Pacjenci.pl
Podatni na manipulacje

pixabay.com/mariohagen

Dr. Paweł Grzesiowski: Należymy do narodów najbardziej podatnych na manipulacj

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

Udostępnij:

Każdego dnia pojawiają się kolejne fake newsy, dotyczące koronawirusa i szczepionek przeciwko niemu. I tak było od początku pandemii. Spiskowe teorie mnożyły się jak grzyby po deszczu – a to, że wirus powstał w jakimś tajnym laboratorium i został św

Kiedy pojawiła pierwsza szczepionka, liczba fake newsów znacznie wzrosła. Zresztą nie tylko u nas, chociaż Polacy pod tym względem wyglądają bardzo niekorzystnie. Jak wynika z badania, przeprowadzonego w 25 krajach („You Gov – Cambridge Globalism Project”), na tle innych krajów jesteśmy najbardziej podatni na manipulacje informacyjne, zwłaszcza te dotyczące zdrowia. Bo to, że nieprawdziwe informacje się pojawiają, to jedna sprawa. A druga, że wielu z nas w nie wierzy. Z czego to wynika? Dlaczego dajemy wiarę nieprawdziwym informacjom, a te prawdziwe, oparte o zweryfikowane doniesienia naukowe, jakoś do nas nie trafiają?

- Wolałbym nie przytaczać tych wszystkich nonsensów, które co dzień obalamy, posługując się prawdziwą, naukową wiedzą, przytaczając wyniki konkretnych badań – i to w taki sposób, żeby te informacje docierały do jak najszerszej grupy odbiorców – mówi immunolog, dr n. med. Paweł Grzesiowski. - Na ile jesteśmy skuteczni, nie wiem, ale, biorąc pod uwagę kolejne fake newsy, jest jeszcze dużo do zrobienia. Dziś jesteśmy świadkami wojny hybrydowej między światem nauki a antynauki, i to dotyczy nie tylko pandemii koronawirusa, ale np. szczepień. Mimo licznych akcji edukacyjnych, ruch antyszczepionkowy ma się w naszym kraju nadal całkiem nieźle.

 Zdaniem dr Krzysztofa Liedla, eksperta do spraw analizy informacji i cyberbezpieczeństwa, kierownika Ośrodka Analizy Informacyjnej Collegium Civitas, jesteśmy jednym z niewielu krajów, w którym nie uczy się analizy informacji ani tego, jak rozpoznawać teorie spiskowe. A przecież we współczesnym świecie to jedna z najważniejszych umiejętności, podkreśla ekspert.

Bożena StasiakAutor

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prezydent elekt Sekcji Chirurgii Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Świat Lekarza

dr Adam Kobayashi: Przedszkolaki rozpoznają udar mózgu

Czytaj więcej >
prof. Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Świat Lekarza

Prof. Piotr Milecki: Nauka o nowotworach już od…przedszkola?

Czytaj więcej >

Świat Lekarza

GARDŁO, NOS – PIERWSZA OBRONA PRZED WIRUSAMI

Czytaj więcej >
profesor Jacek Dobruch Relacja z 2. dnia 48. Kongresu Naukowego PTU w Katowicach

Świat Lekarza

Prof. Jakub Dobruch: Mężczyzno, dłonie na jądra!

Czytaj więcej >
łóżka szpitalne

Świat Lekarza

Prof. Piotr Rutkowski: Czeka nas fala nowotworów

Czytaj więcej >
prof. Ryszard Gellert z Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych CMKP w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Ryszard Gellert: Podstępna choroba – niewydolność nerek

Czytaj więcej >