Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Bezpłatna mammografia dla większej grupy kobiet. Zmiany od 1 listopada
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 16.09.2023 10:15

Bezpłatna mammografia dla większej grupy kobiet. Zmiany od 1 listopada

katarzyna sójka, mammografia
canva.com

Od 1 listopada z bezpłatnej mammografii będą mogły skorzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat. Od 2025 roku mają obowiązywać tylko mammografie cyfrowe - poinformowała minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Bezpłatna mammografia dla większej grupy pacjentek

15 września na briefingu prasowym w Warszawie, Katarzyna Sójka poinformowała, że program profilaktyki raka piersi zostanie rozszerzony. Od 1 listopada z mammografii będą mogły skorzystać pacjentki w szerszej grupie wiekowej. 

W ramach profilaktyki raka piersi, NFZ daje możliwość kobietom pomiędzy 50–69 rokiem życia wykonania bezpłatnego badania mammograficznego. Dzięki zmianom w programie profilaktyki raka piersi, z darmowej mammografii będą mogły korzystać kobiety między 45-74 życia. 

To przede wszystkim obniżenie i podwyższenie wieku dla bezpłatnej mammografii dla kobiet w Polsce. Dzisiaj funkcjonujące rozwiązania - od 50. roku życia do 69. roku życia bezpłatnych badań mammograficznych - poszerzamy o pięć lat w dół i podwyższamy o pięć lat w górę.” - powiedziała Katarzyna Sójka.

Projekt bez nazwy - 2023-09-15T182449.076.png

Gdzie w Polsce zrobimy kolonoskopię na NFZ bez skierowania? Po czym poznać zbliżającą się menopauzę? Objawy mogą być mało zauważalne

Bezpłatna cytologia dla większej grupy pacjentek

Minister zdrowia dodała też, że poszerzona zostanie grupa pacjentek mogących wykonać bezpłatne badanie cytologiczne. Obecnie cytologia jest refundowana przez NFZ dla kobiet pomiędzy 25-59 rokiem życia. W wyniku zmian, granica wieku zostanie podniesiona z 59. do 64. roku życia.

Katarzyna Sójka poinformowała też, że od 1 stycznia 2024 r. do programu profilaktyki raka piersi będą także włączone pacjentki po pięciu latach od zakończenia terapii raka piersi. 

Minister zdrowia podkreśliła, że zmiany mają na celu zwiększenie liczby kobiet wykonujących badania profilaktyczne, co umożliwi jak najwcześniejsze diagnozowanie nowotworów. Dodała też, że kobiety, które "mają obciążony wywiad rodzinny, będą przekierowane do szczególnej opieki dla osób z grupy ryzyka, by rozpoznanie nastąpiło jak najwcześniej".

Mammografie cyfrowe od 2025 roku

Minister zdrowia poinformowała, że od 2025 roku będą obowiązywały wyłącznie mammografie cyfrowe. Mammografia cyfrowa ma więcej zalet od tradycyjnej mammografii analogowej. Charakteryzuje się lepszą jakością obrazu, zwłaszcza u kobiet z gęstą tkanką piersiową, a także wymaga mniejszej dawki promieniowania, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia DNA komórek jest zmniejszone. Ponadto obrazy zapisywane są w formie cyfrowej, co znacznie ułatwia ich przechowywanie, przesyłanie i analizę. 

Polecane