Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Czy można iść do lekarza po rozwiązaniu umowy o pracę? Sprawdź, kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne
Marta Uler
Marta Uler 05.08.2024 06:51

Czy można iść do lekarza po rozwiązaniu umowy o pracę? Sprawdź, kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne

Kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne?
Fot. Canva

Opłacanie składki zdrowotnej jest gwarancją dostępu do usług medycznych Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu możemy korzystać z konsultacji lekarskich bez dodatkowych opłat, jesteśmy także uprawnieni do przebywania w szpitalach.

To ubezpieczenie gwarantuje nam np. umowa o pracę lub umowa zlecenie. Problem pojawia się, kiedy dostajemy wypowiedzenie z pracy. Jak długo możemy wtedy korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego?

Ubezpieczenie zdrowotne to prawo do bezpłatnej opieki medycznej

Ubezpieczenie zdrowotne daje nam gwarancję korzystania z usług Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeżeli zachorujemy, możemy umówić się na wizytę do lekarza, który ma podpisany kontrakt z NFZ, i uzyskać pomoc bez dodatkowej opłaty za konsultację. Mamy także prawo korzystać z opieki szpitalnej czy wyjechać do uzdrowiska.

Jest to jedna z obowiązkowych składek, którą zwykle za pracownika opłaca jego pracodawca (choć są też inne drogi, by je uzyskać). Wiele osób martwi się, co się stanie, kiedy przestanie pracować. Czasem dostajemy wypowiedzenie, innym razem sami chcemy zmienić pracę. Co wtedy? Jak długo po zakończeniu umowy możemy jeszcze korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego?

Fot. Pixabay/Mojpe
Niedobór wapnia poznasz po nogach. Zwróć uwagę na jeden szczegół Śmierć małżonka to ogromny cios, ale nie wszystkim przysługuje renta wdowia. Te osoby jej nie dostaną

Kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu stosunku pracy?

Kiedy kończymy pracę, jeszcze przez 30 dni możemy korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego, za które składki opłacał nasz były pracodawca. Dotyczy to zarówno umowy o pracę jak i umowy zlecenie, prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, a osób zatrudnionych, pozostających na urlopie bezpłatnym.

Jednak po tych 30 dniach, jeśli nie podpiszemy nowej umowy, ubezpieczenie wygaśnie. To pewne zagrożenie, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zachorujemy, kiedy będziemy potrzebowali recepty, lub będziemy musieli pojechać do szpitala. Brak ubezpieczenia wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów za udzielone świadczenia opieki zdrowotnej, a one często są bardzo wysokie. Co zatem należy zrobić, by nie stracić możliwości korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej?

Nie pracując, także można mieć ubezpieczenie zdrowotne

Najprostszym sposobem na zachowanie ciągłości ubezpieczenia zdrowotnego po ustaniu zatrudnienia, jest zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy. Status bezrobotnego uprawnia nas do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej. Poza tym mamy następujące możliwości:

  • zgłoszenie jako członek rodziny – dotyczy małżonków, dzieci oraz krewnych wstępnych w określonych przypadkach. Osoba zatrudniona powinna powiadomić pracodawcę o chęci dopisania członka rodziny do ubezpieczenia w ciągu 7 dni od wygaśnięcia prawa do świadczeń, np. żony czy dziecka do 18. roku życia.
     
  • ubezpieczenie dobrowolne – by je uzyskać, należy złożyć komplet dokumentów do wojewódzkiego oddziału NFZ właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Zwykle osoby, które pracują na umowie o dzieło, korzystają z tej opcji.

Jak uzyskać dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne to opcja, w której sami musimy opłacać składkę zdrowotną. Zwykle tę drogę wybierają osoby zatrudnione na umowie o dzieło. W tym celu należy podpisać umowę z NFZ, a potrzebne będą do tego następujące dokumenty:

  • dowód tożsamości,
  • wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, 
  • druk ZUS ZZA (dla siebie) oraz ZUS ZCNA (jeśli zgłaszamy do ubezpieczenia członków rodziny),
  • potwierdzenie wniesienia opłaty dodatkowej (jeżeli dotyczy). 

Pełny wykaz wymaganych dokumentów właściwy dla konkretnej sytuacji znajduje się na stronie NFZ. A ile trzeba będzie płacić za dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

Jak podaje gov.pl: "Wysokość składki wynosi 9% podstawy wymiaru, którą jest dla ciebie kwota deklarowanego miesięcznego dochodu (nie może być ona jednak niższa od kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału) włącznie z wypłatami z zysku”. Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: lipiec, sierpień i wrzesień 2024 r. wynosi miesięcznie nie mniej niż 735,18 zł.

Zobacz także:

Będzie 500+ dla chorych seniorów. Ta decyzja jest już pewna

Czy w czasie L4 mamy prawo zmienić miejsce pobytu? Można stracić zasiłek

Nowe świadczenie wyniesie nawet 10 tys. zł miesięcznie. To ogromne wsparcie dla 2 milionów osób