Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > In Vitro

In Vitro

in vitro

dr Jan Domitrz, ginekolog, leczenie niepłodności, in vitro
11.04.2024 10:07 Pierwsze in vitro zwykle się nie udaje. Mamą zostaje się po kilku próbach, a czasem nigdy

80 procent kobiet nie zachodzi w ciążę po pierwszym in vitro, średni czas czekania na dziecko, to pięć lat. O tym się nie mówi.  Ujawniamy prawdę o in vitro w Polsce w rozmowie z dr n. med. Janem Domitrzem, ginekologiem-położnikiem, który leczy niepłodność ponad 30 lat i jest uczniem profesora, dzięki któremu urodziło się pierwsze w Polsce dziecko poczęte in vitro.Dziś nawet kobieta po menopauzie może dziś urodzić dziecko, a jednak większość par, nawet młodych, które decydują się na in vitro, zostaje rodzicami średnio dopiero po pięciu latach i wielu nieudanych próbach.

Barbara Sienkiewicz fot. Jan Bielecki/ east news, tło: canva
05.02.2024 14:33 Barbara Sienkiewicz o późnym i samodzielnym macierzyństwie. Została matką w wieku 60 lat

Kilka lat temu Barbara Sienkiewicz była na językach całej Polski po tym, jak została najstarszą matką w kraju - w wieku 60 lat urodziła bliźniaki. Istniały podejrzenia, że aktorka zaszła w ciążę dzięki metodzie in vitro, jednak kobieta nie potwierdziła plotek. Po 8 latach milczenia zdobyła się na szczere wyznanie dotyczące ojca dzieci. Coraz częściej media donoszą o kobietach, które urodziły po 60. roku życia. Jak to możliwe? 

Prezydent Andrzej Duda
15.12.2023 22:00 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu in vitro

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu z budżetu państwa. “Wobec wyzwań demograficznych, dążąc do zapewnienia równych szans wszystkim walczącym z problemem niepłodności, także tym chcącym korzystać z innych metod leczenia, Prezydent zapowiada złożenie projektu ustawy zapewniającego finansowanie ich ze środków publicznych” - taki komunikat pojawił się właśnie na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta Andrzeja Dudy.To ustawa z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podejmując decyzję o podpisaniu ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, będącej inicjatywą obywatelską, prezydent brał pod rozwagę fakt, że metoda in vitro w ocenie części społeczeństwa budzi wątpliwości natury etycznej. Na początku stycznia 2024 r. planowane jest posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia poświęcone przygotowaniu projektu.