Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wykrywanie dny moczanowej — te 2 badania są niezbędne!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 09.06.2023 13:20

Wykrywanie dny moczanowej — te 2 badania są niezbędne!

dna moczanowa
canva

Dna moczanowa to choroba, której sposób powstawania i metody leczenia wciąż są tematem dociekań. To jedna z najczęstszych przyczyn zapalenia stawów. Mimo to diagnostyka wciąż stanowi spory problem. Wykrycie choroby jest możliwie przede wszystkim dzięki obserwacji, ale i dzięki badaniom diagnostycznym. Co to za badania? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologie i specjalistą chorób wewnętrznych.

Badanie stężenia kwasu moczowego w surowicy

„Typowym objawem dny moczanowej jest ból i obrzęk stawów. Najczęściej na początku dotyczy pierwszego stawu śródstopno – paliczkowego, czyli wielkiego palucha u stopy, czego objawami są: zaczerwienienie, zapalenie, bolesność, obrzęk, trudności w zginaniu”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych

Obserwacja objawów jest kluczowa, by rozpoznać chorobę – jednak tylko do momentu pojawienia się objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie. „Przede wszystkim obserwujemy objawy choroby. Jeżeli mamy zapalenie stawu, badamy stężenie kwasu moczowego w surowicy”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób

Kwas moczowy powstaje jako skutek rozpadu puryn, czyli związków organicznych zawierających azot. To składnik ludzkiej krwi, którego ilość zależy od równowagi między jego produkcją a usuwaniem. Stężenie kwasu moczowego w surowicy mierzy się za pomocą testu kwasu moczowego – to jedno z dwóch głównych badań zlecanych, by zdiagnozować dnę moczanową.

Objawy sugerujące, by wykonać badanie to:

  • ból stawów i ich nadwrażliwość,
  • obrzęk stawów,
  • zaczerwienienie skóry w okolicy obrzęku stawu,
  • wzrost temperatury skóry wokół stawu,
  • wzrost napięcia skóry wokół stawu.

Badanie polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej za pomocą igły. Osoba biorąca udział w badaniu powinna być na czczo co najmniej 8 godzin wcześniej. 

Norma stężenia kwasu moczowego we krwi wynosi  180-420 µmol/l (3-7 mg/dl).

Projekt bez nazwy - 2023-06-06T034054.007.png

Jak leczyć dnę moczanową? Czy jest to choroba uleczalna? Dna moczanowa (podagra, artretyzm) - przyczyny, objawy, leczenie

Badanie płynu stawowego

„Możemy również nakłuć taki staw pobierając płyn stawowy i następnie sprawdzić w nim obecność kryształków moczanu sodu. Metoda ta stanowi złoty standard w rozpoznaniu choroby”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób

Płyn stawowy znajduje się wewnątrz jamy stawowej. W przebiegu dny moczanowej zmienia się jego objętość i skład. To zabieg stosowany w ortopedii i reumatologii, umożliwiający ustalenie, czy wewnątrz stawu nie pojawiały się zmiany.

Wskazaniem do wykonania badania są m.in.:

  • stany zapalne stawów wywołane przez wirusy, bakterie i grzyby,
  • dna moczanowa,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • dna rzekoma,
  • toczeń rumieniowaty układowy.

Badanie płynu stawowego jest badaniem inwazyjnym. Lekarz wkłuwa igłę w staw kolanowy i pobiera znajdujący się w nim płyn – miejsce wkłucia jest wówczas znieczulone. Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać, lecz przed badaniem powinien powiadomić lekarza, czy przyjmuje leki i czy jest nadwrażliwy na środki znieczulające.

Podczas badania lekarz ocenia płyn pod kątem m.in. tych kryteriów:

  • kolor,
  • lepkość,
  • zawartość kwasu moczowego,
  • zawartość glukozy,
  • ilość krwinek białych i czerwonych.

Zarówno te, jak i wcześniej wymienione badania są niezbędne, by rozpoznać chorobę. Jednak zanim do nich dojdzie i lekarz nie ustali sposobu leczenia, można łagodzić ból samodzielnie:

„W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do lekarza. W oczekiwaniu na wizytę możemy schłodzić bolący staw. Pamiętajmy, nie rozgrzewamy stawu, tylko chłodzimy! Możemy przyjąć leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, ale mimo wszystko należy zgłosić się do specjalisty, który zaplanuje leczenie celowane ”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób.

Inne badania

„Możemy też wspomóc się badaniami obrazowym, takimi jak rentgen, USG czy tomografia komputerowa”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób.

Wykonywanie zdjęć RTG chorych stawów stosuje się dopiero w dalszych etapach rozwoju dny moczanowej. Najbardziej przydatne są wtedy, gdy dna moczanowa znajdzie w zaawansowanej fazie rozwoju – wtedy dzięki zdjęciu rentgenowskiemu można wykryć, czy pojawiły się nadżerki i jakich rozmiarów są szczeliny stawowe.

Badanie USG umożliwia wykrycie guzków moczanowych, które są jednym z objawów dny moczanowej – są to zmiany występujące często na rękach, palcach stóp i uszach. Dzięki rezonansowi magnetycznemu da się ustalić zmiany chorobowe w obrębie chrząstki stawowej.

Dzięki tomografii komputerowej możliwe jest wykrycie i ocena odkładających złogów – zarówno pod kątem jakości, jak i ilości. W tym celu korzysta się z tomografii komputerowej podwójnej energii.

Tagi: reumatolog