Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Tyle kroków trzeba robić, żeby zmniejszyć ryzyko zawału. Wcale nie 8 tysięcy dziennie!
Daria  Siemion
Daria Siemion 04.04.2024 10:49

Tyle kroków trzeba robić, żeby zmniejszyć ryzyko zawału. Wcale nie 8 tysięcy dziennie!

Spacer
Fot. Canva

Wiele osób obawia się zawału i słusznie – to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Co roku zawał serca zabija nawet 15 tys. naszych rodaków. Najprostszą drogą, by mu zapobiec jest ruch. Ile kroków dziennie powinniśmy robić, by zmniejszyć jego ryzyko?

Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że istnieje związek między dzienną liczbą kroków a ryzykiem zawału. Wbrew pozorom wcale nie trzeba dużo, aby zwiększyć swoje szanse na zdrowe serce. Wystarczy znacznie mniej niż sugerowane przez wiele osób 8 tys. kroków dziennie. 

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy mniej chodzić – tego nigdy za wiele! Pamiętajcie, że ruch zmniejsza ryzyko wiele chorób: cukrzycy, zawału, nadciśnienia, osteoporozy. 

Zawał – częsta przyczyna zgonów w Polsce

Choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie – wyprzedzają raka, wypadki drogowe i samobójstwa. 

W Polsce odpowiadają za prawie 40 proc. wszystkich zgonów. Najwięcej Polaków – prawie 15 tys. rocznie – umiera nagle z powodu zawału. Niepokojące jest to, że w ciągu najbliższej dekady ta liczba ma wzrosnąć.


Objawy zawału serca:

  • ból w klatce piersiowej;
  • lęk;
  • pocenie się;
  • zaburzenia rytmu serca;
  • zawroty głowy;
  • spadek ciśnienia;
  • ból promieniujący do kończyn, pleców lub żuchwy;
  • duszności;
  • osłabienie.

Na zawał serca najbardziej narażone są osoby z otyłością, nieaktywne, z wysokim poziomem cholesterolu, cukrzycą, nadciśnienie, a także palacze papierosów i osoby nadużywające alkoholu. 

“Byłam Krzysztofem, miałam żonę. Dziś jestem Agnieszką”. Zobacz ten i inne podcasty Pacjenci.pl na YouTube:

I chociaż zawał zazwyczaj dotyka osoby po 50. roku życia, jego ofiarami coraz częściej padają osoby młode. Istnieją jednak sposoby, by zmniejszyć jego ryzyko.
 

zawal.png
Zawał może objawiać się silnym bólem
„Miałam na imię Krzysztof i miałam żonę. Jestem kobietą”. Transpłciowość w Polsce Jak boli zawał serca? Ten objaw jest kluczowy

Liczba kroków a zawał. Najnowsze badania

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i z Uniwersytetu w Buffalo w Stanach Zjednoczonych odkryli, że wystarczy 3600 kroków dziennie, aby zmniejszyć ryzyko zawału. Wyniki badania opublikowano w prestiżowym czasopiśmie kardiologicznym "JAMA Cardiology" w lutym tego roku.


W badaniu wzięło udział 6 tys. kobiet w wieku od 63 do 99 lat, które codziennie pokonywały minimum 3600 kroków. Jedne były bardzo aktywne (wchodziły po schodach, uprawiały sport, ogródek), inne preferowały wypoczynek na kanapie.  Ich obserwacja trwała 7 lat. Okazało się, ryzyko zawału spadło u nich aż o 26 proc.

Badacze ustalili też, że zaledwie 70 minut wysiłku o niskiej intensywności, np. spacerowania, zmniejsza ryzyko niewydolności serca o 12 proc., a 30 minut intensywnego wysiłku dziennie, np. biegania, jeżdżenia rowerem o 16 proc.

Przeszła ogromną metamorfozę. Dziś pomaga innym zredukować wagę. Zobacz ten i inne podcasty Pacjenci.pl na YouTube:

Z kolei brak ruchu ma związek z chorobami serca – ryzyko zachorowania u osób nieaktywnych jest o 17 proc. wyższe.

Inne sposoby zmniejszenia ryzyka zawału

– Niestety na chwilę obecną nie ma jednej dobrej metody, która pozwoliłaby nam skutecznie i tanio wstępnie przewidzieć, czy komuś grozi zawał –  mówi w rozmowie z Pacjentami kardiolog sportowy Łukasz Małek.

– Powinniśmy skupić się na podstawowych czynnikach ryzyka, do których należą m.in. podwyższone stężenie cholesterolu we krwi, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, siedzący tryb życia, otyłość, stres oraz choroby takie jak miażdżyca i cukrzyca – dodaje.

Ekspert przestrzega przed braniem narkotyków, zwłaszcza kokainy. – Kokaina powoduje skurcz tętnic wieńcowych i w tym mechanizmie może doprowadzić do niewłaściwego zaopatrzenia mięśnia w krew i w tlen – wyjaśnia.


Apeluje też, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie. – Przy odwodnieniu zwiększa się krzepliwość krwi i mimo braku blaszek miażdżycowych może dojść do sytuacji, w której krew w tętnicy spowoduje powstanie skrzepliny.

źródło: JAMA Cardiology

Zobacz też:

Zawał serca - przyczyny, objawy, powikłania

Tej grupie osób może grozić zawał serca. Lekarz wskazał przyczynę

Zawał można przewidzieć…po tym jak korzystasz z toalety! Ta liczba wypróżnień to zły znak

Polecane