Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Betaserc – wskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:29

Betaserc – wskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Betaserc – wskazania, dawkowanie, skutki uboczne
pixabay.com

Betaserc – charakterystyka

Betaserc to lek zawierający substancję czynną o nazwie betahistyna, działającą na układ nerwowy. Jest ona syntetycznym analogiem histaminy stosowanym w leczeniu objawów zespołu Meniere'a, takich jak: zawroty głowy, szumy uszne, utrata słuchu i nudności. Chlorowodorek betahistyny poprawia przepływ krwi w uchu wewnętrznym dzięki rozszerzaniu naczyń włośniczkowych. Obniża tym samym wysokie ciśnienie powstałe na skutek nadmiaru płynu i poprawia ukrwienie prążka naczyniowego błędnika. Działa również na zakończenia nerwowe, zwiększa przepływ krwi w mózgu.

Nie ma dowodów na to, że lek ten uzależnia, lecz pojawiają się również wątpliwości co do skuteczności leczenia zawrotów głowy betahistyną (mechanizm działania substancji jest poznany jedynie częściowo). Uważa się, że nie wszyscy pacjenci odniosą korzyść po zastosowaniu Betasercu, u niektórych poprawa będzie widoczna dopiero po kilku tygodniach. Optymalne rezultaty leczenia uzyskuje się przeważnie po kilku miesiącach przyjmowania preparatu.

Betaserc szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, jest prawie całkowicie metabolizowany do kwasu 2-pirydylooctowego, który jest wydalany z moczem.

Betaserc – wskazania

Betaserc to lek stosowany w leczeniu objawów choroby Meniere'a. Symptomy te obejmują:

  • zawroty głowy,

  • szumy uszne,

  • stopniową utratę słuchu,

  • nudności,

  • wymioty.

Przyczyna choroby Meniere'a jest nieznana. Najprawdopodobniej objawy choroby są skutkiem nieprawidłowej ilości płynu (endolimfy) w uchu wewnętrznym, ale nie jest jasne, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Czynniki mogące wpływać na rozwój schorzenia to m.in.: nieprawidłowości w budowie anatomicznej, infekcja wirusowa, predyspozycje genetyczne.

Betaserc – dawkowanie

Betaserc jest dostępny w postaci tabletek, w dawce 8 mg lub 24 mg. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Zazwyczaj zalecane dawkowanie u dorosłych to 16 mg przyjmowane 3 razy dziennie. Gdy objawy są pod kontrolą, lekarz może zmniejszyć dawkę do 8 mg podawanych 3 razy na dobę. U osób poniżej 18. roku życia stosowanie Betasercu jest niewskazane ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.

Nie należy przyjmować dawki większej niż zalecana. Zażycie zbyt dużej ilości betahistyny ​​może wywołać nudności, senność lub ból brzucha. W przypadku pominięcia dawki ​​należy przyjąć ją tak szybko, jak to możliwe, chyba że do następnej dawki pozostało mniej niż 2 godziny. Wówczas należy pominąć tę dawkę i przyjąć następną o zwykłej porze. Nie należy przyjmować 2 dawek jednocześnie.

Betaserc – skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi stosowania Betasercu są:

  • nudności,

  • zaburzenia trawienia,

  • bóle głowy.

Mniej powszechne działania niepożądane to:

  • alergiczne reakcje skórne, takie jak świąd i wysypka,

  • bóle żołądka,

  • wymioty,

  • wzdęcia,

  • anafilaksja.

Stosowanie betahistyny w ciąży jest możliwe tylko z wyraźnych wskazań lekarza, gdy jest to bezwzględnie konieczne – nie jest bowiem znany wpływ substancji na rozwijający się płód. Nie ma wiadomo również, czy przenika ona do mleka matki, dlatego nie należy stosować preparatu podczas karmienia piersią.

Przeciwwskazania do przyjmowania Betasercu to nadwrażliwość na substancję czynną oraz guz chromochłonny nadnerczy.

Tagi:
Polecane