Znany siatkarz miał zawał serca. Powiedział, jakie były pierwsze objawy
Tande Ramos to były reprezentant Brazylii w siatkówce. Sportowiec kilka dni temu przeszedł zawał serca. Obecnie przebywa w szpitalu w Rio de Janeiro, skąd podzielił się pouczającym nagraniem. Siatkarz opowiedział w nim o pierwszych objawach zawału.
Zawał serca polega na niedokrwieniu serca, które skutkuje jego uszkodzeniami i martwicą. Bardzo często jest konsekwencją miażdżycy. Do zawału może przyczyniać się również stres. Istotne jest to, aby nie ignorować jego pierwszych objawów i dbać o swoje zdrowie najlepiej, jak to tylko możliwe – o to zaapelował Tande Ramos w swoim nagraniu.
Tande Ramos – zawał serca w wieku 54 lat
– W ostatni piątek miałem
zawał serca
. Uwierzycie? 54 lata, sportowiec... – zaczyna Ramos, były reprezentant reprezentacji Brazylii,
mistrz olimpijski
z Barcelony w 1992 roku, obecnie przedsiębiorca i komentator.
– Zacząłem trochę zaniedbywać swoje zdrowie – zdradza. – Przez ostatnie cztery lata nie dbałem o siebie. Miałem w 98 proc. zablokowaną jedną żyłę, chodzi o główną żyłę w sercu, a także dwie inne - w 78 proc. i 73 proc.
Siatkarz apeluje do swoich fanów, aby zwracali uwagę na pierwsze objawy zawału i chorób serca . – Co jakiś czas mój organizm dawał mi kilka znaków, takich jak m.in. duszności, kołatanie serca, uniesienie szczęki czy ból ucha – mówi.
54-letni Tande Ramos dochodzi do siebie w szpitalu. – Zawsze dbajcie o siebie. Ojciec Niebieski dał mi szansę – taki słowami kończy swoje nagranie zamieszczone na Instastories. Ramos leży na nim w łóżku, podpięty do aparatury.
Objawy nadchodzącego zawału. Po tym go poznasz
Zawał serca ma charakterystyczne objawy, które stosunkowo łatwo rozpoznać, jednak ostateczną diagnozę musi postawić lekarz. Niezbędne do tego są badania laboratoryjne krwi i EKG serca.
Objawy zawału serca:
- ból i ucisk w klatce piersiowej,
- pieczenie za mostkiem,
- trudności z oddychaniem,
- zimne poty,
- bladość skóry,
- lęk,
- kołatanie serca,
- nudności i wymioty,
- wzrost temperatury ciała.
Co zrobić, gdy ktoś ma zawał? Pierwsza pomoc
Jeżeli zauważysz u kogoś pierwsze objawy zawału, upewnij się, że nie zagraża tobie żadne niebezpieczeństwo, następnie zadzwoń na 112 i wezwij pomoc . Podaj dyspozytorowi informacje dotyczące miejsca zdarzenia i stanu chorego.
Nie kładź poszkodowanego i nie podnoś mu nóg do góry. Zamiast tego
ułóż go w pozycji półsiedzącej
, jakby siedział na krześle ze stabilnym oparciem. Nie podawaj mu niczego do jedzenia, nie proponuj wody. Jedyne, co możesz podać choremu to aspiryna – lek, który zmniejszy ryzyko uszkodzeń serca.
Zostań z chorym aż do przyjazdu karetki. Poszkodowany może mieć atak paniki, dlatego
wesprzyj go mentalnie
– zapytaj go, jak się nazywa, powiedz, że pomoc jest już w drodze i nic mu nie grozi. Jeżeli dojdzie do zatrzymania oddechu, wykonaj reanimację.
Zobacz też:
Ryzyko zawału mniejsze o 30 proc., a to nie wszystko. Zdrowotne plusy posiadania kota
Czy mięso podnosi cholesterol we krwi? Wszystko zależy od tych czynników
Tyle kroków trzeba robić, żeby zmniejszyć ryzyko zawału. Wcale nie 8 tysięcy dziennie!