Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Często odczuwasz ból głowy o poranku? Nie lekceważ go, może oznaczać przewlekłą chorobę
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 17.07.2023 16:20

Często odczuwasz ból głowy o poranku? Nie lekceważ go, może oznaczać przewlekłą chorobę

ból głowy
canva

Ból głowy jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości.  Łatwo go zbagatelizować, szczególnie latem i zrzucić winę na upał czy przemęczenie. Jednak poranny ból głowy, gdy pojawia się regularnie, to sygnał alarmowy. Wyjaśniamy dlaczego. O opinię poprosiliśmy eksperta, dr hab. n.med. Marcina Wełnickiego, specjalistę chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkta III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Poranny ból głowy – to też objaw nadciśnienia tętniczego

Regularnie pojawiający się poranny ból głowy bywa objawem nadciśnienia tętniczego. Przyczyną jest nagły wzrost ciśnienia krwi. W tym przypadku ból pojawia się we wczesnych godzinach porannych i zlokalizowany jest w okolicy karku. Od „zwykłego” bólu głowy odróżnia go to, że jest uciążliwy. Co więcej, często znika dopiero wieczorem i narasta przez cały dzień.

Ból głowy nie jest jedyną oznaką nadciśnienia tętniczego: „Oznakami mogą być rozdrażnienie,  problemy ze snem, ponieważ pacjent czuje się pobudzony. Jako wczesne objawy zaobserwować można także krwawienia z nosa z powodu pękniętego pod wpływem ciśnienia naczynka czy wylewy krwawe do oka. Wśród wczesnych objawów, o których rzadko się mówi, ponieważ temat w Polsce jest jeszcze wstydliwy, są zaburzenia potencji u mężczyzn”. - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  

Nie każda osoba z nadciśnieniem tętniczym zawsze odczuwa ból głowy.

Projekt bez nazwy - 2023-07-17T133838.862.png

10 ważnych faktów na temat nadciśnienia tętniczego, opartych na wiedzy specjalisty. To musisz wiedzieć! Stopnie zaawansowania nadciśnienia tętniczego - nadciśnienie I, II i III stopnia

Regularne mierzenie ciśnienia krwi jest koniecznością

Jeśli w godzinach porannych odczuwasz ból głowy i towarzyszą mu wspomniane wcześniej objawy, konieczne jest rozpoczęcie regularnego mierzenia ciśnienia krwi. Dzięki temu można porównać swój wynik z obowiązującymi normami ciśnienia krwi:

„Jest to arbitralnie przyjęty podział w zależności od wartości ciśnienia. Od 140 do 159 tysięcy milimetrów słupa rtęci mówimy o pierwszym stopniu nadciśnienia tętniczego, od 160 do 179 - o drugim, powyżej 180 – o trzecim, w przypadku ciśnienia skurczowego. 
Podobnie jeżeli chodzi o ciśnienie rozkurczowe, jest to od 90 do 99 podczas pierwszego stopnia, od 100 do 109 – drugiego, 110 i powyżej – trzeciego”. - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  
 

Nieleczone nadciśnienie jest przyczyną wielu chorób 

Nadciśnienie tętnicze to problem prawdopodobnie aż 10 milinów dorosłych Polaków – tak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia. Gdy nadciśnienie jest nieleczone, może spowodować: 
   • udar mózgu, 
   • choroby niedokrwienne serca, 
   • niewydolność serca,
   • niewydolność nerek. 
 

By uniknąć choroby, trzeba przede wszystkim o siebie dbać: „Od nas zależy, czy będziemy się ruszać, dbać o zdrowie fizyczne, unikanie stresu, dbać o czas snu adekwatny do zapotrzebowania. Szeroko pojęty stres na co dzień zwiększa ciśnienie i może się utrwalić. Higiena życia jest najlepszą metodą profilaktyki rozwoju nadciśnienia tętniczego, a zarazem chyba najtrudniejszą. Warto, chociaż nie jest to proste, przedefiniować cele i styl życia”. - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.