Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Coaxil
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Coaxil

Coaxil
pixabay.com

Coaxil - skład

Opakowanie zawiera 30 tabletek powlekanych. W jednej tabletce znajduje się 12,5 mg tianeptyny soli sodowej. Substancję pomocniczą stanowi sacharoza (23,946 mg na tabletkę). Oprócz tego, w skład leku wchodzi: skrobia kukurydziana, mannitol, stearynian magnezu i talk. Termin ważności leku Coaxil wynosi 3 lata. Produkt należy przechowywać w temperaturze poniżej 25oC.

Coaxil – działanie

Preparat oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, jest przeznaczony do leczenie depresji i stanów lękowych. Tianeptyna zawarta w produkcie charakteryzuje się działaniem przeciwdepresyjnym, jednocześnie nie powinna oddziaływać na sen i czujność. Pobudzeniu ulega aktywność elektryczna komórek piramidowych, zwiększa się wychwyt zwrotny seratoniny w obszarze neuronów kory mózgowej i hipokampu.

Coaxil – dawkowanie

Standardowa dawka wynosi 1 tabletkę (12,5 mg) 3 razy dziennie (rano, w połowie dnia i wieczorem), przed posiłkami. Pacjenci uzależnieni od alkoholu i ze stwierdzoną marskością wątroby nie muszą modyfikować dawki. Lekarz powinien zmniejszyć dawkę pacjentom powyżej 70. roku życia i chorym ze stwierdzoną niewydolnością nerek do 2 tabletek na dobę. Nie jest znane działanie leku na dzieci i młodzież, dlatego nie zaleca się przyjmować go przed ukończeniem 18 lat. Dzieci i młodzież otrzymująca leki antydepresyjne, w badaniach klinicznych wykazuje większą tendencję do zachowań agresywnych i samobójczych.

Coaxil – przeciwwskazania

Nie wolno stosować leku w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych. Pozostałe przeciwwskazania obejmują dzieci poniżej 15 lat i stosowania skojarzonego z nieselektywnymi inhibitorami MAO. Należy odczekać co najmniej 2 tygodnie po zakończeniu dawkowania inhibitorów MAO. Z kolei Coaxil powinien być odstawiony 24 godziny przed rozpoczęciem terapii inhibitorami monoaminooksydazy.

Tagi: