Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Aphtin - stosowanie, skład, skutki uboczne
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:29

Aphtin - stosowanie, skład, skutki uboczne

Aphtin
https://pixabay.com

Aphtin – charakterystyka leku

Aphtin to lek występujący w formie roztworu, który służy do smarowania nadżerek pojawiających się w jamie ustnej. Głównym składnikiem leku Aphtin jest boraks. Wykazuje on działanie przeciwgrzybicze, dlatego pomaga w szybszym gojeniu się aft. Czym są afty? Afty to owrzodzenia błony śluzowej pojawiające się w jamie ustnej np. na skutek obniżenia odporności, mechanicznego uszkodzenia czy zaburzeń mikroflory. Tak naprawdę przyczyny ich powstawania mogą być różne. Zwykle wynikają z drobnych lub większych zaburzeń układu immunologicznego i są związane np. z celiakią, chorobą Crowna, nietolerancjami pokarmowymi.

Afty mogą występować pojedynczo lub w liczbie mnogiej. Zwykle zajmują błonę śluzową policzków oraz warg. Zanim się pojawią, pacjent zazwyczaj odczuwa w tym miejscu mrowienie. Wyróżnia się trzy rodzaje aft: małe do 10 mm, które znikają po 7-14 dniach i nie pozostawiają po sobie blizny; duże wielkości od 10 do 20 mm - są bolesne a ich pojawieniu się towarzyszy stan podgorączkowy, osłabienie, trudność w połykaniu; afty opryszczkopodobne – zmiany są drobne bo mają do 1-2 mm, ale są bardzo liczne.

Aphtin – jak stosować?

Lek przeznaczony jest do smarowania wewnętrznej strony jamy ustnej, a dokładnie aft występujących w tamtych rejonach. Zwykle to lekarz decyduje jak często i jak długo ma być stosowany lek. Najczęściej jednak używa się go w następujący sposób:

Chorobowo zmienione miejsca smaruje się 1 lub 2 kroplami roztworu 2-3 razy na dobę. Czas leczenia wynosi zazwyczaj od 3 do 10 dni. Jednak u dzieci powyżej 1 roku życia nie stosuje się leku dłużej niż 5 dni. Używanie Aphtinu u dzieci poniżej 1 roku życia zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.

Aphtin – przeciwwskazania

Nie każda osoba może sięgnąć po lek Aphtin. Nie powinny po niego sięgać kobiety w ciąży oraz karmiące. Nie powinno się też go stosować bez konsultacji lekarskiej u dzieci poniżej 1 roku życia. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na boraks albo jakikolwiek ze składników leku.

Aphtin – skutki uboczne

Aphtin, podobnie jak inne leki, może dawać skutki uboczne. Nie występują one jednak u wszystkich osób. W momencie, gdy lek stosowany jest zbyt długo, może po prostu uszkodzić błonę śluzową jamy ustnej. Innymi działaniami niepożądanymi wynikającymi ze stosowania Aphtin są: biegunka, brak apetytu, zaburzenia miesiączkowania, wysypka, drgawki lub niedokrwistość. W momencie, gdy wymienione skutki uboczne wystąpią w dużym nasileniu lub też pojawiają się inne, niepokojące objawy po zastosowaniu lekarstwa, należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło:

R.Antoniv, W. Lipska, B. Kęsek, M. Lipski, D. Gałecka - Wanatowicz, M. Chomyszyn-Gajewska, Afty nawracające – przegląd piśmiennictwa, „Nowa Stomatologia” 2014, nr 3, s. 142-146. Dostęp online 11.12.2020: http://31.186.81.235:8080/api/files/view/7841.pdf.

Ulotka dla pacjenta: Aphtin. Dostęp online 11.12.2020: https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:ut7Dskqv4moJ:https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/Pobieranie.ashx%3Ftype%3D668-u+&cd=4&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

Tagi: