Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Chrapiesz w nocy? To może być objaw poważnych problemów ze zdrowiem
Fot. Freepik

Chrapiesz w nocy? To może być objaw poważnych problemów ze zdrowiem

26 lipca 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Jest wiele powodów, dla których możemy chrapać podczas snu. Suche powietrze, czy zapchany nos to jedne z pierwszych, które się nasuwają, ale istnieją także o wiele mniej oczywiste przyczyny chrapania.

Okazuje się, że z chrapaniem mogą być powiązane problemy endokrynologiczne. Warto wziąć to pod uwagę podczas diagnostyki.

Chrapanie to objaw wielu problemów ze zdrowiem

Chrapanie bywa męczące, nie tylko dla towarzysza naszego snu, ale przede wszystkim dla nas samych. Nawet jeżeli nie budzi nas hałas, który nieświadomie produkujemy, to taki sen nie jest w pełni wartościowy. Rano możemy być niedotlenieni, a jeśli w wyniku chrapania ciągle się wybudzamy – w ciągu dnia będziemy niewyspani .

Każdemu czasem zdarza się trochę chrapać w nocy. Kiedy jesteśmy bardzo zmęczeni, albo przeziębieni i trudno nam oddychać nosem – bywa, że chrapiemy. Ale to powinno przeminąć wraz z powrotem do zdrowia. Jeśli chrapanie staje się naszą normą, lepiej postarajmy się dowiedzieć, co je wywołuje, bo to daje szansę na rozwiązanie problemu. Powody chrapania są różne, a niektóre wcale nie oczywiste.

18 lat minęło od tej tragedii. Gwiazda polskiego kina zmarła po użądleniu osy
Celebrytka schudła 50 kg. Powiedziała, jak to zrobiła

Chrapanie a tarczyca

Z badań wynika, że za chrapaniem mogą stać problemy z tarczycą . A dokładnie – niedoczynność tarczycy. Chodzi o to, że niski poziom hormonów tarczycy może przyczyniać się do bezdechu sennego, a ten z kolei – do chrapania.

W 2019 roku wykonano badanie, z wykorzystaniem danych z Narodowego Badania Stanu Zdrowia, przeprowadzonego w latach 2007-2008 w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy odkryli, że u osób z niedoczynnością tarczycy ryzyko wystąpienia bezdechu sennego jest o 1,88 razy większe niż u osób z prawidłową czynnością tarczycy.

Z niedoczynnością tarczycy, a co za tym idzie z bezdechem sennym, powiązane są też inne czynniki, takie, jak np. dysregulacja mięśni wokół gardła oraz zwężenie gardła spowodowane odkładaniem się cząsteczek mukopolisacharydowych.

Jakie problemy zdrowotne mogą wywoływać chrapanie?

Chrapanie to zjawisko powstające w wyniku drgań tkanek miękkich gardła podczas snu, które prowadzi do wydawania charakterystycznych dźwięków. Głównymi jego przyczynami są:

  • anatomia jamy ustnej i gardła – np. przerośnięte migdałki, u dzieci – tzw. "trzeci migdał", powiększony języczek gardłowy, zwężone drogi oddechowe, skrzywiona przegroda nosowa,
  • pozycja podczas snu – spanie na plecach może powodować, że język i podniebienie miękkie opadają do tylnej części gardła, a to właśnie często prowadzi do chrapania,
  • przewlekłe zatkanie nosa – np. u alergików,
  • obturacyjny bezdech senny (OBS) – w którym dochodzi do krótkotrwałych zatrzymań oddechu podczas snu,
  • starzenie się – z wiekiem mięśnie gardła mogą stawać się słabsze i bardziej wiotkie.

Chrapiesz? Może masz niedoczynność tarczycy

Oczywiście nie tylko chrapanie jest objawem niedoczynności tarczycy. Warto wiedzieć, że ta dysfunkcja tarczycy może manifestować się również:

Jeśli obserwujesz u siebie kilka z tych objawów, a do tego chrapiesz, warto udać się do lekarza, by sprawdzić, czy tarczyca pracuje prawidłowo.

Zobacz także:

Często chrapiesz w nocy? Możesz cierpieć na jedną z tych chorób

Jak przestać chrapać? 7 sposobów na skończenie nocnego koszmaru

Chrapanie dotyka głównie mężczyzn po 40. roku życia. Jak je skutecznie leczyć?

Bakteria odporna na leki w szpitalu w Warszawie. Podjęto działania przeciwepidemiczne
Latem możesz spotkać guniaka czerwczyka. Co to za owad? Czy jest dla nas niebezpieczny?
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko