Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Barbara Sienkiewicz o późnym i samodzielnym macierzyństwie. Została matką w wieku 60 lat
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 05.02.2024 14:33

Barbara Sienkiewicz o późnym i samodzielnym macierzyństwie. Została matką w wieku 60 lat

Barbara Sienkiewicz fot. Jan Bielecki/ east news, tło: canva
Barbara Sienkiewicz fot. Jan Bielecki/ east news, tło: canva

Kilka lat temu Barbara Sienkiewicz była na językach całej Polski po tym, jak została najstarszą matką w kraju - w wieku 60 lat urodziła bliźniaki. Istniały podejrzenia, że aktorka zaszła w ciążę dzięki metodzie in vitro, jednak kobieta nie potwierdziła plotek. Po 8 latach milczenia zdobyła się na szczere wyznanie dotyczące ojca dzieci. Coraz częściej media donoszą o kobietach, które urodziły po 60. roku życia. Jak to możliwe? 

Okrzyknięto ją "najstarszą matką w Polsce"

Barbara Sienkiewicz to aktorka znana z epizodycznych ról w serialach, takich jak "Klan", "M jak miłość" czy "Na dobre i na złe". Cała Polska usłyszała o niej kilka lat temu, kiedy w wieku 60 lat urodziła bliźniaki. Kobietę zalała fala krytyki. Wyrzucano jej, że zdecydowanie się na macierzyństwo w tym wieku jest nieodpowiedzialne i egoistyczne. 

Pojawiły się też spekulacje, że zaszła w ciążę dzięki metodzie in vitro, czego jednak aktorka nie potwierdziła. Po latach milczenia, Barbara Sienkiewicz zdobyła się na szczere wyznanie odnośnie ojca dzieci w wywiadzie dla  "Wieczornego Expressu". 

EN_01188086_0015.jpg

Bezdzietność z wyboru - Czy brak chęci posiadania dzieci jest anomalią? Rozmowa z ekspertem Po czym poznać zbliżającą się menopauzę? Objawy mogą być mało zauważalne

Co wyznała Barbara Sienkiewicz?

Na pytanie o in vitro, aktorka odpowiedziała wymijająco, podkreślając, że dzieci urodziły się zdrowe.

„Ania i Piotrek urodzili się zdrowi, dostali dziesięć punktów w skali Apgar. Chęć bycia mamą nieraz jest tak silna, że pokonuje wszystkie bariery. Wszystkie, jeżeli się naprawdę chce. Pierwszy moment, kiedy zapragnęłam być mamą, pojawił się podczas rozmowy z moim lekarzem, który powiedział: "Pani ma młody wiek biologiczny". Zdziwiłam się. I to na tyle mocno zostało w mojej psychice, że wiedziałam i czułam, że mam jeszcze czas. Czułam w 100 proc., że dam radę. Gdybym tego nie czuła, to na pewno bym nie realizowała do końca swojej decyzji i chęci.  I tak się stało. Wbrew wiedzy niektórych lekarzy ginekologów" - wyznała w "Wieczornym Expressie".

Podczas rozmowy, Barbara Sienkiewicz ujawnia, że bliźniaki dopytują o ojca. Wyznała, że mężczyzna chciał mieć dzieci, jednak z pewnych powodów nie jest obecny w ich życiu.

"Moje dzieci wiedzą, że był tata, był mężczyzną, który chciał mieć dzieci, że był ich tatą, ale z powodów, o których teraz nie powiem, nie ma taty. Mają tę podstawę psychiczną do tego, że są w pewnym sensie dowartościowane. W klasie moich dzieci jest sytuacja taka, że są dzieci, które mają tatę, ale i takie, które go nie mają. Myślę, że to jest dobry kierunek dla nich w tym momencie. Każdy etap życia potrzebuje innego wyjaśnienia, i to, co ja teraz mówię dzieciom na temat taty, za kilka lat będzie nieaktualne" – powiedziała aktorka.

Czy można zajść w ciążę po 60. roku życia?

Szczyt płodności kobiety przypada na 20 - 30 rok życia. Po tym czasie płodność powoli maleje, aż do momentu przekwitania, które następuje w okolicy 50. roku życia. 

W życiu każdej kobiety pojawia się menopauza, która stanowi naturalny i nieodłączny element zmian zachodzących w kobiecym organizmie. Dokładny wiek zakończenia płodności jest kwestią indywidualną. Menopauza to ostatnia miesiączka, po której przez 12 miesięcy nie pojawiają się krwawienia z dróg rodnych (wykluczając schorzenia, które mogą powodować ustanie miesiączki). Menopauza oznacza całkowite zakończenie funkcji jajników, a co za tym idzie również możliwości zajścia w ciążę. 

Ciąża po 35. roku życia nazywana jest ciążą geriatryczną. W dzisiejszych czasach coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo i nikogo już nie dziwi fakt zostania mamą po 40. roku życia. Należy jednak podkreślić, że w tym wieku ciąża obarczona jest dużym obciążeniem dla matki oraz dziecka i znacznie wrasta ryzyko poronienia. 

Z punktu widzenia medycyny, zajście w ciążę po okresie menopauzy jest absolutnie niemożliwe, jednak lekarze przyznają, że zdarzały się wyjątki. Tego typu sytuacje zaliczane są jednak do niezwykłych przypadków medycznych, a tak późna ciąża możliwa jest dzięki zastosowaniu metody in vitro.