Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wybory parlamentarne 2023 – pacjenci mogą głosować w szpitalu
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 04.10.2023 12:47

Wybory parlamentarne 2023 – pacjenci mogą głosować w szpitalu

szpital
canva.com

Osoby hospitalizowane w czasie wyborów będą mieć możliwość głosowania w zakładzie leczniczym. Ogólnopolska Federacja Onkologiczna (OFO) opracowała specjalny poradnik, jak to zrobić. 

Co zrobić, aby zagłosować w szpitalu?

Głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu odbędzie się 15 października (niedziela) w godzinach 7.00-21.00. Hospitalizowani pacjenci posiadający czynne prawo wyborcze mogą głosować w szpitalu. 

Wszyscy jesteśmy lub będziemy pacjentami. Sytuacja w systemie opieki zdrowotnej w Polsce wymaga zmian, a przede wszystkim poprawy dostępności świadczeń zdrowotnych. Dlatego namawiamy wyborców, by wzięli udział w głosowaniu 15 października 2023 roku” – mówi Dorota Korycińska, prezeska Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. 

Osoby, które trafią do szpitala najpóźniej dzień przed wyborami, zostaną wpisane do spisów wyborczych, a wykreślone automatycznie z obwodów, w których są zameldowane. W dniu wyborów nie będzie to możliwe, ponieważ Komisja nie ma możliwości zweryfikowania, czy dana osoba nie oddała już głosu. 

Osoby, które trafią do szpitala w dniu wyborów (15 października), będą mogły zagłosować tylko na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Aby je uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek w urzędzie gminy bądź miasta, najpóźniej do 12 października 2023 roku. Dokument musi zostać sporządzony na piśmie i podpisany własnoręcznie. Zaświadczenie można odebrać za pokwitowaniem – osobiście bądź przez osobę do tego upoważnioną. W tym drugim przypadku, należy uprzednio dołączyć do wniosku upoważnienie z własnoręcznym podpisem. 

Projekt bez nazwy - 2023-10-03T185246.524.png

Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika

Obywatele powyżej 60. roku życia oraz mający znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, mogą głosować za pośrednictwem pełnomocnika. Pełnomocnictwo powinno zostać zgłoszone do wójta gminy, w której dana osoba jest wpisana do rejestru wyborców, najpóźniej w 9 dniu przed datą wyborów.

Warunek utworzenia obwodu głosowania w szpitalu

Aby mogło się odbyć głosowanie w szpitalu, musi przebywać w nim co najmniej 15 osób z czynnym prawem wyborczym. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, komisarz nie utworzy w zakładzie leczniczym odrębnego obwodu głosowania.

 

Tagi: wybory 2023
Polecane