Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Załupek – przyczyny powstawania, objawy, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Załupek – przyczyny powstawania, objawy, leczenie

Załupek – przyczyny powstawania, objawy, leczenie
pixabay.com

Załupek – przyczyny dolegliwości

Załupek – objawy

Załupek – leczenie

Załupek – przyczyny dolegliwości

Załupek jest przykrą dolegliwością, na którą narażeni są nieobrzezani mężczyźni i chłopcy właściwie w każdym przedziale wiekowym (na załupek chorują także noworodki!). Przyczyną powstawania załupka w penisie jest nieodprowadzanie napletka na swoje miejsce przez dłuższy czas. Dolegliwość pojawia się przez odciągnięty wcześniej napletek znajdujący się w okolicy rowka żołędnego. Napletek staje się zbyt wąski, aby żołądź mogła się przez niego przecisnąć i powstaje stan zwany załupkiem. Wówczas pojawia się obrzęk i przekrwienie napletka. Rzadkie przypadki wskazują na poważne powikłania skutkujące martwica żołędzi. Na tę dolegliwość narażeni są zwłaszcza panowie, którzy cierpią na stan zapalny w napletku lub mają zwłókniały pierścień napletka. Przyczyny załupka to przede wszystkim:

- nieodprowadzanie napletka przed długi czas,

- unieruchomienie napletka na długi czas,

- przedwczesne odciągnięcie napletka,

- urazy żołędzi podczas masturbacji,

- urazy żołędzi podczas stosunku seksualnego.

Załupek – objawy

Załupek u mężczyzn pojawia się w okolicy żołędzi penisa i charakteryzuje się szczególnymi objawami. Są to:

- ból,

- obrzęk,

- duża bolesność, tkliwość,

- pieczenie,

- zaczerwienienie skóry wokół żołędzi,

- problemy z oddaniem moczu,

- rzadko krew w moczu,

- stan zapalny.

Powikłania po nieleczonym lub nieprawidłowo leczonym załupku są bardzo ciężkie i często trwale uszkadzają penisa. Powikłaniem po załupku mogą być takie konsekwencje jak:

- gangrena,

- martwica żołędzi,

- uszkodzenie penisa,

- utrata penisa.

Załupek – leczenie i postępowanie lekarskie

Leczenie załupka wykonywane jest w gabinecie lekarza urologa, który poprzez oględziny i odpowiednie badania zleca zabieg pomagający pozbyć się nieprzyjemnej dolegliwości.

Leczenie załupka odbywa się za pośrednictwem zabiegu lekarskiego. Polega na przywróceniu napletka we właściwe miejsce. Takie działanie ma zahamować narastający obrzęk i nie dopuścić do narastania obrzęku, co z kolei chroni przed pojawieniem się bardzo groźnej i nieodwracalnej martwicy tkanek.

Zanim lekarz wykona specjalistyczny zabieg, na początku stosuje metodę zachowawczą. Metoda ta polega na uciskaniu obrzękniętej skóry napletka, co ma sprawić, że napletek zostanie z powrotem odprowadzony na żołądź. Dopiero, gdy to nie przynosi pożądanych efektów, lekarz musi wykonać zabieg operacyjny. W tym celu nacina skórę napletka. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, które działa na zakończenia i włókna nerwowe. W tym celu wstrzykuje substancję znieczulającą (najczęściej jest to lidokaina i prokaina) w poszczególne miejsca ciała.

Kiedy rana po operacji zagoi się a stan zapalny przestanie toczyć się w organizmie, pacjent powinien zgłosić się do lekarza w celu obrzezania. Zabieg ten całkowicie likwiduje problemy związane z napletkiem, ponieważ polega na jego trwałym usunięciu. Wraz z napletkiem usuwany jest także jego pierścień.

Aby zapobiec powtarzaniu się dolegliwości, lekarz zaleca operację stulejki. Stulejka objawia się poprzez niemożność zsunięcie napletka z penisa i jest odwrotnością załupka. W skrajnych przypadkach powoduje trudności w oddawaniu moczu oraz stanowi dużą przeszkodę w higienie osobistej.

Profilaktyką w zapobiegnięciu załupkowi jest odprowadzania napletka po stosunku płciowym, masturbacji oraz oddawaniu moczu, na swoje miejsce.

Tagi: