Pacjenci.pl Choroby Co jeść i pić przy biegunce? Te produkty pomogą ci szybciej wrócić do zdrowia
fot.shutterstock/patcharanan

Co jeść i pić przy biegunce? Te produkty pomogą ci szybciej wrócić do zdrowia

1 września 2024

Biegunka potrafi wdać się we znaki. Każdy, kto ma tę dolegliwość, marzy więc o tym, by jak najszybciej wrócić do zdrowia. Pomogą w tym nie tylko farmaceutyki, ale też odpowiednia dieta. Co jeść i pić przy biegunce? Podpowiadamy.

Biegunka, jelitówka czy rozwolnienie – ta dolegliwość występuje pod różnymi nazwami. Zaburzenia trawienia zwykle utrzymują się kilka dni i wiele osób określa je wręcz jako wykańczające. Co jednak robić, by nie dać się tak łatwo chorobie? Te produkty powinny znaleźć się w twoim jadłospisie.

Czy biegunka sama przejdzie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy biegunka sama przejdzie. W 90 proc. przypadków rzeczywiście się tak dzieje, jednak warto zauważyć, że z reguły ta dolegliwość potrafi doskwierać nawet kilka dni. Nie warto więc się męczyć i narażać na niebezpieczny stan odwodnienia. Lepiej działać szybko i skutecznie.

Nowa mutacja COVID-19 jest bardzo niebezpieczna. Może infekować mózg
WHO ostrzega: Nowy typ łatwiej się rozprzestrzenia. Małpia ospa w Europie

Co szybko pomaga na biegunkę?

Warto wiedzieć, że podczas biegunki niezwykle ważne jest nawodnienie organizmu. W tym celu należy pić dużo wody i elektrolity zawierające m.in. glukozę – łatwo przyswajalny cukier, który jest podstawowym składnikiem energetycznym organizmu. Do picia nadadzą się też napary herbat np. z dodatkiem soli, które uzupełnią sód w organizmie.

Warto też przyjmować leki , które mają za zadanie zahamować biegunkę oraz działają rozkurczowo. Doskonale sprawdzi się loperamid, który kupimy bez recepty w aptece. Sposobem naszych babć na biegunkę jest z kolei przyjmowanie węgla leczniczego.

Co jeść podczas rozwolnienia?

Podczas rozwolnienia ważna jest też odpowiednia dieta . Warto stawiać na lekkostrawne produkty . Przez pierwsze godziny rozwolnienia wybierajmy jogurty, niesłodzone musy, ryż na wodzie, czy bulion gotowany na chudym mięsie.

Świetnie sprawdzą się też suchary, biszkopty, chrupki kukurydziane, ale i gotowane marchew i jabłko oraz banan, które zawierają pektyny łagodzące przykre objawy biegunki.  Z kolei unikać należy świeżych owoców i warzyw oraz  soków, ponieważ te produkty nasilają objawy biegunki.

Zobacz też:

Znany trener zmarł na raka trzustki. To były pierwsze objawy choroby

Gotujesz na nich rosół? To popełniasz fatalny błąd. Niewielu wie, że roi się w nich od pasożytów

Ten błąd przy smażeniu sprawia, że olej uwalnia rakotwórcze związki

W Polsce pijemy tę herbatę litrami. Kilka krajów wprowadziło bezwzględny zakaz
Twoja poduszka to siedlisko zarazków! Sprawdź, jak często ją prać, by nie szkodzić skórze
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko