Pacjenci.pl Żywienie Ciasto drożdżowe. Czy cukrzycy mogą je jeść?
Fot. Canva / Getty Images

Ciasto drożdżowe. Czy cukrzycy mogą je jeść?

27 maja 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Chorzy na cukrzycę powinni unikać cukrów prostych, takich jak glukoza, fruktoza czy sacharoza. Nie oznacza to jednak, że przy dobrze wyregulowanej cukrzycy i prawidłowej masie ciała, powinni unikać słodkości. Są jednak takie, które nieszczególnie im służą. A co z ciastem drożdżowym? Czy cukrzycy mogą je jeść?

Cukrzyca to choroba metaboliczna polegająca na zaburzeniu wydzielania lub produkcji insuliny – jednego z najważniejszych hormonów w ludzkim ciele. Choroba dzieli się na kilka rodzajów, m.in. cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2 oraz ciążową. Na całym świecie na cukrzycę może cierpieć prawie 500 mln osób. Do 2040 roku liczba ta ma wzrosnąć do 650 mln.

Ciasto drożdżowe dla diabetyka – tak czy nie?

W diecie diabetyków istotne jest to, aby pilnować indeksu glikemicznego produktów. Cukrzykom zalecane są produkty o niskim i średnim IG, a więc takie, które nie powodują nagłego zwiększenia poziomu glukozy. O dziwo, można zaliczyć do nich niektóre ciasta, m.in. ciasto drożdżowe .


Ciasto drożdżowe ma średni indeks IG , więc może być spożywane przez cukrzyków w małych ilościach. Należy jednak pamiętać, że ogromny wpływ na IG mają użyte składniki, jeśli więc ciasto zostało posłodzone dużą ilością cukru, jego IG będzie wyższy. Z kolei ciasto drożdżowe przygotowane z pełnoziarnistej mąki bez dodatku cukru, będzie miało niższy poziom IG. Na IG ciasta drożdżowego wpływ mają też użyte owoce. Lepiej nie dodawać do niego owoców niebezpiecznych dla cukrzyków , np. bananów czy wiśni.


Chociaż cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do spożywania ciasta drożdżowego , to inne choroby, które mogą jej towarzyszyć już tak. Zaliczamy do nich m.in. chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz niestrawność. Ciasta drożdżowego lepiej nie jeść też na ciepło, ponieważ w podwyższonej temperaturze zwiększa się aktywność enzymatyczna drożdży, co może podrażniać żołądek.

Ugniatanie ciasta
Cukrzycy mogą jeść ciasto drożdżowe Fot. Freepik
10 produktów zakazanych w cukrzycy. Diabetolodzy nie mają wątpliwości
Cierpi na nią 70% osób z cukrzycą typu 2. Nieleczona może prowadzić do marskości i raka wątroby

Jakich ciast lepiej nie jeść przy cukrzycy?

Osoby chore na cukrzycę powinny unikać ciast z kremami, owocami i dużą ilością cukru. Ponadto niewskazane są ciasta z dużą ilością tłuszczu, np. tych na bazie orzechów lub czekolady.

Ciasta, których cukrzycy powinni unikać:

  • tort czekoladowy,
  • orzechowiec,
  • ciasto drożdżowe z owocami,
  • ciasto kruche z owocami,
  • makowiec zawijany,
  • beza,
  • kopiec kreta,
  • tarty z dodatkiem kremów,
  • brownie.

Jakie ciasta mogą jeść chorzy na cukrzycę?

Najlepszym ciastem dla cukrzyka jest ciasto marchwiowe oraz tort szwarclandzki. Oba rodzaje ciast mają mało kalorii i niski IG. Chorzy na cukrzycę mogą jeść również inne ciasta na bazie warzyw, np. te z ciecierzycy. Dobrym pomysłem jest również szarlotka, choć ta na pewno bez cukru.

Ciasta, które mogą jeść cukrzycy:

  • tort szwarcwaldzki,
  • ciasto drożdżowe,
  • ciasto marchwiowe,
  • csto z ciecierzycy,
  • sernik krakowski,
  • szarlotka.


Zobacz też:

Zaczął się sezon na truskawki. Czy cukrzycy mogą ją jeść?

Cukrzyca zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Chodzi aż o trzy rodzaje

Te polskie gwiazdy chorują na cukrzycę. Jedna nazywa ją swoją “psiapsi”

Dekalog słynnej onkolog. Przepis na zdrowe i szczęśliwe życie
Patryk Vega schudł 57 kilogramów. Swoją dietę oparł na dwóch składnikach
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko