Dostinex – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
Lek Dostinex to standardowy lek stosowany w celu obniżenia poziomu prolaktyny we krwi. Czasami jest to koniecznie ze względu na zaburzenia hormonalne czy też utworzenie się gruczolaka przysadki. Jest to lek specjalistyczny, który może zostać przepisany jedynie przez lekarza po dokładnym zbadaniu pacjenta. Przed rozpoczęciem kuracji należy pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ostrożności koniecznych do w miarę bezproblemowego przejścia leczenia. Warto również zapoznać się z listą działań niepożądanych, aby w przypadku ich wystąpienia bez wahania skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Zapraszamy do czytania!
Lek Dostinex – zastosowanie i charakterystyka
Podstawowym zadaniem leku Dostinex jest silne i długotrwałe obniżanie poziomu prolaktyny we krwi. Jest to możliwe dzięki bezpośredniemu pobudzaniu receptorów dopaminowych w komórkach przedniego płata przysadki, co hamuje produkcję prolaktyny.
Lek może zostać przepisany i stosowany jedynie pod opieką lekarza. Należy zawsze słuchać zaleceń oraz nie modyfikować samodzielnie dawki leku. Stosuje się go przede wszystkim w poniższych celach:
· aby zahamować laktację zaraz po porodzie lub przerwać wydzielanie mleka przez gruczoły,
· w leczeniu zaburzeń związanych z hiperprolaktynemią – w tym również w zaburzeniach miesiączkowania, braku jajeczkowania oraz mlekotoku,
· w leczeniu gruczolaka przysadki, idiopatycznej hiperprolaktynemii lub zespołu pustego siodła tureckiego (związanego z hiperprolaktynemią).
Lek Dostinex – ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku Dostinex należy wykluczyć występowanie poniższych czynników:
· uczulenie lub reakcje nadwrażliwości na kabergolinę lub jakikolwiek składnik leku Dostinex,
· uczulenie na pochodne sporyszu,
· zwłóknienia w obrębie serca, płuc lub brzucha,
· wiek poniżej 16 lat.
Podczas stosowania leku Dostinex szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów obciążonych poniższymi chorobami:
· zaburzenia sercowo-naczyniowe,
· zespół Raynauda,
· choroba wrzodowa,
· krwawienie z przewodu pokarmowego,
· ciężkie zaburzenia psychiatryczne (np. psychoza),
· ciężka niewydolność wątroby,
· nadciśnienie tętnicze (leczone),
· choroba Parkinsona,
· zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.
Najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania leku Dostinex jest ciąża pacjentki oraz nadciśnienie poporodowe.
UWAGA!!! Stosowanie leku Dostinex zwiększa płodność kobiety. Prolaktyna stymuluje procesy związane z owulacją. Jeżeli zatem nie planujesz ciąży, pamiętaj o mechanicznej metodzie antykoncepcyjnej np. w postaci prezerwatyw.
Osoby stosujące Dostinex powinny również zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obsługi maszyn. Lek może obniżać zdolność do szybkiego reagowania.
Lek Dostinex – stosowanie i działania niepożądane
Stosowanie leku Dostinex powinno odbywać się wyłącznie pod kontrolą lekarską oraz zgodnie z zaleceniami. Zwykle lekarz przepisuje na początek bardzo małą dawkę leku, która stopniowo jest zwiększana aż do osiągnięcia spodziewanych efektów. Dostinex najlepiej przyjmować w trakcie posiłku.
W wyniku stosowania leku wystąpić mogą działania niepożądane, które należy zgłosić lekarzowi. Być może konieczne będzie zredukowanie dawki leku. Oto najczęściej występujące skutki uboczne leku Dostinex:
· bezobjawowe obniżenie ciśnienia krwi,
· zaburzenia obsesyjno-kompulsywne,
· wady zastawek serca,
· ból i zawroty głowy,
· nudności, ból brzucha, zapalenie żołądka,
· zmęczenie i osłabienie,
· senność,
· zaburzenia nastroju,
· ból piersi,
· kołatanie serca,
· zaburzenia oddychania,
· zaburzenia widzenia,
· zwiększenie libido,
· obrzęki,
· łysienie,
· zmiany skórne.
Działania niepożądane występujące w wyniku stosowania leku Dostinex są bardzo rzadkie i zwykle mają miejsce, gdy pacjent nie bierze pod uwagę zaleceń lekarza. Podstawą zatem jest stały kontakt z lekarzem oraz uważne obserwowanie organizmu.