Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Za oknem śnieg? Zimowe szaleństwo w białym puchu czy – dla odmiany - podróż w ciepłe strony?
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 30.11.2022 17:16

Za oknem śnieg? Zimowe szaleństwo w białym puchu czy – dla odmiany - podróż w ciepłe strony?

Ostrzeżenia. Zima w najbliższych dniach uderzy ponownie
Ostrzeżenia. Zima w najbliższych dniach uderzy ponownie

Faktem jest, że zdolność odczuwania zapachów i smaków po kilku latach palenia papierosów zmniejsza się aż kilkunastokrotnie. Dziej się tak z powodu zmian naczyń krwionośnych zaopatrujących kubki smakowe i modyfikacja skóry języka.  Z pewnością jednak nie to zagrożenie jest główną motywacją chęci rozstania się nałogiem, a choroby odtytoniowe. Osoby palące, które jeszcze nie zdecydowały się na rozstanie z nałogiem lub zwyczajnie im się to nie udało, mają do dyspozycji nikotynowe alternatywy.

Zimowe wyjazdy to nie tylko narty i snowboard, albo ośnieżone górskie krajobrazy. Dla wielu osób to okazja, by pojechać w egzotyczne strony i wygrzać się na słońcu. Co, jeśli z uwagi na nałóg stresuje nas wizja wielogodzinnej podróży lub konieczności poszukiwania miejsca, gdzie przysłowiowy „dymek” jest dozwolony? 

Przez wiele lat osoby chcące rzucić palenie miały do dyspozycji wyłącznie alternatywy w postaci produktów z grupy nikotynowej terapii zastępczej, czyli plastry nikotynowe, tabletki lub specjalne gumy do żucia. 

Kilkanaście lat temu pojawiły się papierosy elektroniczne, kilka lat temu podgrzewacze tytoniu, a najmłodszą kategorią nikotynowej alternatywny dla papierosów są tzw. doustne produkty nikotynowe, czyli saszetki. Zdaniem kilkudziesięciu instytucji zdrowia publicznego na świecie, e-papierosy redukują o ok. 95 proc. szkodliwy wpływ palenia na zdrowie, bo nie wydzielają dymu, który jest odpowiedzialny za znakomitą większość chorób odtytoniowych. Nieco niższy, choć zbliżony poziom ograniczenia ryzyk zdrowotnych (według skali przedstawiającej poziom ekspozycji konkretnych kategorii wyrobów nikotynowych na toksyny) wykazują podgrzewacze tytoniu. Nie oznacza to jednak, że wyżej wymienione produkty nie zawierają żadnych substancji szkodliwych.

Saszetki nikotynowe są dostępne na polskim rynku od ok. dwóch lat. Jak wygląda korzystanie z saszetek? Niewielki woreczek umieszczamy pomiędzy górną wargą a dziąsłem.

Dla użytkowników saszetek ważny może być fakt, że w przeciwieństwie do e-papierosów czy podgrzewaczy tytoniu, podczas ich używania nie wydziela się żaden aromatyczny aerozol, mogą więc być opcją dla tych, którzy cenią dyskrecję. Można ich używać w środkach komunikacji czy miejscach publicznych, takich jak środki transportu, a nawet biblioteka czy biuro.

Podkreślamy jednak zawsze: najlepszą rzeczą, jaką może zrobić palacz, jest oczywiście całkowite rzucenie palenia! Bez względu na to, jaką metodę wybierzecie, pamiętajcie, że czasem wystarczy odrobina cierpliwości i wytrwałości, by długofalowo zadbać o zdrowie.

Tagi:
Polecane