Pacjenci.pl Zdrowie psychiczne Wszystko cię denerwuje? Oto sposób na momentalne rozładowanie napięcia
Fot. Canva/shironosov/Getty Images

Wszystko cię denerwuje? Oto sposób na momentalne rozładowanie napięcia

26 grudnia 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Nadmiar obowiązków, zarówno zawodowych, jak i domowych, może sprawić, że łatwiej wyprowadzić nas z równowagi. Wypowiedź polityka w telewizji, mecz naszej reprezentacji, zbyt głośna dziecięca zabawa, rozlanie sobie kawy na spodniach... czasem to mogą być nawet drobiazgi.

Wystarczy impuls, by poczuć, że rośnie nam „gula”. Jak sobie z nią szybko poradzić? Wszak nerwy to nic dobrego, ani dla nas, ani dla naszego otoczenia. Jest taki sposób, banalnie prosty, dzięki któremu w ciągu kilku chwil możemy się opanować.

Nerwy są niezdrowe

Życie w ciągłym pośpiechu i brak czasu tylko dla siebie, sprawiają, że coraz częściej żyjemy w permanentnym stresie. To przekłada się na nasze zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jednym z objawów takiego przeciążenia jest drażliwość, łatwe wpadanie w irytację, denerwowanie się czasem z naprawdę błahych powodów. Wszystko dlatego, że jesteśmy zmęczeni i tracimy odporność na wiele sytuacji.

Bywa, że „byle co” może nas wyprowadzić z równowagi. Jednak takie nerwy to nic dobrego. Ciskając gromy, nie tylko psujemy atmosferę w pracy, czy w domu. Szkodzimy przede wszystkim sobie. Skoki ciśnienia wywołane gniewem mogą przyczyniać się do rozwoju chorób układu krążenia lub zaostrzać te już istniejące. Stres powoduje także szereg innych problemów , na czele z tymi ze snem i odżywianiem.

W stresie źle trawimy, ponieważ wtedy aktywuje się układ współczulny, odpowiedzialny za reakcję „walcz lub uciekaj”. Organizm przekierowuje energię z funkcji trawiennych do mięśni i serca, aby przygotować się na potencjalne zagrożenie. W związku z tym produkcja śliny, enzymów trawiennych i soków żołądkowych zostaje ograniczona, co utrudnia rozkładanie pokarmu.

Święta za pasem. Czy dziecko może jeść zupę grzybową? Ważne informacje dla rodziców
Dzień przed wigilią wchodzi ważne rozporządzenie. Dotyczy bezpieczeństwa zdrowia i życia, nie przeocz tego

Jak błyskawicznie rozładować napięcie?

Gdy zatem czujesz, że z jakiegoś powodu rośnie ci „gula”, oto co możesz zrobić. Jak sprytnie i szybko rozładować napięcie, radzi osteopata Tomek Paprzycki (@ czakalaka_osteo):

„Jak w 3 sekundy zredukować stres? Tę technikę powinien znać każdy. Weź głęboki wdech, tyle ile możesz. Na końcu tego wdechu 'dowdechnij' jeszcze trochę. Czyli taki 'ekstra dowdech'. A potem zrób jak najdłuższy wydech. Układ współczulny dostanie strzała i trochę się wyłączy, tak, jakbyś wduszał taki awaryjny guzik. W razie potrzeby możesz to zrobić nawet kilka razy”.

A wygląda to tak:

Inne sposoby na szybkie rozładowanie napięcia

Chwila uważności (mindfulness)
Zatrzymaj się na moment i skup swoją uwagę na chwili obecnej. Możesz wykonać proste ćwiczenie: rozejrzyj się wokół i nazwij pięć rzeczy, które widzisz, cztery rzeczy, które słyszysz, trzy, które możesz dotknąć, dwie, które możesz poczuć nosem, i jedną, której możesz spróbować smakiem. Ta technika pomaga oderwać się od źródła stresu i uspokoić nerwy, koncentrując się na „tu i teraz”.

Krótki spacer na świeżym powietrzu
Kiedy czujesz, że napięcie sięga zenitu, wyjdź na krótki spacer. Ruch fizyczny zwiększa poziom endorfin, naturalnych hormonów szczęścia, a kontakt z naturą lub choćby świeżym powietrzem może skutecznie obniżyć poziom stresu. Nawet 10-minutowy spacer może zdziałać cuda i pozwolić spojrzeć na sytuację z innej perspektywy.

Szybkie rozluźnienie ciała
Napnij na kilka sekund poszczególne partie ciała – dłonie, ramiona, kark, a potem je rozluźnij. Powtórz to ćwiczenie dwa lub trzy razy. To technika progresywnej relaksacji mięśni, która pomaga zredukować napięcie fizyczne i psychiczne, zwłaszcza gdy odczuwasz stres w ciele, np. w postaci spiętego karku czy szczęki.

Zobacz także:

Pierwsze objawy nerwicy. W ten sposób możesz ją rozpoznać

Gdy za oknem ciemno i ponuro, może dopaść nas SAD, czyli depresja sezonowa. Co to takiego?

Psychiatra dla biednych i bogatych. Nowe plany NFZ to "stomatologizacja" psychiatrii?

To może być znak, że Twoja wątroba ledwo zipie. Przyjrzyj się swoim włosom
Bez przerwy trzęsiesz się z zimna? Może brakować Ci tego pierwiastka
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko