Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > Pokolenie płatków śniegu. Czy jest zbyt wrażliwe na wyzwania dorosłości?
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 11.12.2024 07:00

Pokolenie płatków śniegu. Czy jest zbyt wrażliwe na wyzwania dorosłości?

pokolenie płatków śniegu
Fot. Canva/Egor Kamelev, Pexels

Pokolenie płatków śniegu, zwane też pokoleniem Z, to osoby urodzone w latach 90. i na początku XXI wieku. Przez specjalistów określani są mianem generacji pełnej kontrastów. Skąd ten osąd? Z jednej strony osoby z tego pokolenia wyróżniają się empatią i gotowością do walki o sprawy społeczne. Z drugiej wykazują niską odporność na stres i trudności z samodzielnością w dorosłym życiu. Sami o sobie mówią, że są pokoleniem unikalnym – jak płatek śniegu. 

Wiele wskazuje na to, że duży wpływ na kształt pokolenia Z i jego podejście do życia miała nie tylko nadopiekuńczość rodziców, ale także szybkie zmiany społeczne i cyfryzacja świata. Skutkiem są m.in. problemy psychiczne  dotykające wielu młodych ludzi. 

Płatki śniegu – kim są ci młodzi dorośli?

Pokolenie płatków śniegu to osoby urodzone w latach 90. XX i na początku XXI wieku. W dorosłość weszły po roku 2010. Są to osoby, które z reguły dorastały w bezpiecznym środowisku rodzinnym. Nazwa „płatki śniegu” pochodzi z powieści Fight Club Chucka Palahniuka, w której wyszydzono złudne poczucie wyjątkowości jednostek. 

„Nie jesteście pięknymi i niepowtarzalnymi płatkami śniegu” – czytamy we fragmencie.

Pokolenie płatków śniegu często ma niskie poczucie sprawczości, nieumiejętność radzenia sobie z porażkami. Ich dzieciństwo upłynęło w domu pełnym nadopiekuńczości, która doprowadziła do tego, że dorosłość jawi im się jako zbyt trudna. Obecnie wiele osób z tego pokolenia nie radzi sobie z problemami i wymaga wsparcia psychologicznego. 

"Wykańczają nas porównania" – psychoterapeutka o social mediach Psychiatra dla biednych i bogatych. Nowe plany NFZ to "stomatologizacja" psychiatrii?

Problemy psychologiczne młodych dorosłych

Zamknięte życie rodzinne, ale też negatywny wpływ cyfryzacji świata na życie całego pokolenia jednostek ma swoje tragiczne konsekwencje. Jedną z nich są próby samobójcze, których w roku 2022 odnotowano ponad 2 tys. Wrażliwość młodych ludzi jest wystawiana na ciężką próbę, a pomoc specjalistów często jest nieunikniona. Nazywani generacją „snowflakes”, „śnieżynkami”, delikatni i wrażliwi, muszą sobie radzić z wyzwaniami współczesnego świata. 

Młode pokolenie wciąż walczy o przetrwanie

Pokolenie płatków śniegu, mimo nieustannej walki o wpasowanie się do zmieniających warunków społecznych, wykazuje cechy, których może brakować przedstawicielom innych pokoleń. To oni zmieniają najczęściej świat. Widza potencjał w działaniach proekologicznych i prospołecznych. Wykazują się wysoką empatią i zaangażowaniem w walkę o sprawiedliwość społeczną. Priorytetem jest troska o środowisko, o klimat, o prawa mniejszości, o sprawiedliwość społeczną. To pokolenie zwraca uwagę na zaniedbania, dostrzega problemy ignorowane przez pozostałych członków społeczeństwa i angażuje się w ich rozwiązywanie. Wydaje się, że bez nich świat stałby w miejscu. 

Zobacz także:

DDA dźwigają na swoich barkach odpowiedzialność za cały świat. O siebie wstydzą się walczyć, ale czas z tym skończyć

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty? Wyjaśnia ekspertka

Gdy za oknem ciemno i ponuro, może dopaść nas SAD, czyli depresja sezonowa. Co to takiego?

Dlaczego się uzależniamy? Psychoterapeutka: Ziarenko musi paść na podatny grunt
Uzależnienie od alkoholu - wywiad z psychoterapeutką
Uzależnienie od alkoholu - wywiad z psychoterapeutką
Niektórzy ludzie mogą nigdy się nie uzależnić, mimo że potrafią czasem sporo wypić. A są tacy, którym wystarczy raz czy dwa spróbować alkoholu, by wpaść w szpony nałogu. Na czym to polega? Między piciem kontrolowanym a uzależnieniem przebiega czasem bardzo cienka granica. Trudno ją dostrzec, zwłaszcza gdy ten problem dotyczy bliskiej nam osoby. Jeszcze trudniej – gdy dotyczy nas samych. Ale jest coś takiego, co powinno zwrócić naszą uwagę – opowiada nam o tym specjalistka psychoterapii uzależnień Katarzyna Dolińska-Kłopotowska. 
Czytaj dalej
To nietypowy objaw autyzmu. Psychologowie zwracają uwagę na sposób poruszania się
To nietypowy objaw autyzmu. Psychologowie zwracają uwagę na sposób poruszania się
Spektrum autyzmu to zaburzenia, które charakteryzują się występowaniem nieprawidłowości w zakresie zachowania, komunikacji, relacji społecznych i funkcji poznawczych. Po czym rozpoznać, że dziecko jest w spektrum autyzmu? Psychologowie podpowiadają, by zwrócić uwagę nie tylko na typowe objawy, ale też sposób poruszania się. W literaturze medycznej szacuje się, że zaburzenia ze spektrum autyzmu dotyczą ok. 1 proc. całej populacji. Jak czytamy na stronie polskiautyzm.pl, spektrum występuje u ok. 1 na 54 dzieci w Stanach Zjednoczonych, a w Europie u ok. 1 na 100 dzieci. Co więcej, ze statystyk wynika, że u chłopców autyzm jest diagnozowany około 4 razy częściej niż u dziewcząt.
Czytaj dalej