Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Unikaj tych produktów. Dietetyk ostrzega, są pożywką dla raka
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 14.01.2025 20:47

Unikaj tych produktów. Dietetyk ostrzega, są pożywką dla raka

lodówka
Fot. Canva

Powszechnie wiadomo, że styl życia, jak i dieta, są nierozerwalnie związane z naszym stanem zdrowia. Żywność, którą spożywamy, powinna zapewniać wszystkie substancje potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tymczasem prawie każdy z nas nieświadomie spożywa szereg produktów, które mogą prowadzić do rozwoju groźnych nowotworów! Popularny w sieci dietetyk bije na alarm. Wymienił kilka, które są pożywką dla raka. Lepiej ich unikać!
 

Wpływ diety na zdrowie. Jesteś tym, co jesz?

W świecie, w którym zwiększa się zarówno postęp medycyny, jak i świadomość społeczeństwa na temat chorób, wiele osób dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie w naszym życiu ma odpowiednio zbilansowana dieta. To, co jemy, bezpośrednio przekłada się na stan naszego organizmu. “Paliwo”, które mu dostarczamy, powinno być jak najlepszej jakości, by dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Produkty, które spożywamy, mają bezpośredni wpływ na nasz stan zdrowia oraz wygląd. To właśnie stąd wzięło się popularne powiedzenie “Jesteś tym, co jesz”.

O tym, że niewłaściwie odżywianie może przyczynić się do rozwoju groźnych chorób, w tym nowotworów, dietetycy mówią już od dłuższego czasu. Michał Wrzosek jest popularnym w sieci doktorem dietetyki, przedsiębiorcą i influencerem. Od lat edukuje Polaków nt. zdrowego stylu odżywiania, a filmy, które zamieszcza w internecie, cieszą się ogromną popularnością. W jednym z nich wyszczególnił listę produktów, które mogą prowadzić do rozwoju raka. Na co dzień warto się ich wystrzegać.

Zabiegi przeskórne w kardiochirurgii
Sukces zabiegów przezskórnych i polskich specjalistów kardiochirurgii
zawał serca zimą
Naukowcy potwierdzają: zimą rośnie liczba zawałów i ryzyko zatoru

Te produkty są pożywką dla raka. Lepiej wykluczyć je z diety

Okazuje się, że wiele artykułów spożywczych, które wchodzą w skład codziennej diety milionów Polaków, mogą prowadzić do rozwoju nowotworu. Michał Wrzosek przekonuje, że to właśnie niewłaściwy styl odżywania odpowiada za śmierć wielu pacjentów chorych na raka:

Ponad milion Polaków żyje z chorobą nowotworową, a 100 tys. rocznie z jej powodu umiera. Za 30 proc. zgonów związanych z rakiem odpowiada zła dieta – ostrzega ekspert.

Dietetyk wymienił kilka przykładowych produktów, które mogą powodować rozwój groźnej choroby w organizmie. Na liście znalazł się m.in. alkohol. Piwo czy wino, nie wspominając o mocniejszych trunkach, goszczą w codziennym menu milionów Polaków. Niewiele osób wie, że każdy rodzaj alkoholu potrafi być skrajnie niebezpieczny dla zdrowia. Zwiększa on ryzyko zapadnięcia na nowotwory krtani, jamy ustnej, gardła czy wątroby.

Kolejnym bardzo popularnym produktem spożywczym jest czerwone lub przetworzone mięso.

Ryzyko dla zwykłego czerwonego mięsa trudno oszacować, a sam temat jest bardziej złożony, niż może się wydawać i potencjalnych mechanizmów, przez które jest ono rakotwórcze, może być kilka – tłumaczy Wrzosek.

WHO wskazuje, że każde 50 g mięsa przetworzonego dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o aż 18 procent.

czerwone mięso.jpg
Fot. Canva

Te produkty są niebezpieczne dla zdrowia. Wiele osób nawet o tym nie wie

Im dłuższa lista, tym bardziej zaskakujące produkty się na niej znajdują. Dietetyk wskazuje, że szczególnie niebezpieczną, rakotwórczą substancją, która zagraża naszemu zdrowiu, jest akrylamid. Znajduje się on głównie w przetworach powstających z ziemniaków. Mowa nie tylko o frytkach czy chipsach, ale również herbatnikach i ciastkach. Michał Wrzosek stanowczo radzi je ograniczyć.

Innym zaskakującym produktem, który może być niebezpieczny dla zdrowia, jest jedzenie w puszkach. Okazuje się, że w aluminium znajdują się rakotwórcze substancje, które przenikają do żywności. Należy również unikać zjełczałych czy nadgniłych orzechów, a także tłuszczów.

Produktem, który wzbudza zdecydowanie najwięcej emocji, jest… herbata! Nie chodzi jednak bezpośrednio o skład tego napoju, a o jego temperaturę. Okazuje się, że picie gorącej herbaty może narazić nas na płaskonabłonkowego raka przełyku. Bezpieczniej jest spożywać ten napój, gdy jego temperatura spadnie poniżej 60 st. C.

 

Zobacz także:

Ten nowotwór złośliwy zmienia nos. Weź lusterko i dokładnie się przyjrzyj

To objaw groźnego nowotworu. Przyjrzyj się swoim paznokciom

7 objawów guza mózgu. Nigdy ich nie przegap

Jakie badania kontrolne warto wykonać na początku roku? Lista dla różnych grup wiekowych
Lista badań kontrolnych
Początek nowego roku to idealny moment, aby zadbać o swoje zdrowie. Regularne badania profilaktyczne pozwalają wcześnie wykryć potencjalne problemy zdrowotne i zapobiec poważnym chorobom. Poniżej przedstawiamy listę badań, które warto rozważyć w zależności od grupy wiekowej.Bez względu na wiek, każdy powinien przynajmniej raz do roku wykonać przegląd swojego stanu zdrowia. Dzięki temu zwiększamy swoje szanse na szybkie wykrycie ewentualnych zagrożeń i wdrożenie odpowiedniej profilaktyki lub leczenia. Uniwersalne badania dla każdej grupy wiekowejPomiar ciśnienia tętniczego: regularna kontrola pomaga zapobiec nadciśnieniu np. poprzez wdrożenie zmian w diecie.BMI i obwód talii: monitorowanie masy ciała w kontekście ryzyka nadwagi i otyłości oraz związanych z nimi problemów kardiologicznych i endokrynologicznych.Badanie poziomu witaminy D: „witamina słońca” jest kluczowa dla zdrowia kości i odporności, a w okresie zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na jej niedobory.Kontrola stomatologiczna: regularne wizyty u dentysty pomagają zapobiec próchnicy i chorobom dziąseł.
Czytaj dalej
Grozi nam następna pandemia. Oto choroby z niebezpiecznym potencjałem
Grozi nam kolejna pandemia
W grudniu minęło 5 lat od momentu pojawienia się pierwszych przypadków wirusowego zapalenia płuc w Wuhan. Tajemnicza choroba, która później otrzymała nazwę COVID-19, okazała się niezwykle niebezpieczna. Tempo przyrostu zakażeń i jej wysoka śmiertelność, a przede wszystkim globalny zasięg zachorowań wprawiły cały świat w przerażenie, a często niedowierzanie.Pandemia wywołana wirusem SARS-CoV-2 zatrzęsła w posadach światem, który znaliśmy. Mało kto spodziewał się, że w XXI wieku ludzkości przyjdzie mierzyć się z epidemią na taką skalę. Tymczasem pojawianie się nowych chorób o niezwykle groźnym potencjale nie powinno dziwić. Postępujące zmiany klimatyczne, dynamiczna urbanizacja i globalizacja oraz niemal nieograniczone możliwości migracji stwarzają doskonałe warunki do rozprzestrzeniania się nowych patogenów wśród ludzi.
Czytaj dalej