Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Allergocrom
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:27

Allergocrom

Allergocrom
pixabay.com

Allergocrom – co to jest?

Lek jest dostępny w postaci kropli do oczu, stosowanych miejscowo w celu łagodzenia reakcji alergicznych związanych z zapaleniem spojówek. W plastikowej butelce znajduje się 10 ml klarownego, żółtawego lub bezbarwnego roztworu, opakowanie leku zawiera zakrętkę i zakraplacz służący do miejscowego aplikowania preparatu. W skład produktu wchodzi substancja czynna (kromoglikan sodu), wykazujący działanie przeciwalergiczne, przeciwastmatyczne i przeciwanafilaktyczne, oraz substancje pomocnicze: chlorek benzalkoniowy, edetynian disodu, glukoza jednowodna i woda do wstrzykiwań. Lek Allergocrom jest ważny do 6 tygodni po pierwszym otwarciu butelki, należy go przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze poniżej 25°C i  w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Allergocrom – zastosowanie

Lek Allegrocrom należy stosować miejscowo do oczu. Zaleca się zakropić 1 kroplę preparatu 4 razy na dobę. Dawkowanie jest jednakowe dla dzieci i dorosłych. Miejscowe stosowanie łagodzi obrzęk i swąd błon śluzowych oczu. Substancja czynna leku stabilizuje błony komórek tocznych o działaniu przeciwalergicznym. Dodatkowo kromoglikan będący głównym składnikiem produktu uszczelnia naczynia krwionośne i zatrzymuje odczyn alergiczny. Leczenie powinno być kontynuowane nawet po ustąpieniu objawów, do momentu, w którym zostanie ograniczony kontakt z alergen (kurzem, pyłkami kwiatów itp.). Przyjmując jednocześnie inne środki okulistyczne, zaleca się zachowanie kilkuminutowego odstępu czasu pomiędzy kolejnymi aplikacjami.

Allergocrom – przeciwwskazania i środki ostrożności

Lek nie może być przyjmowany przez osoby uczulone na kromoglikan sodu lub jeden z pozostałych składników. Przed rozpoczęciem dawkowania wymagana jest konsultacja z lekarzem, w wywiadzie medycznym należy poinformować o wszystkich przyjmowanych środkach. Nie zostało przebadane bezpieczeństwo podawania leku dzieciom poniżej 4 lat. Nie są również znane interakcje substancji czynnej z innymi lekami przeznaczonymi do miejscowego stosowania do oczu. Kobiety planujące ciążę, ciężarne i karmiące piersią powinny sięgnąć porady lekarza przed zastosowaniem preparatu. Specjalista rozważy bilans potencjalnych korzyści związanych z przyjmowaniem leku w stosunku do szkód, które mógłby wyrządzić wobec ciąży lub dziecka karmionego mlekiem matki. Z powodu aplikowania do oczu, przez kilka minut po podaniu produktu mogą pojawić się ustępujące zaburzenia widzenia, dlatego szczególną uwagę powinni zachować prowadzący pojazdy i obsługujący maszyny, ze względu na wydłużony czas reakcji. Osoby noszące twarde soczewki kontaktowe pomimo występującego zapalenia spojówek powinny zdejmować je przed zaaplikowaniem leku i nałożyć je ponownie po upływie 15 minut. Zawartość chlorku benzalkoniowego w produkcie wyklucza noszenie miękkich soczewek w trakcie dawkowania.

Allergocrom – możliwe działania niepożądane

Istnieje ryzyko wystąpienia niechcianych skutków ubocznych, tj. wrażenie obecności ciała obcego w oku, przekrwienie, obrzęk spojówek i przemijające pieczenie. Objawy powinny ustąpić samoistnie. Pojawienie się innych działań niepożądanych należy zgłosić lekarzowi lub farmaceucie.

Tagi:
Polecane