Pacjenci.pl
Podatni na manipulacje

pixabay.com/mariohagen

Dr. Paweł Grzesiowski: Należymy do narodów najbardziej podatnych na manipulacj

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

Udostępnij:

Każdego dnia pojawiają się kolejne fake newsy, dotyczące koronawirusa i szczepionek przeciwko niemu. I tak było od początku pandemii. Spiskowe teorie mnożyły się jak grzyby po deszczu – a to, że wirus powstał w jakimś tajnym laboratorium i został św

Kiedy pojawiła pierwsza szczepionka, liczba fake newsów znacznie wzrosła. Zresztą nie tylko u nas, chociaż Polacy pod tym względem wyglądają bardzo niekorzystnie. Jak wynika z badania, przeprowadzonego w 25 krajach („You Gov – Cambridge Globalism Project”), na tle innych krajów jesteśmy najbardziej podatni na manipulacje informacyjne, zwłaszcza te dotyczące zdrowia. Bo to, że nieprawdziwe informacje się pojawiają, to jedna sprawa. A druga, że wielu z nas w nie wierzy. Z czego to wynika? Dlaczego dajemy wiarę nieprawdziwym informacjom, a te prawdziwe, oparte o zweryfikowane doniesienia naukowe, jakoś do nas nie trafiają?

- Wolałbym nie przytaczać tych wszystkich nonsensów, które co dzień obalamy, posługując się prawdziwą, naukową wiedzą, przytaczając wyniki konkretnych badań – i to w taki sposób, żeby te informacje docierały do jak najszerszej grupy odbiorców – mówi immunolog, dr n. med. Paweł Grzesiowski. - Na ile jesteśmy skuteczni, nie wiem, ale, biorąc pod uwagę kolejne fake newsy, jest jeszcze dużo do zrobienia. Dziś jesteśmy świadkami wojny hybrydowej między światem nauki a antynauki, i to dotyczy nie tylko pandemii koronawirusa, ale np. szczepień. Mimo licznych akcji edukacyjnych, ruch antyszczepionkowy ma się w naszym kraju nadal całkiem nieźle.

 Zdaniem dr Krzysztofa Liedla, eksperta do spraw analizy informacji i cyberbezpieczeństwa, kierownika Ośrodka Analizy Informacyjnej Collegium Civitas, jesteśmy jednym z niewielu krajów, w którym nie uczy się analizy informacji ani tego, jak rozpoznawać teorie spiskowe. A przecież we współczesnym świecie to jedna z najważniejszych umiejętności, podkreśla ekspert.

Podobne artykuły

Prof. nadz. dr hab. n. med. MBA, Irena Walecka, kier. Kliniki Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Irena Walecka: Uwaga, Objawem COVID-19 mogą być zmiany skórne

Czytaj więcej >
prof. Andrzej Fal, kierownikiem Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych CSK MSWiA w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Andrzej Fal: Jak koń może zabić miłość? Tajemnicze oblicza alergii

Czytaj więcej >
prof. Piotr Pruszczyk, kier. Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Świat Lekarza

Prof. Piotr Pruszczyk: "Śpiewać każdy może", z bieganiem nieco gorzej

Czytaj więcej >
depresja

Świat Lekarza

Samotność jak groźna choroba - może zabić

Czytaj więcej >
dr hab. n. med., neurolog Adam Kobayashi

Świat Lekarza

Dr n. med. Adam Kobayashi: Koronawirus w parze z Alzheimerem

Czytaj więcej >
odporność a otyłość

Świat Lekarza

Chcesz, żeby wirusy cię omijały? …Schudnij!

Czytaj więcej >