Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Bisacodyl VP – jak działa preparat? Wskazania, dawkowanie, działania niepożądane
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:27

Bisacodyl VP – jak działa preparat? Wskazania, dawkowanie, działania niepożądane

Bisacodyl VP – jak działa preparat? Wskazania, dawkowanie, działania niepożądane
pixabay.com

Bisacodyl VP – działanie

Bisacodyl VP jest lekiem stosowanym w leczeniu zaparć o różnej etiologii. Substancja czynna preparatu to bisakodyl (Bisacodylum), jest on organicznym środkiem przeczyszczającym o działaniu pobudzającym, który działa bezpośrednio na okrężnicę, ułatwiając wypróżnienia. Jest pochodną trifenylometanu, po dotarciu do końcowego odcinka przewodu pokarmowego ulega hydrolizie do aktywnego metabolitu – desacetylobisakodylu, który działa bezpośrednio na zwoje nerwowe błony śluzowej jelita grubego. Dodatkowo zwiększa ilość niewchłoniętej wody i elektrolitów. Jego działanie jest miejscowe, Bisacodyl VP jest stosowany w celu złagodzenia epizodycznych i przewlekłych zaparć oraz w leczeniu neurogennych dysfunkcji jelit, a także jako premedykacja przez badaniami lekarskimi, takimi jak kolonoskopia.

Wchłanialność bisakodylu po podaniu doustnym to 15%, okres półtrwania to 16 godzin. Substancja jest wydalana z moczem oraz żółcią. Działanie leku w postaci wypróżnienia ma miejsce po ok. 6 godzinach (do maksymalnie 12 godzin) od zażycia preparatu. Z tego powodu zaleca się przyjmować go przed snem.

Bisacodyl VP – wskazania i przeciwwskazania

Bisacodyl VP stosuje się:

  • w leczeniu zaparć różnego pochodzenia, np. nawykowych, przewlekłych – u osób obłożnie chorych, po zmianie diety, w okresie pooperacyjnym,

  • przed wykonaniem endoskopowych badań diagnostycznych, takich jak kolonoskopia, rektoskopia,

  • przed wykonaniem obrazowych badań diagnostycznych, takich jak RTG jamy brzusznej, urografia.

Przeciwwskazania to przyjmowania preparatu to:

  • nadwrażliwość na bisakodyl lub substancje pomocnicze,

  • wiek poniżej 4 lat,

  • ból brzucha o nieznanej przyczynie,

  • wymioty,

  • ostre chirurgiczne choroby jamy brzusznej, np. niedrożność jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego,

  • choroby zapalne jelit, np. choroba Leśniowskiego–Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego,

  • krwawienie z przewodu pokarmowego,

  • ciężkie odwodnienie. undefined

Bisacodyl VP – dawkowanie

Bisacodyl VP jest przeznaczony do stosowania u dorosłych oraz u dzieci powyżej 10. roku życia. U najmłodszych z przewlekłymi zaparciami, tj. między 4. a 10. rokiem życia, lek można zastosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Zalecane dawkowanie w leczeniu zaparć u dorosłych to od 5 mg do 10 mg (od 1 do 2 tabletek) raz na dobę (zwykle przed snem), natomiast u dzieci od 4 do 10 lat 5 mg raz na dobę (na noc). Przed zabiegami diagnostycznymi dorosłym pacjentom najczęściej zaleca się przyjęcie 10 mg bisakodylu rano oraz 10 mg wieczorem w przeddzień badania, a dzieciom 5 mg z identycznym schematem przyjmowania preparatu.

Bisacodyl VP – środki ostrożności

Bisacodylu VP nie należy przyjmować przez długi czas, regularnie, prowadzi to bowiem do nasilenia problemu i konieczności przyjmowania coraz silniejszych leków przeczyszczających. Przyczyna przewlekłych zaparć zawsze powinna zostać zdiagnozowana przez lekarza.

Stosowanie leku jednocześnie z preparatami zobojętniającymi sok żołądkowy lub mlekiem zwiększa ryzyko wystąpienia podrażnienia błony śluzowej żołądka, natomiast łączenie diuretyków lub kortykosteroidów z bisakodylem lub kortykosteroidów zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej.

Tagi:
Polecane