Pokolenie płatków śniegu. Czy jest zbyt wrażliwe na wyzwania dorosłości?
Pokolenie płatków śniegu, zwane też pokoleniem Z, to osoby urodzone w latach 90. i na początku XXI wieku. Przez specjalistów określani są mianem generacji pełnej kontrastów. Skąd ten osąd? Z jednej strony osoby z tego pokolenia wyróżniają się empatią i gotowością do walki o sprawy społeczne. Z drugiej wykazują niską odporność na stres i trudności z samodzielnością w dorosłym życiu. Sami o sobie mówią, że są pokoleniem unikalnym – jak płatek śniegu.
Wiele wskazuje na to, że duży wpływ na kształt pokolenia Z i jego podejście do życia miała nie tylko nadopiekuńczość rodziców, ale także szybkie zmiany społeczne i cyfryzacja świata. Skutkiem są m.in. problemy psychiczne dotykające wielu młodych ludzi.
Płatki śniegu – kim są ci młodzi dorośli?
Pokolenie płatków śniegu to osoby urodzone w latach 90. XX i na początku XXI wieku. W dorosłość weszły po roku 2010. Są to osoby, które z reguły dorastały w bezpiecznym środowisku rodzinnym. Nazwa „płatki śniegu” pochodzi z powieści Fight Club Chucka Palahniuka, w której wyszydzono złudne poczucie wyjątkowości jednostek.
„Nie jesteście pięknymi i niepowtarzalnymi płatkami śniegu” – czytamy we fragmencie.
Pokolenie płatków śniegu często ma niskie poczucie sprawczości, nieumiejętność radzenia sobie z porażkami. Ich dzieciństwo upłynęło w domu pełnym nadopiekuńczości, która doprowadziła do tego, że dorosłość jawi im się jako zbyt trudna. Obecnie wiele osób z tego pokolenia nie radzi sobie z problemami i wymaga wsparcia psychologicznego.
"Wykańczają nas porównania" – psychoterapeutka o social mediach Psychiatra dla biednych i bogatych. Nowe plany NFZ to "stomatologizacja" psychiatrii?Problemy psychologiczne młodych dorosłych
Zamknięte życie rodzinne, ale też negatywny wpływ cyfryzacji świata na życie całego pokolenia jednostek ma swoje tragiczne konsekwencje. Jedną z nich są próby samobójcze, których w roku 2022 odnotowano ponad 2 tys. Wrażliwość młodych ludzi jest wystawiana na ciężką próbę, a pomoc specjalistów często jest nieunikniona. Nazywani generacją „snowflakes”, „śnieżynkami”, delikatni i wrażliwi, muszą sobie radzić z wyzwaniami współczesnego świata.
Młode pokolenie wciąż walczy o przetrwanie
Pokolenie płatków śniegu, mimo nieustannej walki o wpasowanie się do zmieniających warunków społecznych, wykazuje cechy, których może brakować przedstawicielom innych pokoleń. To oni zmieniają najczęściej świat. Widza potencjał w działaniach proekologicznych i prospołecznych. Wykazują się wysoką empatią i zaangażowaniem w walkę o sprawiedliwość społeczną. Priorytetem jest troska o środowisko, o klimat, o prawa mniejszości, o sprawiedliwość społeczną. To pokolenie zwraca uwagę na zaniedbania, dostrzega problemy ignorowane przez pozostałych członków społeczeństwa i angażuje się w ich rozwiązywanie. Wydaje się, że bez nich świat stałby w miejscu.
Zobacz także:
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty? Wyjaśnia ekspertka
Gdy za oknem ciemno i ponuro, może dopaść nas SAD, czyli depresja sezonowa. Co to takiego?