Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Jak przestać chrapać? 7 sposobów na skończenie nocnego koszmaru
Daria  Siemion
Daria Siemion 28.05.2024 14:37

Jak przestać chrapać? 7 sposobów na skończenie nocnego koszmaru

Chrapiąca kobieta
fot. Shutterstock / Pixel-Shot

Jeśli Ty lub Twój partner chrapiecie regularnie, możecie cierpieć z powodu nieprzespanych nocy i zastanawiać się, co zrobić, żeby się wyspać.

To marne pocieszenie, ale nie jesteście z tym problemem sami – z danych naukowych wynikach, że chrapie prawie połowa dorosłych w wieku od 30 do 60 lat. Jak uporać się z tą dolegliwością i pokonać chrapanie?

Chrapanie to dźwięk, który powstaje, gdy drogi oddechowe są częściowo zablokowane, a powietrze nie może przez nie swobodnie przepływać. Tkanki w górnych drogach oddechowych stykają się ze sobą wówczas, tworząc charakterystyczne wibracje. 

Jeśli chrapanie pojawia się okazjonalnie, nie jest to powód do niepokoju, ale jeśli jest głośne i pojawia się codziennie, warto coś z tym zrobić.

Oto kilka porad, które mogą pomóc Ci w zwyciężeniu chrapania oraz wskazówki, jakie zabiegi wykonać, gdy operacja będzie niezbędna.

1. Śpij na boku

Ludzie częściej i głośniej chrapią, gdy śpią na plecach, a rzadziej i ciszej, gdy śpią na plecach. Jeżeli wiesz, że chrapiesz, gdy śpisz na plecach, spróbuj zasnąć na boku. Jeśli chrapie Twój partner, poproś go, by odwrócił się na bok – w wielu przypadkach może to realnie pomóc.

2. Ćwicz jamę ustną

Chrapanie może wynikać z osłabienia mięśni języka, podniebienia miękkiego i gardła. Ćwicząc je regularnie, możesz ograniczyć chrapanie, a nawet się go pozbyć! Pamiętaj jednak, by ćwiczenia wykonywać codziennie, najlepiej przed snem.

3. Noś rozszerzacz na nos

W aptekach można kupić specjalne rozszerzacze na nos przeciwko chrapaniu. Kosztują przysłowiowe grosze, a mogą zatrzymać chrapanie. Najbardziej skuteczne są rozszerzacze wewnętrzne – ich cena to ok. 60 złotych.

Rozszerzacz na nos
Rozszerzacz na nos może wyeliminować chrapanie Fot. Shutterstock / Jojo Photos
Bezsenność – jak sobie z nią radzić? 5 sposobów na mocny i głęboki sen Co oznacza sen o zmarłym? Ważne przesłanie, wielu nie ma o tym pojęcia

4. Rzuć palenie

Palenie papierosów sprzyja chrapaniu, jest to więc kolejny powodów, by rzucić palenie. Dzieje się tak dlatego, że palenie zaburza funkcjonowanie układu oddechowego, powodując obrzęk błony śluzowej, przez co powietrze nie ma wystarczająco “miejsca” i zaczyna wibrować.

5. Zakładaj ustnik przeciw chrapaniu

W aptekach dostępnych jest wiele ustników przeciwko chrapaniu. Przyzwyczajenie się do nich może zająć nieco czasu, ale warto – urządzenia takie mogą stabilizować język podczas snu, zmniejszając lub niwelując chrapanie. Takie urządzenia mogą też pomagać na bezdech senny.

6. Zredukuj masę ciała

Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko chrapania. Dzieje się tak ze względu za zwiększoną ilość tkanki tłuszczowej w obrębi klatki piersiowej i szyi, jej naciskania na układ oddechowy i zmniejszanie przepływu powietrza.

7. Unikaj alkoholu przed snem

Alkohol zwiotcza mięśnie gardła, podniebienia i języka, powodując chrapanie. Pilnuj więc, aby nie pić alkoholu przynajmniej dwie godziny przed snem, a najlepiej całkowicie z niego zrezygnuj – zmniejszysz tym samym ryzyko raka trzustki i innych chorób.

Kiedy iść z chrapaniem do lekarza?

Zdarza się, że problemu chrapania nie można rozwiązać doraźnie, ponieważ wynika on z poważnych chorób. Jedną z nich jest obturacyjny bezdech senny – objawy choroby to ciągłe uczucie zmęczenia, poranne bóle głowy. Jeśli odczuwasz te dolegliwość, odwiedź lekarza.


Chrapanie może wynikać też z nieprawidłowości anatomicznych, które można rozwiązać chirurgicznie, wykonując zabiegi takie jak uvulopalatoplastyka, wszczepienie implantów podniebiennych czy somnoplastyka – o szczegóły zapytaj swojego lekarza.

Zobacz też:
 15 najpopularniejszych dźwięków do walki z bezsennością. Który jest Twój?

Przechodzisz menopauzę? Pomóż sobie dietą!

Kłopoty ze snem to znak, by wykonać ten pomiar. Podziękujesz sobie za to

Choroby trzustki. Jakie objawy dają na skórze?
Plamista wysypka
Plamista wysypka
Choroby trzustki bardzo długo nie dają objawów lub objawy te są niespecyficzne i chory nie łączy ich z problemem wynikającym ze stanu zapalnego narządu. Najczęściej choroby trzustki widać na skórze - wyróżniamy 4 rodzaje objawów skórnych, które mogą wskazywać na chorą trzustkę. 
Czytaj dalej
Szpital dostał 18,5 mln dotacji. Kaczyński miał w nim operowaną nogę
Jarosław Kaczyński, w tle szpital w Otwocku
Jarosław Kaczyński, w tle szpital w Otwocku
Szpital im. prof. Adama Grucy w Otwocku, w którym Jarosław Kaczyński (prezes partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość) miał operowane kolano, dostał w ciągu pięciu lat 18,5 mln złotych dotacji z Funduszu Sprawiedliwości – instrumentu finansowego, który miał wspierać ofiary przestępstw."Fundusz Sprawiedliwości to były wielkie pieniądze mające pomóc tym, których spotkała krzywda. Miały czynić dobro, a stworzyły ziobrowy fundusz wyborczy Suwerennej Polski. Zawłaszczyli je sobie politycy. Ten prywatny, złodziejski folwark rozrastał się pod okiem Jarosława Kaczyńskiego. Wszyscy ci, którzy uczestniczyli w tym procederze, powinni na zawsze zniknąć z życia publicznego. Natychmiast" — napisała na X wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska z Koalicji Obywatelskiej.Afera związana z możliwymi nieprawidłowościami w związku z wykorzystywaniem pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości wybuchła po posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. rozliczeń PiS. Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości przez dwa lata nagrywał polityków Ministerstwa Sprawiedliwości, przekazując śledczym ok. 50 godzin nagrań.
Czytaj dalej
Polecane