Pacjenci.pl Żywienie Działa na zakrzepy jak rozpuszczalnik. Jedz codziennie
Fot. dimid_86/Shutterstock

Działa na zakrzepy jak rozpuszczalnik. Jedz codziennie

16 stycznia 2025
Autor tekstu: Alina Gałka

Zakrzepy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia – mogą prowadzić do zawałów serca, udarów mózgu czy zatorowości płucnej. Wiele osób poszukuje naturalnych sposobów na zapobieganie ich powstawaniu, a jedzenie określonych produktów codziennie może okazać się zbawienne. Podpowiadamy, jaki składnik warto włączyć do diety, by uniknąć problemów.

Dieta przeciwzakrzepowa opiera się na spożywaniu produktów, które pomagają utrzymać krew w odpowiedniej lepkości, zapobiegając tworzeniu się skrzepów. Jakie produkty warto włączyć do codziennego menu, by zadbać o zdrowie układu krążenia?

Cudowne właściwości produktów przeciwzakrzepowych

Niektóre składniki odżywcze zawarte w jedzeniu mogą zapobiegać nadmiernemu krzepnięciu krwi lub wspomagać rozpuszczanie istniejących zakrzepów. Działają one na kilka sposobów. Mogą rozrzedzać krew , ułatwiając jej przepływ, hamować agregację , czyli sklejanie się płytek krwi oraz stymulować enzymy, które rozpuszczają fibrynę – główny składnik zakrzepów.

Unikaj tych produktów. Dietetyk ostrzega, są pożywką dla raka
Te suplementy nie działają. A Polacy na potęgę je kupują i łykają

Czosnek, czyli naturalny rozpuszczalnik zakrzepów

Jednym z najbardziej skutecznych produktów w walce z zakrzepami jest czosnek. To prawdziwy superfood w profilaktyce i leczeniu tej przypadłości, bo jego działanie przeciwzakrzepowe jest na tyle silne, że porównuje się je do działania niektórych leków farmaceutycznych.

Badania naukowe potwierdzają, że regularne spożywanie surowego czosnku może działać jak naturalny środek przeciwzakrzepowy. Jak to możliwe? Czosnek zawiera allicynę, czyli substancję, która działa na każdy z wymienionych wyżej sposobów, a dodatkowo rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu obniża ryzyko tworzenia się skrzepów . Aby w pełni wykorzystać jego dobroczynne właściwości, należy jeść go w odpowiedni sposób.

Jak jeść czosnek, żeby wykorzystać go jak najskuteczniej?

Jeżeli planujesz wprowadzić do diety czosnek , żeby korzystać z jego właściwości przeciwzakrzepowych, powinieneś jeść go na surowo . Obróbka termiczna, czyli podgrzewanie czosnku podczas gotowania lub smażenia, niszczy zawartą w nim allicynę. Najlepiej spożywać czosnek na surowo, od razu po posiekaniu lub rozgnieceniu – wtedy jest najbogatszy w składniki aktywne. Dodatkowo tłuszcz może zmniejszać skuteczność działania allicyny.

Czosnek jest rośliną bardzo aromatyczną i ze względu na intensywność smaku niektóre osoby nie mogą jej jeść na surowo. Jeżeli masz wrażliwy żołądek, możesz przygotowywać napar z czosnku . Zalej go ciepłą wodą i przyjmuj w formie napoju.

Na skuteczność czosnku jako rozpuszczalnika skrzepów wpływa regularność dostarczania go ciału. Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy jeść 1-2 ząbki czosnku dziennie , by zyskać szansę na znaczną poprawę krążenia i zmniejszenie ryzyka zakrzepów.

Uważaj na interakcje z lekami

Działanie czosnku jest na tyle mocne, że może kumulować się z lekami przeciwzakrzepowymi , takimi jak warfaryna, heparyna czy aspiryna. Spożywany w bardzo dużych ilościach może nawet zwiększać ryzyko krwawień w przypadku stosowania leków obniżających krzepliwość krwi . Dlatego osoby, które stosują terapię farmakologiczną, powinny skonsultować się z lekarzem przed włączeniem go do diety.

Spożywanie 1–2 ząbków czosnku dziennie zwykle nie powoduje poważnych interakcji , ale większe ilości mogą nasilić działanie leków. Jakie mogą być tego objawy? Krwawienia z dziąseł, przedłużające się krwawienia po skaleczeniach lub z nosa czy łatwiejsze powstawanie siniaków mogą sugerować zbyt silne działanie czosnku.

Czytaj także:

Te produkty mogą wchodzić w interakcję z lekami przeciwkrzepliwymi. Czego nie powinieneś jeść?

Po tym poznasz, że robi się zakrzep. 7 objawów

To nie są hemoroidy. Tę przypadłość bardzo często mylimy z chorobą hemoroidalną

Masz takie żyłki na nogach? To pierwszy objaw zakrzepicy. Lekarz ostrzega
Te warzywa po ugotowaniu zapychają żyły. Nie jedz w ten sposób
Obserwuj nas w
autor
Alina Gałka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko