Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Biohemoril – działanie i wskazania do stosowania preparatu
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:27

Biohemoril – działanie i wskazania do stosowania preparatu

Biohemoril – działanie i wskazania do stosowania preparatu
pixabay.com

Biohemoril – działanie

Biohemoril to lek w postaci czopków doodbytniczych stosowany w łagodzeniu objawów żylaków odbytu (guzków krwawniczych). Hemoroidy to poszerzone sploty żylne i tętniczo-żylne zlokalizowane wokół odbytu lub w dolnej części odbytnicy. Jest to bolesna, uciążliwa dolegliwość, która objawia się swędzeniem i pieczeniem okolic odbytu, krwawieniami o różnym nasileniu, bolesnymi wypróżnieniami.

Biohemoril zawiera w swym składzie substancje łagodzące objawy choroby hemoroidalnej:

  • bizmutawy galusan zasadowy (Bismuthi subgallas) – 0,2 g,

  • tlenek cynku (Zinci oxidum) – 0,1 g,

  • taninę (Thanninum) – 0,15 g.

Bismuthi subgallas to sól kwasu galusowego, nazywana zwyczajowo dermatolem, która jest nierozpuszczalna i słabo wchłaniana. Wykazuje działanie ochronne na błony śluzowe, działa silnie ściągająco oraz przeciwbakteryjnie i hemostatycznie. Odkaża i osusza wszelkiego rodzaju stany zapalne skóry, rany, owrzodzenia. Podczas stosowania doustnego słaba wchłanialność substancji pozwala jej pozostać w świetle przewodu pokarmowego i hamować rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym.

Tlenek cynku jest związkiem nieorganicznym, szeroko stosowanym w leczeniu wielu chorób skóry, znajduje się w takich produktach, jak pudry i zasypki, kremy ochronne do leczenia odparzeń i odleżyn, szampony przeciwłupieżowe i maści antyseptyczne. Ma właściwości ściągające, łagodzące i ochronne, jest stosowany w preparatach wykorzystywanych w leczeniu miejscowym egzemy, ran czy hemoroidów. Działa poprzez zapewnienie fizycznej bariery zapobiegającej podrażnieniom skóry i wspomagającej gojenie uszkodzonej skóry.

Tanina należy do grupy organicznych związków chemicznych, zwanych też garbnikami. Ma działanie antyseptyczne, ściągające, prowadzi do koagulacji białek na powierzchni błon śluzowych, przyczyniając się do wytworzenia warstwy ochronnej. Tanina wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i hamujące drobne krwawienia.

Biohemoril – wskazania i stosowanie

Biohemoril stosuje się w celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów wywołanych przez hemoroidy, takich jak: ból w okolicy odbytu, problemy z wypróżnianiem, świąd, krwawienia z odbytu. Preparat działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, wspomaga gojenie. Przeciwwskazania obejmują nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku.

Biohemoril ma postać czopków doodbytniczych. Zaleca się stosowanie od 1 do 2 czopków na dobę.

Biehemoril – działania niepożądane

Skutki uboczne podczas stosowanie Biohemorilu występują sporadycznie i obejmują nadmierne przesuszenie błony śluzowej odbytnicy. Nie wykazano występowania interakcji z innymi lekami. Nie istnieją dane, które potwierdzałyby szkodliwość leku dla kobiety ciężarnej i jej dziecka, jednak stosowanie omawianych czopków w ciąży jest możliwe wyłącznie, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przewyższa ewentualne ryzyko dla płodu.

Tagi: