiego, pomaga m. in. obniżyć poziom cholesterolu we krwi oraz nie powoduje problemów z trawieniem. Warto także wzbogacić kawę o przyprawy, które nie dość, ze komponują się z nią świetnie, to jeszcze są bardzo zdrowe.
Zdrowa kawa
Kawa wcale nie szkodzi osobom z nadciśnieniem, o ile nie są przekraczane zalecane jej ilości. Osoby zdrowe mogą spokojnie wypić od 4 do 5 filiżanek kawy dziennie, natomiast norma dla osób z nadciśnieniem to 3 filiżanki. Kawa to zdrowy napój, choć często demonizowany - działa pobudzająco, poprawia koncentrację i pamięć, wzmacnia metabolizm i poprawia samopoczucie. Jest także zalecana w profilaktyce niektórych schorzeń, np. cukrzycy typu II.
Co dodać do kawy, żeby była jeszcze zdrowsza?
Napój migdałowy
Zgodnie z wiadomościami, publikowanymi przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, napój migdałowy jest źródłem witaminy E , witamin z grupy B, potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Warto wybrać napój dodatkowo wzbogacony o witaminę D . W jego składzie znajdziemy też nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspomagają pracę układu krążenia i pomagają obniżyć cholesterol.
Napoje roślinne nie powodują trudności trawiennych wynikających z nietolerancji laktozy (czyli cukru, który znajduje się w mleku krowim). Dodanie napoju migdałowego do kawy pozwala więc uniknąć wzdęć lub biegunki.
"Jestem kobietą, choć żyłam w ciele Krzysztofa i miałam żonę”. Zobacz podcast Pacjeni.pl:
Zdrowe dodatki do kawy - cynamon i kardamon
Do kawy warto dodać także cynamon lub kardamon. Cynamon ma liczne właściwości zdrowotne, w tym przyspiesza metabolizm, działa przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a także wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci, poprawia apetyt i ułatwia przyswajanie składników odżywczych. Jego charakterystyczny zapach i smak świetnie łączą się z kawą, przez co napój zyskuje dodatkowe właściwości odżywcze.
Kardamon z kolei wpływa korzystnie na układ krążenia i układ nerwowy. Wśród jego właściwości wymienia się działanie antydepresyjne, przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Zamiast cukru miód?
Miód jest zdrowym zamiennikiem cukru, ale bynajmniej nie jest niskokaloryczny. Jego cenne właściwości odżywcze znikają po dodaniu go do gorącego napoju, dlatego jeśli chcemy posłodzić kawę miodem - najlepiej dodać go do letniego napoju , nigdy do gorącego.
Miód wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne i przeciwalergiczne. Pomaga także w zwiększeniu odporności oraz łagodzi pierwsze objawy infekcji.
Zobacz też:
Zwykły ból gardła czy coś gorszego? Pierwsze objawy anginy
Nadmierna potliwość to jeden z objawów raka. Szczególnie, kiedy występuje o tej porze
Problemy z jelitami i obniżony nastrój? To może być niedobór tej substancji