Pacjenci.pl
Ankylostomoza – objawy, przyczyny, leczenie

pixabay

Ankylostomoza – objawy, przyczyny, leczenie

22 Października 2020

Autor tekstu:

Agata Wiencierz

Udostępnij:

Ankylostomoza, anemia górników, choroba tęgoryjcowa – rzadka choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienie z rodzaju Ancylostoma. Jak dochodzi do zarażenia i dlaczego choroba dotyka najczęściej górników? Dowiedz się, jak

Czym jest ankylostomoza?

Ankylostomoza jest rzadką chorobą układu pokarmowego wywoływaną przez nicienie Ancylostoma. Występuje głównie w klimacie wilgotnym i ciepłym – z tego powodu na naszej szerokości geograficznej do zarażenia dochodzi głównie w kopalniach. Przez miejsce zarażenia nazywana jest też anemią górników lub, od nazwy nicienia, chorobą tęgoryjcową.

Jak dochodzi do zarażenia ankylostomozą?

Do zarażenia dochodzi przez gołą skórę mającą kontakt z zanieczyszczoną glebą. Larwy tęgoryjca penetrują nieuszkodzoną skórę, przez co może powstać reakcja alergiczna i swędząca „plama” w miejscu wniknięcia nicienia. Gdy tęgoryjec przejdzie przez skórę, poprzez naczynia krwionośne przenika do krwiobiegu, którym dostaje się do płuc. Migrując przez płuca, larwa dochodzi przez tchawicę do przełyku, skąd jest połykana i trafia z powrotem w dół, do jelita, gdzie uszkadza jego błonę, powodując krwawienie. Larwy tęgoryjca dojrzewają w jelitach, gdzie osiągają zdolność rozmnażania, dlatego po około 6 tygodniach od zarażenia możliwe jest wykrycie jaj pasożyta w kale (patrz diagnoza).

Oprócz kontaktu z glebą zawierającą larwy tęgoryjca, do zarażenia może dojść przez zanieczyszczoną wodę (połknięcie jaj) lub zjedzenie niedomytych owoców i warzyw.

Objawy ankylostomozy

Objawy ankylostomozy wynikają z miejsc bytowania tęgoryjca w organizmie człowieka. W pierwszej kolejności można zauważyć objawy miejscowe, takie jak reakcja alergiczna (zapalenie skóry, swędzenie) w miejscu wniknięcia pasożyta.

Wraz z przemieszczaniem się larw nicienia w organizmie, zauważalne stają się objawy ogólne. Należą do nich gorączka, kaszel (wynikające z obecności w płucach). W dalszej kolejności pojawia się anemia (niedokrwistość) wywołana uszkodzeniem błony śluzowej jelita. Tęgoryjec przyczepia się do błony, a jego wydzieliny zmniejszają krzepliwość krwi, co przedłuża krwawienie. Dodatkowymi objawami mogą być bóle brzucha, osłabienie, chudnięcie, biegunki, nudności, wymioty i wzdęcia.

Rozpoznanie ankylostomozy

Ankylostomozę diagnozuje się, badając kał na obecność pasożytów. Jak wcześniej wspomniano, po 6 tygodniach od zarażenia w kale będą obecne jaja tęgoryjca. Badanie krwi wykaże znaczną eozynofilię oraz anemię niedobarwliwą. W badaniu fizykalnym lekarz może stwierdzić bolesność uciskową brzucha.

Leczenie ankylostomozy

Leczenie ankylostomozy polega na podaniu leków przeciwpasożytniczych (np. mebendazolu, działającego skutecznie na oba gatunki tęgoryjca) oraz na leczeniu wspomagającym – podawaniu suplementów diety, szczególnie żelaza. W bardzo poważnych przypadkach anemii może być potrzebne przeprowadzenie transfuzji krwi.

Jednocześnie z leczeniem przeprowadza się kontrolę sanitarną środowiska, w którym nastąpiło zarażenie.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >