Często bagatelizowane objawy raka trzustki - nagła utrata wagi i brak apetytu
Nagła, niezamierzona utrata wagi może sygnalizować raka trzustki. Nierzadko objaw ten jest jednak lekceważony przez pacjentów. Jakie jeszcze symptomy mogą świadczyć o tym podstępnym nowotworze? Co powinno wzbudzić niepokój?
Rak trzustki a chudnięcie
Rak trzustki rozwija się skrycie, początkowo nie dając wyraźnych objawów. W większości przypadków diagnozowany jest dopiero w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są już bardzo ograniczone. Organizm może wcześniej wysyłać pewne sygnały, jednak wiele z nich bywa ignorowane, tłumacząc, że są efektem trybu życia, przemęczenia czy objawem innego schorzenia.
Jednym z symptomów raka trzustki jest nagła utrata masy ciała. Dotyczy to sytuacji, w której chudnięcie nie jest efektem surowej diety czy zwiększonej aktywności fizycznej. Objaw ten można łatwo pominąć, zrzucając winę na nadmiar stresu i obowiązków.
Choremu doskwiera pogorszenie apetytu oraz uczucie sytości jeszcze przed spożyciem posiłku. To między innymi powoduje, że pacjent je znacznie mniej, a w rezultacie dochodzi do znacznej utraty masy ciała w krótkim czasie. Mogą towarzyszyć mu także dolegliwości, takie jak ogólne osłabienie, nudności i wymioty.
Jaki wpływ na wątrobę ma kawa? Zaskakujące odkrycia naukowców! Te objawy oznaczają raka szyi i głowy, ale wielu je lekceważy. Co roku choruje 11 tys. Polaków!Objawy raka trzustki
Do wczesnych objawów raka trzustki należą między innymi:
- osłabienie,
- brak łaknienia,
- niestrawność,
- nudności,
- biegunki,
- nagłe wystąpienie cukrzycy,
- obniżony nastrój,
- stany depresyjne,
- promieniujące bóle w okolicy lędźwiowej.
„Bóle pleców w okolicy lędźwiowej, często promieniujące do brzucha, zazwyczaj kojarzone z dolegliwościami ze strony kręgosłupa, mogą wskazywać na rozwijającego się raka trzustki. Innymi objawami, które powinny skłonić do pogłębienia diagnostyki są nagłe wystąpienie cukrzycy, biegunki, często występująca niestrawność. U pacjentów może pojawić się również tak nietypowy objaw jak obniżony nastrój lub depresja.” - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska - Domańska.
Typowym objawem raka trzustki jest żółte zabarwienie skóry, jednak to oznacza już zaawansowane stadium choroby.
Jak wykryć raka trzustki?
W diagnostyce raka trzustki najczęściej stosuje się tomografię komputerową z kontrastem. Badanie to umożliwia ocenić wielkość zmiany nowotworowej i stopień zaawansowania choroby oraz sprawdzić, czy doszło do przerzutów. Pomocny jest też rezonans magnetyczny.
“Podstawowym badaniem diagnostycznym w kierunku raka trzustki jest tomografia komputerowa z kontrastem. Stosuje się także rezonans magnetyczny, jako pomocne badanie do oceny miejscowego zaawansowania choroby. W ściśle określonych przypadkach, gdy występują wątpliwości diagnostyczne, można dodatkowo wykonać badanie PET/CT.” - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska - Domańska.