Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ankylostomoza – objawy, przyczyny, leczenie
Agata Wiencierz
Agata Wiencierz 19.03.2022 01:34

Ankylostomoza – objawy, przyczyny, leczenie

Ankylostomoza – objawy, przyczyny, leczenie
pixabay

Czym jest ankylostomoza?

Ankylostomoza jest rzadką chorobą układu pokarmowego wywoływaną przez nicienie Ancylostoma. Występuje głównie w klimacie wilgotnym i ciepłym – z tego powodu na naszej szerokości geograficznej do zarażenia dochodzi głównie w kopalniach. Przez miejsce zarażenia nazywana jest też anemią górników lub, od nazwy nicienia, chorobą tęgoryjcową.

Jak dochodzi do zarażenia ankylostomozą?

Do zarażenia dochodzi przez gołą skórę mającą kontakt z zanieczyszczoną glebą. Larwy tęgoryjca penetrują nieuszkodzoną skórę, przez co może powstać reakcja alergiczna i swędząca „plama” w miejscu wniknięcia nicienia. Gdy tęgoryjec przejdzie przez skórę, poprzez naczynia krwionośne przenika do krwiobiegu, którym dostaje się do płuc. Migrując przez płuca, larwa dochodzi przez tchawicę do przełyku, skąd jest połykana i trafia z powrotem w dół, do jelita, gdzie uszkadza jego błonę, powodując krwawienie. Larwy tęgoryjca dojrzewają w jelitach, gdzie osiągają zdolność rozmnażania, dlatego po około 6 tygodniach od zarażenia możliwe jest wykrycie jaj pasożyta w kale (patrz diagnoza).

Oprócz kontaktu z glebą zawierającą larwy tęgoryjca, do zarażenia może dojść przez zanieczyszczoną wodę (połknięcie jaj) lub zjedzenie niedomytych owoców i warzyw.

Objawy ankylostomozy

Objawy ankylostomozy wynikają z miejsc bytowania tęgoryjca w organizmie człowieka. W pierwszej kolejności można zauważyć objawy miejscowe, takie jak reakcja alergiczna (zapalenie skóry, swędzenie) w miejscu wniknięcia pasożyta.

Wraz z przemieszczaniem się larw nicienia w organizmie, zauważalne stają się objawy ogólne. Należą do nich gorączka, kaszel (wynikające z obecności w płucach). W dalszej kolejności pojawia się anemia (niedokrwistość) wywołana uszkodzeniem błony śluzowej jelita. Tęgoryjec przyczepia się do błony, a jego wydzieliny zmniejszają krzepliwość krwi, co przedłuża krwawienie. Dodatkowymi objawami mogą być bóle brzucha, osłabienie, chudnięcie, biegunki, nudności, wymioty i wzdęcia.

Rozpoznanie ankylostomozy

Ankylostomozę diagnozuje się, badając kał na obecność pasożytów. Jak wcześniej wspomniano, po 6 tygodniach od zarażenia w kale będą obecne jaja tęgoryjca. Badanie krwi wykaże znaczną eozynofilię oraz anemię niedobarwliwą. W badaniu fizykalnym lekarz może stwierdzić bolesność uciskową brzucha.

Tagi: