Znany trener zmarł na raka trzustki. To były pierwsze objawy choroby
Sven-Goran Eriksson, legendarny selekcjoner reprezentacji Anglii, przegrał walkę z rakiem. Mężczyzna zmagał się z jednym z najgorszych nowotworów – rakiem trzustki. Jakie są objawy raka trzustki? To zdecydowanie powinno nas zaniepokoić.
Rak trzustki niestety zajmuje niechlubne 9. miejsce pod względem częstości zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn oraz 10. miejsce u kobiet. W Polsce notuje się aż 3,5 tys. nowych przypadków rocznie. Warto więc wiedzieć, jakie są pierwsze objawy, by się przed nim ustrzec.
Znany trener Sven-Goran Eriksson zmarł na raka trzustki
Sven-Goran Eriksson to były szwedzki szkoleniowiec. Na początku roku informował, że choruje na raka trzustki i jego szanse na wyleczenie są znikome. Postanowił więc pożegnać się z klubami, dla których pracował, ale też fanami i bliskimi.
Miałem dobre życie. Wszyscy boją się dnia śmierci, ale w życiu chodzi również o śmierć. Musimy nauczyć się akceptować takie rzeczy. Mam nadzieję, że ludzie powiedzą, że byłem dobrym człowiekiem, choć pewnie nie wszyscy tak powiedzą. Mam nadzieję, że zapamiętacie mnie jako pozytywnego gościa, który starał się dawać z siebie wszystko. Niech nie będzie wam przykro, uśmiechnijcie się. Dziękuję wam za wszystko, trenerzy, piłkarze, kibice. To była fantastyczna przygoda. Dbajcie o siebie i swoje życie. Żyjcie – mówił na nagraniu opublikowanym 20 sierpnia.
Niestety, nie udało mu się wygrać walki z rakiem. Zmarł w wieku 76 lat.
Czy piwo bezalkoholowe jest bezpieczne dla młodzieży? To, co mówi lekarz, może zaskoczyć Wyczerpanie psychiczne może mieć wiele twarzy. Psycholog wskazuje 6 typowych objawówObjawy raka trzustki – to powinno cię zaniepokoić
Pierwsze objawy raka trzustki to:
- utrata masy ciała,
- brak łaknienia,
- szybkie uczucie sytości,
- ogólne osłabienie,
- ból w jamie brzusznej,
- mdłości i wymioty,
- świeżo wykryta cukrzyca lub zakrzepowe zapalenie żył,
- żółtaczka,
- swędzenie skóry,
- bóle promieniujące do pleców lub łopatki
- odbarwione stolce,
- ciemny mocz.
Podejrzenie raka trzustki – jakie badania wykonać?
Pacjentom, u których podejrzewa się raka trzustki, wykonuje się następujące badania:
- badania obrazowe – USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny jamy brzusznej, EUS,
- biopsja trzustki – niezbędna do określenia typu guza i ostatecznego rozpoznania, może być wykonana przezskórnie, podczas badania EUS lub w trakcie laparoskopii diagnostycznej
- badania laboratoryjne – morfologia krwi, poziom bilirubiny, ALP, GGTP, stężenie antygenu CA 19-9 (marker nowotworowy).
Jak długo można żyć z rakiem trzustki?
Rak trzustki bardzo często jest wykrywany za późno, więc rokowania nie są zbyt dobre. Przez rok od diagnozy przeżywa 25% chorych. 5-letni wskaźnik przeżycia w Polsce wynosi zaledwie 6 – 7%. Średnia długość życia od diagnozy wynosi 6 miesięcy.
Zobacz też:
Tony owoców przyjechały do Polski z USA. To, co znaleźli w środku, przyprawia o ciarki