Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Chrapanie dotyka głównie mężczyzn po 40. roku życia. Jak je skutecznie leczyć?
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:29

Chrapanie dotyka głównie mężczyzn po 40. roku życia. Jak je skutecznie leczyć?

Chrapanie – przyczyny, leczenie
pixaby.com

Chrapanie

Warto pamiętać, że chrapanie to nie choroba, a objaw utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Sytuacja zaczyna się robić niebezpieczna, kiedy chrapaniu zaczyna towarzyszyć tzw. bezdech, czyli brak przepływu powietrza przez krtań.

Chrapią zwłaszcza osoby ze skrzywioną przegrodą nosową, przerośniętym języczkiem bądź innymi nieprawidłowościami w budowie dróg oddechowych. Są to także zazwyczaj osoby otyłe, chorujące na nadciśnienie tętnicze, kobiety po menopauzie oraz ci, którzy chodzą spać po alkoholu.

Chrapanie – przyczyny

Podczas chrapania mięśniówka wiotczeje i tylna część gardzieli opada, dotykając nasady języka. Skutkiem tego pozostaje niewielka szczelina pozwalająca normalnie oddychać we śnie. Kiedy jednak drogi oddechowe są niedrożne, pojawiają się trudności z nabraniem powietrza.

Wzrasta wówczas poziom dwutlenku węgla we krwi, co daje sygnał do ośrodka oddechowego w mózgu. Informuje go, że dzieje się coś niewłaściwego ze śpiącą osobą. Mózg wtedy pobudza do pracy mięśnie dodatkowo, czyli mięśnie klatki piersiowej i przeponę. Po bezdechu, następuje gwałtowny wdech.

Lekarze twierdzą, że krótkotrwałe przerwy w oddychaniu to zjawisko całkowicie normalne i dotykające prawie wszystkich ludzi. Jeśli jednak bezdechy pojawiają się częściej niż 10 razy na godzinę, można mówić o zespole bezdechu sennego.

Chrapanie – rozpoznanie

Chrapanie nie jest chorobą samą w sobie. Jest to objaw utrudnionego przepływu powietrza. Najbardziej niebezpieczny jest wspomniany wcześniej bezdech senny. Badania zazwyczaj wykonuje się w celu potwierdzenia lub wykluczenia występowania tego zjawiska.

Warto pamiętać, że do grupy osób, które są szczególnie zagrożone występowaniem bezdechu sennego, należą mężczyźni powyżej 40. roku życia, cierpiący na nadwagę i nadciśnienie tętnicze oraz otyłe kobiety po 55. roku życia, które borykają się z zaburzeniami hormonalnymi oraz również nadciśnieniem.

W grupie podwyższonego ryzyka są również osoby:

z powiększonymi migdałkami,z wydłużonym podniebieniem miękkim,ze skrzywioną przegrodą nosową,z przerośniętym języczkiem lub innymi nieprawidłowościami w budowie dróg oddechowych.

Chrapanie – leczenie

Sposoby leczenia chrapania zależą od jego przyczyny. Ustalana jest ona przez lekarza w trakcie dokładnej diagnostyki. Obejmuje ona m. in. ocenę struktury górnych dróg oddechowych, badanie drożności przewodów nosowych, badanie polisomnograficzne oraz badanie obrazowe, czyli tomografię komputerowa 3D.

Leczenie chrapania i innych zaburzeń oddychania może być przeprowadzone różnymi technikami, w zależności od potrzeb, ogólnego stanu zdrowia pacjenta i od przyczyny zaburzeń. Najważniejsze jest, aby tego nie bagatelizować.

Tagi: