Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Zawroty głowy, osłabienie... Po tym poznasz niedociśnienie. Oto 9 najczęstszych objawów
Daria  Siemion
Daria Siemion 18.04.2024 11:05

Zawroty głowy, osłabienie... Po tym poznasz niedociśnienie. Oto 9 najczęstszych objawów

Lekarz mierzący pacjentce ciśnienie
Fot. Freepik

Niedociśnienie tętnicze może dotyczyć nawet 15 proc. osób. Rozpoznaje się je, gdy wartości ciśnienia skurczowego wynoszą mniej niż 100 mmHg, a rozkurczowego mniej niż 60 mmHg. Ten stan wpływa na całe ciało i wszystkie narządy. Jakie są objawy niedociśnienia? Jak je rozpoznać? Oto 9 symptomów, które mogą świadczyć o hipotonii.

Ciśnienie tętnicze to siła z jaką płynąca krew naciska na ściany tętnic. Kurczące się serce z każdym uderzeniem wyrzuca z siebie określoną ilość krwi, która następnie trafia do tętnic, a za ich pośrednictwem do skóry i narządów. Kiedy ciśnienie jest zbyt niskie, w organizmie jest za mało tlenu, co może objawiać się w następujący sposób. 

1. Zimne dłonie i stopy

Zimne dłonie i stopy doskwierające niezależenie od pogody mogą być objawem niskiego ciśnienia. U niektórych osób staję się blade lub sine – dzieje się tak z powodu niedostatecznej ilości krwi. Krążenie w kończynach najlepiej poprawić poprzez leczenie niedociśnienia. Oprócz tego może pomóc moczenie nóg w ciepłej wodzie, szczotkowanie na sucho, masaże. Wcześniej należy wykluczyć jednak inne choroby układu krążenia, np. miażdżycę.

stopy.png
Wiecznie zimne stopy? To może być niedociśnienie Fot. Freepik
Niedociśnienie tętnicze – na czym polega? Przyczyny, objawy i leczenie hipotonii Nadciśnienie – przyczyny, leczenie, powikłania wysokiego ciśnienia krwi

2. Osłabienie i nadmierna senność

Objawem niedociśnienia może być osłabienie, szybka męczliwość i nadmierna senność. Organizm kompensuje w ten sposób niedobór krwi i nie jest w stanie funkcjonować na pełnych obrotach. Poprawić sytuację może wyleczenie pierwotnej przyczyny dolegliwości, czyli hipotonii. Pomóc może też odpowiednia ilość snu i uprawianie sportu, przy czym nie musi to być sport wyczynowy – wystarczy jazda na rowerze, spacery czy nordic walking. 

3. Zaburzenia koncentracji

Osoby z niedociśnieniem mogą mieć problemy z funkcjonowaniem poznawczym, np. kłopoty z koncentracją, pamięcią, zaburzenia nastroju. Powodem tego stanu rzeczy jest brak zaopatrzenia mózgu w optymalną ilość krwi, co pogarsza jego funkcjonowanie. Na takie objawy może wskazywać jednak również wiele innych chorób, jak chociażby choroby tarczycy, ADHD, choroby neurodegeneracyjne mózgu – konieczne są badania.

4. Bóle głowy

Niskie ciśnienie, zwłaszcza takie, które przez dłuższy czas utrzymuje się na poziomie poniżej 1000 hPa może powodować ból głowy. Najczęściej pojawia się on z przodu głowy, w okolicach czoła i skroni. Niektórzy pacjenci opisują go jako "rozlewający się". Charakterystyczne jest to, że ból ten ustępuje po podniesieniu ciśnienia, np. po wypiciu kawy lub spacerze. Pomóc może też masaż skroni.

pexels-marcus-aurelius-4064177.jpg
Częste bóle głowy mogą być objawem niedociśnienia Fot. Pexels / Marcus Aurelius

5. Szumy uszne

Szumy uszne polegają na wrażeniu słyszenia dźwięków, których nie ma, jednak niekoniecznie są to "szumy" – równie dobrze może być to "dzwonienie", "piszczenie", "pulsowanie", niekiedy pojawia się też dźwięk "klikania". Natężenie dźwięków może zmieniać się zależnie od ułożenia ciała. Wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ – oprócz nadciśnienia – może wskazywać na wiele innych chorób, chociażby raka mózgu.

6. Blada skóra

Niedociśnienie tętnicze może być widoczne na skórze. Najczęstszym objawem są blade policzki, sińce pod oczami i niezdrowo wyglądająca, przesuszona cera. Dlaczego tak się dzieje? Ze względu na niskie ciśnienie, skóra nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, co wpływa na jej kondycję i koloryt. Pobudzić krążenie powinny masaże, szczotkowanie na sucho oraz prysznice z ciepłą i zimną wodą na zmianę.

7. Ból karku i tyłu głowy

Niedociśnienie wewnątrzczaszkowe może objawiać się silnym bólem z tyłu głowy, który może promieniować na kark. Niektórzy pacjenci opisują go jako "tępy", "rozpierający", inni mówią o "kłuciu z tyłu głowy". W najcięższych przypadkach pojawiają się zawroty głowy i nudności – taki stan może wiązać się z wyciekiem płynu mózgowo-rdzeniowego i wymagać pilnej interwencji lekarza.

8. Obniżona temperatura ciała

Prawidłowa temperatura ciała dorosłego człowieka powinna wynosić 36,6-37°C, przy czym wyniki mogą różnić się w zależności od miejsca pomiaru, np. temperatura mierzona pod pachą będzie niższa niż mierzona w odbycie. Nie bez znaczenia jest też pora dnia – wieczorem temperatura jest wyższa. O obniżonej temperaturze ciała mówimy, kiedy osiąga ona wartość między 35 a 36,6 °C. Mogą towarzyszyć temu dreszcze i dezorientacja.

9. Zawroty głowy i "mroczki przed oczami"

Przyczyną zawrotów głowy może być zmniejszony dopływ krwi do mózgu, a więc niedociśnienie. W skrajnych przypadkach może prowadzić to do omdlenia. Niekiedy towarzyszą temu zaburzenia widzenia, tzw. "mroczki przed oczami" i uczucie dezorientacji, tymczasowego "odłączenia". W takim wypadku może pomóc podniesienie nóg do góry, co zwiększa ciśnienie wewnątrzczaszkowe.

Zobacz też:

Nadciśnienie poznasz po oczach. Lekarz wskazuje wczesne objawy choroby

Takie ciśnienie jest zagrożeniem dla zdrowia. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza

Wielu z nas całe życie źle mierzy ciśnienie. Jakie błędy popełniamy?