Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Biotropil – działanie, dawkowanie, skutki uboczne
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:27

Biotropil – działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Biotropil – działanie, dawkowanie, skutki uboczne
pixabay.com

Biotropil – działanie

Biotropil to lek, którego substancją czynną jest piracetam (Piracetamum). Stosuje się go w zaburzeniach poznawczych i demencji, a także przy występowaniu zawrotów głowy oraz mimowolnych skurczów mięśni (mioklonii).

Piracetam jest lekiem nootropowym (poprawiającym funkcje poznawcze) z grupy racetamów, ma właściwości neuroprotekcyjne i przeciwdrgawkowe, a także poprawia plastyczność nerwów. Substancja działa na komórki nerwowe i układ naczyniowy poprzez zmniejszenie adhezji erytrocytów do śródbłonka naczyniowego (wyściółki naczyń krwionośnych i limfatycznych), zmniejszenie agregacji płytek krwi i hamowanie skurczu naczyń, usprawniając tym samym mikrokrążenie. Piracetam jest szybko i intensywnie wchłaniany po podaniu doustnym, a maksymalne stężenie w osoczu występuje w ciągu 1 godziny po podaniu na czczo, nie wiąże się z białkami osocza. Substancja przenika do wszystkich tkanek organizmu z wyjątkiem tkanki tłuszczowej. Jest wydalana z moczem.

Biotropil ma postać tabletek powlekanych, dostępne dawki to 800 mg lub 1200 mg (jedno opakowanie leku może zawierać od 20 do 120 tabletek). Substancje pomocnicze znajdujące się w preparacie to: makrogol 6000, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, stearynian magnezu.

Biotropil – wskazania

Biotropil jest stosowany jako lek poprawiający pamięć i funkcje mózgu. Podstawowymi wskazaniami są:

  • zespoły otępienne (z wyłączeniem choroby Alzheimera),

  • napady miokloniczne,

  • zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego,

  • dysleksja (preparat można wówczas podawać dzieciom, z zaleceniem jednoczesnej terapii logopedycznej).

Biotropil jest czasami stosowany poza wskazaniami, w przypadku takich zaburzeń, jak: trudności w uczeniu się u dzieci, utrata pamięci lub inne wady poznawcze u osób starszych, sierpowate bóle naczynioruchowe (związane z anemią sierpowatą). Dowody przemawiające za jego stosowaniem w tych przypadkach są jednak niejasne.

Lek przyjmuje się doustnie. Jego dawkowanie jest następujące:

  • w chorobach otępiennych, demencji: 4,8 g (dawka dobowa przez pierwsze tygodnie), następnie zmniejsza się dawkę o 1,2 g na dobę, do osiągnięcia 2,4 g,

  • przy miokloniach – początkowa dawka dobowa to 7,2 g, kolejno zwiększa się ją co 3 lub 4 dni o 4,8 g – do dawki maksymalnej 24 g,

  • przy zawrotach głowy – zalecana dawka to 2,4 g na dobę w 3 dawkach podzielonych po 0,8 g, czas leczenia to 8 tygodni,

  • u dzieci z dysleksją – 3,2 g na dobę, w 2 dawkach podzielonych.

Biotropil – skutki uboczne

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas leczenie Biotropilem to:

  • biegunka, nudności, wymioty,

  • bóle brzucha,

  • wzrost masy ciała,

  • senność bądź bezsenność,

  • zmiany nastroju – nerwowość, apatia, nadpobudliwość,

  • skurcze mięśni,

  • wysypka skórna.

Przypadki przedawkowania piracetamu są rzadkie. Najwyższym zgłoszonym przedawkowaniem leku było doustne, jednorazowe przyjęcie 75 g, co wiązało się z pojawieniem się u pacjenta biegunki i bólu brzucha (objawy były najprawdopodobniej związane z wysoką dawką sorbitolu zawartego w przyjętym preparacie).

Biotropil – przeciwwskazania

Biotropilu nie należy przyjmować w przypadku nadwrażliwość na substancję czynną bądź którąkolwiek z substancji pomocniczych. Leku nie stosuje się również u chorych, u których wystąpiło krwawienie śródmózgowe, schyłkowa niewydolność nerek oraz u osób z pląsawicą Huntingtona.

Uważa się, iż odstawienie piracetamu lub zmniejszenie dawki może zwiększyć liczbę napadów u osób z padaczką. Ponieważ substancja może spowolnić krzepnięcie krwi, przed planowaną operacją (co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem) należy odstawić preparat – po wcześniejszym wyraźnym zaleceniu lekarza prowadzącego.

Lek przenika przez barierę łożyskową. Nie ma wystarczających dowodów, które sugerowałyby bezpieczeństwo bądź szkodliwy wpływ na płód, dlatego też Biotropilu nie zaleca się podawać kobietom w ciąży, chyba że lekarz zdecyduje inaczej.

Tagi:
Polecane